Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

На работното место понекогаш треба и да се расправате

Време: 12:51

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Тешкиот и стресен работен ритам на денешницата, кога се изгледа за итно, не доведува во напнати ситуации со колегите на работа. Има поединци кои поради секоја ситница внесуваат нервоза, но вие сигурно не сакате да сте меѓу нив. Сакате само одмерено да го браните својот став и добриот глас, бирајќи ги мудро вашите битки, ќе ја отворите вратата кон позадоволувачка и попродуктивна кариера во животот.

Како да знаете кои битки се вредни за борба? Еве неколку насоки…

Кога не треба да се расправате

– Се обидувате да промените луѓе кои немаат намера да се менуваат.

– Резултатот нема ништо да донесе или промени, без оглед дали ќе ја добиете или изгубите битката.

– Прашање околу кое сте во напната ситуација за вас не е релевантно.

– Не сте целосно информирани околу предметот на расправата или не сте целосно уверени дека вашиот став е исправен.

– Немате никакви шанси да победите.

– Имате други приоритети кои бараат многу или се поитни.

– Само се чувствате мрзоволно или сакате да им покажете на другите дека не сте слабак.

Кога треба да се расправате

– Вашите идеи се омаловажени.

– Вашата репутација е загрозена.

– Тоа е за доброто на целиот тим и компанијата.

– Соочени сте со акција која е лоша, неправедна или нелегална.

– Станува збор за нешто законско или многу важно.

– Случајот вклучува интегритет.

– Во случајот е вплеткана значителна сума на пари.

– Некој без причина ве навредил и деградирал.

– Постои опасност од голема загуба.

Значи, постојат случаи кога прифаќањето на бурна расправија е добро. Но немојте да бидете злобни кон луѓето само затоа што сте несреќни и незадоволни. Расправајте се само кога верувате дека сте апсолутно во право и кога влогот е вреден. Дури и да ја загубите битката, ќе ве ценат поради залагањето во добри нешта.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…

 • Како да работите попаметно?

  Како да работите попаметно?

  Што би можеле да направите за да работите попаметно и вашиот мозок секогаш да биде иновативен и полн со инспирациja? Применете ги овие совети и…

 • Како да постапите со незадоволен муштерија?

  Како да постапите со незадоволен муштерија?

  Ако директно работите со потрошувачи, веќе ги познавате оние потрошувачи кои реагираат бесно и не можат да одолеат на викање или да се однесуваат навредливо.…

 • Како да ја победите нервозата на работа

  Како да ја победите нервозата на работа

  Секој од нас понекогаш чувствува стрес на работа, но кога таа секојдневна напнатост не престанува, почнувате да се чувствувате анксиозно, уплашено и депресивно. Чувството на…