Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Лек од природата: Ротквата го чисти организмот

Време: 10:20

Датум: ноември 11, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овој хранлив зеленчук со мала енергетска вредност значително придонесува за зајакнување на имунитетот, но исто така ја поттикнува и работата на црниот дроб и жолчката…

Како најдобра одбрана од инфекции и вируси, ротквата е незаменлива во текот на ледните денови поради големиот број на лековити својства. Овој хранлив зеленчук со мала енергетска вредност значително придонесува за зајакнување на имунитетот, но исто така ја потттикнува и работата на црниот дроб и жолчката.

Црната ротква се користи во случај на инфекции, кај пореметувања на работата на жолчното кесе. Таа содржи протеини, јаглени хидрати, масти, целулоза и многубројни минерали. Поради мирисот и вкусот, во исхраната главно се користи како средство кое го поттикнува апетитот. Црната ротква се користи и во народната медицина, каде е позната како природен лек за проблемите со варењето, додека тоникот од црна ротква се користи за прочистување на црниот дроб.

Од друга стана, белата ротква во Јапонија ја нарекуваат и чистач на телото бидејќи го чисти организмот од холестерол и триглицериди. Освен тоа, претставува и активен диуретик кој го топи песокот и камењата, придонесува за варење на мастите, го смирува бронхитисот, ја отстранува кашлицата и ја стимулира работата на жолчката. Белата ротква исто така помага во варењето на цели житарки и мастите од животинско потекло. Со помош на состојката рафанол, која претставува етерично сулфурско масло, делува и на излачувањето на слузта од дишните органи, поради што сокот или сирупот се препорачува при бронхитис, настинка и кашлица, а содржината на лизоцин делува антибактериски.

Сокот ја нормализира работата на жолчното кесе

Сокот од црна ротква го подобрува производството на жолчката, ја зголемува нејзината проодност, ги разложува каменчињата, и ја нормализира работата на жолчното кесе. Освен сок, изренданата црна ротква може да се консумира и во облик на салата или помешана со маслинка, јаболка, кисели краставички, маслиново масло или кисело млеко.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Чоколадо за појадок? Може, но…

  Чоколадо за појадок? Може, но…

  Сигурно мислите дека ова е најлошиот избор за појадок, но изгледа дека не е така. Науката вели дека нема ништо лошо во тоа наутро да…

 • Како да ја намалите температурата без лекови

  Како да ја намалите температурата без лекови

  Ако имате висока температура немојте веднаш да посегнувате по лекови, прово пробајте ги следниве природни нешта… Течност на секој еден час Најдобро е да не…

 • Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Цвеклото е исклучително здрава и хранлива намирница. А сега ви откриваме и дека е многу погодна како ваш есенски сојузник во убавината. Тоник од цвекло за…

 • Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Чaјот е исклучително здрав напиток, но дали сте знаеле дека влијанието на оваа течност на вас, исто така, зависи и од вашата крвна група? Видете…

 • Чудоворен утрински еликсир: Спречете настинка, ослабете, зајакнете го имунитетот

  Чудоворен утрински еликсир: Спречете настинка, ослабете, зајакнете го имунитетот

  Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана е една од најдобрите работи кои можете да ги направите за вашето долгорочно здравје. Не сте запознаени…

 • Имате куче? Ќе живеете подолго!

  Имате куче? Ќе живеете подолго!

  Истражувањето во кое учествуваа 3,4 милиони Швеѓани, покажа дека сопствениците на кучиња имаат низок ризик од смрт од кардиоваскуларни болести. Тим од научници од Универзитетот…

 • Вежба за оние кои што на работното место постојано седат (видео)

  Вежба за оние кои што на работното место постојано седат (видео)

  Дури и по убаво преспиената ноќ се будите уморни и вкочанети? Обидете се со оваа вежба за истегнување по работниот ден, особено ако поголем дел…

 • Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестеролот и чудо за имунитетот

  Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестеролот и чудо за имунитетот

  Можеби никогаш не сте слушнале за мед од тиква, но оваа вкусна намирница толку е здрава за организмот па откако ќе го прочитате ова најверојатно…

 • Отстранете го каменецот од забите: Само задржете ја оваа смеса во устата една минута

  Отстранете го каменецот од забите: Само задржете ја оваа смеса во устата една минута

  Зарем не е подобро да користите природни супстанци кои не можат да ви наштетат, а покрај тоа се полесно достапни и поефикасни од класичните. Сите…

 • Вегански бисер: Адаптогено топло чоколадо

  Вегански бисер: Адаптогено топло чоколадо

  Здрав адаптоген напиток кој ќе ви го заслади утрото и ќе ви го разубави денот… Наместо кафе секое утро испијте здрав чоколаден напиток од адаптогени…