Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Како да спречите стареење на кожата на вратот?

Време: 14:50

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Истите жени кои месечно трошат илјадници на производи за нега на лицето и шминката која на нив ќе ги прикрие мааните, често забораваат дека годините се забележуваат најпрвин на вратот и рацете. Затоа, започнете уште денес, без оглед дали имате 19 или 39, да се грижите за својот врат.

Што можете да преземете вашиот врат да го задржи младоликиот изглед?

Нега на кожата на вратот

Навистина не е неопходно да купувате посебна крема за вратот, но задолжително е секојдневно да нанесувате крема на тоа подрачје. Наутро и навечер, при нанесување на крема на лицето, немојте да заборавите истата крема внимателно да ја нанесете и на вратот. Тоа секогаш правете го со благи потези од доле па нагоре (од деколтето кон брадата) со цел да не ја влечете кожата надолу.

Вежбање на вратот

Оваа вежба ќе ви помогне да го затегнете вратот и да спречите појава на подбрадок ( или да го ублажите доколку веќе го имате.) Стиснете ги усните во поза за бакнеж, потоа главата завртете ја нагоре и глумете дека со усните сакате да го бакнете таванот. Ќе почувствувате лесно затегнување во подрачјето на вратот и така ќе го зацврстите. Вежбата секој ден повторувајте ја барем 20 пати.

Правилно држење

Ако сте постојано подгрбавени и ако поголемиот дел од денот брадата речиси ви ја допира клулната коска, побргу ќе предизвикате појава на брчки. Држете ја главата исправено.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

  • Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

    Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

    Покрај препознатливиот вкус, се смета за одличен антиоксидант, а ја красат и бројни лековити својства… Иако во светската кујна се користи веќе со децении, руколата…

  • Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

    Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

    Кога станува збор за метаболизмот, важно е да знаете дека најдоброто време за неговото забрзување е рано наутро, веднаш по будењето. Испијте ја првата шолја…

  • Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

    Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

    Речиси секое лице кое има пристап на интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги пребарувало на Google. Како последица на тоа најчесто се јавува…

  • Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

    Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

    Туната во конзерва може да биде штетна по здравјето поради полихлорираните бифенили и живата која таа ја содржи во себе. И двете состојки се присутни…

  • Четири знаци за нетолеранција на лактоза

    Четири знаци за нетолеранција на лактоза

    Дури 65 проценти од светската популација во некој степен е чувствителна на лактоза, што значи дека нивното тело отежнато ги вари млечните производи, бидејќи во…

  • Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

    Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

    Научниците се согласуваат дека чашата млака вода која ќе ја посолите исклучително поволно влијае на човековото тело. Тоа се голтки за детоксификација кои му помагаат на…

  • Неколку здрави комбинации на намирници

    Неколку здрави комбинации на намирници

    Нутриционистите често говорат дека за здравјето и добрата линија многу е важно правилното комбинирање на храната. Ви претставуваме четири комбинации на намирници кои се здрави…

  • Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

    Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

    Секој ден внесувајте 2-5 мг, а имајте на ум дека го уништува изложеноста на светло и високата температура. Витамините играат клучна улога во здравјето на…

  • Што добива телото од сувото грозје

    Што добива телото од сувото грозје

    Сувото грозје може да го зголеми сексуалниот нагон, но и да помогне при срцевите проблеми, анемијата, камењата во бубрезите… Сувото грозје можеби не изгледа спектакуларно,…

  • Намирници кои го чистат телото од никотин

    Намирници кои го чистат телото од никотин

    Сите сме многу свесни за негативното дејство на цигарите и никотинот на нашиот организам. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин…