Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Кралот се враќа: Еве го новиот Chevrolet Corvette ZR1 (фото)

Време: 11:24

Датум: ноември 13, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Американската компанија „Chevrolet“ на саемот во Дубаи официјално го претстави новото екстремно купе „Corvette ZR1“, „Model Year 2019“. Автомобилот доби мотор со 755 КС и ќе се појави на пазарот во ограничена серија.

„Кралот се враќа, а тој е посилен од кога било досега“, изјави раководството на американскиот бренд на презентацијата на автомобилот. И за тоа има дефинитивно причини. Новиот „Chevrolet Corvette ZR1“ се потпира на модифицираниот 6.2-литарски LT5 V8 мотор. Неговата моќност е 755 КС, а максималниот вртежен момент е 969 Nm.

Од „Chevrolet“ велат дека ова е постигнато благодарение на системот со двојно вбризгување на гориво, специјално развиен за овој автомобил. Моторот може да се комбинира со 7-брзински мануелен менувач со активен синхронизатор и 8-степен автоматски менувач.

Новиот „Corvette ZR1“ ќе може да развие максимална брзина од преку 330 километри на час (337 km/h). Други детали не се објавени, но јасно е дека телото ќе биде достапно со два дополнителни пакети со „Low Wing“ и „ZTK Performance Package“ (High Wing).

Првиот е стандарден – „Low Wing“, дозволувајќи му на автомобилот да генерира 70% поголема сила на притисок од основниот „Z06“. За возврат, „ZTK“ пакетот за изведбата обезбедува уште 430 килограми сила на притисок (плус 60%) наспроти „Low Wing“. Исто така вклучува и реконструиран систем „Magnetic Ride Control“, гумите „Michelin Pilot Sport Cup 2“ и посебните поставувања на шасијата.

За екстремното купе, се обезбедуваат опции како „Nappa“ кожа, волан со јаглеродни влакна, модерен „Bose“ и регистратор „Performance Data Recorder“. Продажбата започнува во пролетта 2018-та година, но се уште не позната бројката на примероци кои ќе бидат произведени, како и цената по која ќе се продаваат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Заборавениот авто-бренд се враќа во Европа (фото+видео)

  Заборавениот авто-бренд се враќа во Европа (фото+видео)

  Некогашниот германски автомобилски бренд „Borgward“, кој беше обновен во 2015-та, по половина век хибернација и чии возила од неодамна се достапни на кинескиот пазар, пристигнува…

 • Првата Škoda на струја пристигнува во 2020-та, пред тоа хибриди

  Првата Škoda на струја пристигнува во 2020-та, пред тоа хибриди

  Како дел од „Volkswagen“ групацијата, која најавува големи вложувања во секторот на возила на електричен погон, „Škoda“ исто така ќе учествува во идната „офанзива“ на…

 • Volkswagen претстави седан верзија на Polo (фото)

  Volkswagen претстави седан верзија на Polo (фото)

  Компанијата „Volkswagen“ официјално го претстави седанот „Virtus“ кој претставува седан модификација на новата генерација на хечбекот „Polo“. Моделот е изграден на модуларната платформа „MQB“ и…

 • Најсигурните автомобили во Европа според TUV

  Најсигурните автомобили во Европа според TUV

  Германската организација „TUV“ објави листа на најсигурни автомобили за периодот јули 2016-та – јуни 2017-та година. Експертите ја направија листата врз основа на 10 милиони…

 • Најверојатно наследникот на WRX STI ќе биде хибрид

  Најверојатно наследникот на WRX STI ќе биде хибрид

  Идниот наследник на „Subaru WRX STI“ не само што ќе се раздели со името „Impreza“, туку и со својот сегашен 2,5-литарски турбо мотор. Сепак, седанот…

 • Bentley почна да работи на својот прв електричен автомобил

  Bentley почна да работи на својот прв електричен автомобил

  Инженерите на „Bentley“ почнаа да работат на првиот електричен автомобил на брендот. Информацијата беше потврдена од страна на шефот на британскиот концерн Волфганг Дирхајмер. Тој…

 • Volkswagen инвестира 10 милијарди евра во хибриди и електрични автомобили за Кина

  Volkswagen инвестира 10 милијарди евра во хибриди и електрични автомобили за Кина

  Германскиот концерн „Volkswagen“ планира огромна инвестиција во Кина, каде што ќе развие и продаде 40 нови модели со електрични и хибридни мотори. За таа цел,…

 • Tesla претстави електричен камион со домет од 800 km (фото+видео)

  Tesla претстави електричен камион со домет од 800 km (фото+видео)

  По големиот успех кој го постигна со луксузните електрични патнички возила, Илон Маск го претстави првиот камион на „Teslа“ на струја, со кој влегува во…

 • Водородните автомобили ќе ја променат светската економија

  Водородните автомобили ќе ја променат светската економија

  Советот на водородните технологии (Hydrogen Council), вклучува 18 водечки компании од различни области, ја објави првата студија во која открива дека водородот ќе игра главна…

 • BMW планира да лансира голем кросовер купе – X8

  BMW планира да лансира голем кросовер купе – X8

  Германскиот производител „BMW“ ги разгледува перспективите за лансирање на сосема нов „SUV“, кој ќе се вика „X8“. Во зависност од неговите модификации, овој автомобил ќе…