Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,926.24 0.48%    GRNT 818.00 0.99%    KMB 3,350.61 -0.14%    PPIV 39,900.00 2.05%    RMDEN15 95.00 -0.11%    RMDEN16 95.00 0%    STBP 650.00 8.33%    STIL 140.00 0%    TEL 295.00 -0.18%    TNB 14,052.14 2.39%    TPLF 1,712.35 0.69%    UNI 2,050.00 0%    VITA 7,790.00 0%    

На работното место понекогаш треба и да се расправате

Време: 12:51

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Тешкиот и стресен работен ритам на денешницата, кога се изгледа за итно, не доведува во напнати ситуации со колегите на работа. Има поединци кои поради секоја ситница внесуваат нервоза, но вие сигурно не сакате да сте меѓу нив. Сакате само одмерено да го браните својот став и добриот глас, бирајќи ги мудро вашите битки, ќе ја отворите вратата кон позадоволувачка и попродуктивна кариера во животот.

Како да знаете кои битки се вредни за борба? Еве неколку насоки…

Кога не треба да се расправате

– Се обидувате да промените луѓе кои немаат намера да се менуваат.

– Резултатот нема ништо да донесе или промени, без оглед дали ќе ја добиете или изгубите битката.

– Прашање околу кое сте во напната ситуација за вас не е релевантно.

– Не сте целосно информирани околу предметот на расправата или не сте целосно уверени дека вашиот став е исправен.

– Немате никакви шанси да победите.

– Имате други приоритети кои бараат многу или се поитни.

– Само се чувствате мрзоволно или сакате да им покажете на другите дека не сте слабак.

Кога треба да се расправате

– Вашите идеи се омаловажени.

– Вашата репутација е загрозена.

– Тоа е за доброто на целиот тим и компанијата.

– Соочени сте со акција која е лоша, неправедна или нелегална.

– Станува збор за нешто законско или многу важно.

– Случајот вклучува интегритет.

– Во случајот е вплеткана значителна сума на пари.

– Некој без причина ве навредил и деградирал.

– Постои опасност од голема загуба.

Значи, постојат случаи кога прифаќањето на бурна расправија е добро. Но немојте да бидете злобни кон луѓето само затоа што сте несреќни и незадоволни. Расправајте се само кога верувате дека сте апсолутно во право и кога влогот е вреден. Дури и да ја загубите битката, ќе ве ценат поради залагањето во добри нешта.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пет чекори кои водат до челична самодоверба

  Пет чекори кои водат до челична самодоверба

  Да веруваш во себе и да си полн со самодоверба значи да бидеш чекор пред другите. Постојат такви моменти кога самодовербата ние е повеќе од…

 • Дали сте на вистинското работно место?

  Дали сте на вистинското работно место?

  Понекогаш не е лесно да знаеме дали навистина сме на вистинското работно место, па затоа Inc.com состави листа која ќе ни помогне во таа дилема.…

 • Не ги саботирајте вашите планови со овие грешки

  Не ги саботирајте вашите планови со овие грешки

  Честопати правиме планови за се што планираме да постигнеме. Но, според британскиот психолог Ричард Вајсмен, 88 проценти од нашите замисли не се остваруваат. Зошто тогаш…

 • Прашања кои ќе ви помогнат да ја донесете најдобрата одлука

  Прашања кои ќе ви помогнат да ја донесете најдобрата одлука

  Иако делува збунувачки се своите негации, Декартовиот квадрат е добра алатка која ќе ви овозможи да ја согледате ситуацијата од нови перспективи. Декартовиот квадрат е…

 • Како до поголеми приходи?

  Како до поголеми приходи?

  Без оглед на многуте приказни, заклучоци и расправии за парите, тие на сите им се потребни за да го одржат квалитетниот живот. Борбата за приходи…

 • 3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  3 совети за успех од еден од најбогатите луѓе во светот

  Директорот на „Alibaba“ и еден од најбогатите луѓе на светот, кинезот Џек Ма има 3 совети без кои, како што смета, не би дошол до…

 • Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Пет животни лекции кои ги научиле сите успешни жени

  Секоја успешна жена морала да пројде низ различни фази од животот. Иако денес се синоним за богата кариера и богаство, зад се што денес гледаме…

 • Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Зошто сме поефикасни кога имаме повеќе обврски

  Ако имате премногу обврски и растегнати сте на повеќе страни, стравот дали ќе успеете се да постигнете е главно неизбежен. Меѓутоа, научниците откриваат дека лицата…

 • Како да изградите мрежа на соработници?

  Како да изградите мрежа на соработници?

  Шаци Висрам е жена претприемач која успешно се занимава со бизнис од органски производи. Подолу во текстот, таа дава совети како да развиете мрежа на…

 • Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Финансиска стратегија: Како да создадете семеен буџет?

  Создавањето семеен буџет е многу важна финансиска стратегија за оние кои сакаат да постигнат финансиска слобода и економска стабилност. Без разлика дали вашите месечни приходи…