Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

10 реченици кои добриот шеф никогаш нема да ги изговори

Време: 14:32

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Австрискиот филозоф Лудвиг Витегеинстеин смета дека зборовите ја создаваат реалноста, а кога на некој сте му надреден тогаш тоа е многу точно. Зборовите не шефовите носат најголема тежина, а во комуникацијата со вработените често ја искористуваат својата позиција мислејќи дека секогаш се во право. Ви претставуваме десет изјави кои големите шефови никогаш нема да ги изговорат:

– „Не можам ништо да направам по тоа прашање“ – во превод … немам намера ништо да направам.

– „Секогаш било така“ – наместо игнорирање, големите шефови ги слушаат идеите на вработените.

– „Никој друг не се жали“ – иако никој друг не се пожалил, тоа не значи дека сите се задоволни.

– „Ако не ти е по волја, можеш да се вработиш на друго место“ – ваквото неценење на вработениот доведува до катастрофа.

– „Јас сум тој кој ти дава плата и мора да работиш како што ти кажувам“ – ова е изјава на шефот кој себе си се смета за крал, а некој кој се смета за нешто што не е, во општеството често е наречен будала.

– „Не сакам да знам“ – работата на шефот е секогаш да сослуша се што му се кажува, неможе да ги избира само позитивните вести.

– „Мораш подобро да ја работиш својата работа“ – добро е да дадете критика, но најпрвин потребно е да го поправите вработениот за одделните грешки кои ги прави, без никакви наредби.

– „Јас бев овде во саботата, а каде беше ти“ -посесивно агресивниот притисок врз вработените е најчестата причина за заминување на вработените, никој не е толку моќен да го краде нивното слободно време.

– „Си направил грешка, незнам зашто те плаќаме“ – доколку не знаете зошто го плаќате, тогаш вие правите поголема грешка.

– „Личните проблеми не смеат да ти пречат во работата“ – ова е сосема нерелано, наместо осуда, понудете му помош на вработениот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Екипата на „Бизнис Инсајдер“ одлучи на едно место да ги собере прашањата кои ќе ви помогнат да откриете дали сте доволно упорни и борбени а…

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…