Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 534.00 -1.11%    ALK 7,277.39 -0.99%    GRNT 780.00 -0.44%    KMB 2,630.26 -1.28%    LOTO 582.00 -3%    MPT 26,337.50 -0.03%    OHB 4,600.00 -5.18%    RMDEN14 92.20 0%    RMDEN15 94.90 -0.11%    SBT 1,928.00 -2.97%    STB 916.57 -0.33%    TEL 270.00 -0.71%    TNB 13,407.59 -0.48%    TPLF 1,560.00 -1.48%    ZPKO 2,601.00 0%    

Обезбедени 5,4 милиони швајцарски франци за рамномерен регионален развој

Време: 16:08

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со потпишување на Меморандум во Владата на Република Македонија од страна на вицепремиерот за економски прашања, г. Кочо Анѓушев, министерот за локална самоуправа г. Сухејл Фазлиу и амбасадорката на Швајцарија во Република Македонија, Сибил Сутер Техада, отпочнува имплементацијата на нов проект за поттикнување на рамномерниот регионален развој во државата, во вредност од 5,4 милиони швајцарски франци.

Најголемиот дел од средствата, 3,6 милиони, ги обезбедува Владата на Швајцарија, а 1,74 милиони швајцарски франци Владата на Република Македонија.

Вицепремиерот за економски прашања Анѓушев истакна дека Меморандумот ја покажува посветеноста на Владата за поголема поддршка на рамномерниот регионален развој.

– Со спроведување на меморандумот за разбирање очекуваме пред се да постигнеме повисоко ниво на транспарентност и преглед на средства кои се распределуваат преку Владините програми за имплементација на проекти, а со тоа да добиеме и јасна слика колку средства во кој регион се вложуваат, што пак ќе придонесе кон идни чекори и планирањето на средства за рамномерен регионален развој – рече вицепремиерот Анѓушев.

Потпретседателот на Владата Анѓушев појасни дека меморандумот содржи три компоненти и појасни на како ќе се искористат средствата наменети за меморандумот.

Со имплементацијата на првата компонента, во вредност од 1.7 милиони швајцарски франци ќе се лоцираат и спроведуваат фондови за рамномерен регионален развој на транспарентен и предвидлив начин согласно степенот на развој на планските региони. Со тоа ќе се работи на унапредување на административната, законодавната и финансиската рамка во областа рамномерен регионален развој. Со оваа компонента ќе се воспостави систем за подобра координација, планирање, спроведување и мониторинг на средствата наменети за оваа област.

Со втората компонента во вредност од 600 илјади швајцарски франци ќе се опфатат активности кои ќе придонесат за тоа потребите и барањата на граѓаните, вклучително и на ранливите категории граѓани, систематски да бидат вклучени од страна на Регионалните совети во процесот на планирање на регионалниот развој.

Третата компонента во вредност од 2,7 милиони швајцарски франци директно ќе влијае на подобрување на работата на центрите за регионален развој во сите осум плански региони, особено во помалку рзвиените, за да ја подобрат својата ефикасност и ефективност. Преку оваа компонента ќе се поддржи креирање и спроведување на проекти од поголем обем и иновативни проекти.

Амбасадорката на Швајцарија, г-ѓа Сутер Техада истакна дека швајцарската Влада ја поддржува политиката на рамномерен регионален развој во Република Македонија од 2012 година и дека нема да застанат овде.

– Темелите се поставени, но ние не смееме да застанеме тука. Она што ни треба денес е политика која целосно го мобилизира потенцијалот на планските региони и го поттикнува нивниот развој. Денешните региони мора да размислуваат за тоа како да станат конкурентни играчи на глобалниот пазар, а најуспешни се оние кои успеале да ги интернационализираат нивните економии. Покрај натамошното зајакнување на капацитетите на институциите одговорни за регионалната политика, неопходно е алоцирање на буџетските средства според нивото на развој на планските региони. Потребна е поголема транспарентност, одговорност и учество на граѓаните во планирањето и спроведувањето на регионалниот развој – рече амбасадорката Сутер Техада.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

  АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Од 15-ти ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во…

 • Македонија дел од кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

  Македонија дел од кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

  Македонското Собрание вчера беше осветлено во портокалова боја заедно со други значајни знаменитости на планетата и со тоа стана дел од глобалната кампања за поддршка за…

 • Галиите ќе бидат дислоцирани

  Галиите ќе бидат дислоцирани

  Ќе се дислоцираат трите галии од реката Вардар, изјави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој потврди дека издал налог за да почне постапката за дислоцирање.…

 • Денес сончево со мала до умерена облачност

  Денес сончево со мала до умерена облачност

  Времето денеска сончево со мала до умерена локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла. Преку денот ќе дува слаб до умерен…

 • Деловната доверба во германската економија на ново рекордно ниво

  Деловната доверба во германската економија на ново рекордно ниво

  Деловната доверба во германската економија се искачи на ново рекордно ниво бидејќи оптимизмот во врска со иднината на бизнисот во Германија ја неутрализираше донекаде песимистичката…

 • Македонија и швајцарскиот кантон Тичино ќе соработуваат во областа на образованието

  Македонија и швајцарскиот кантон Тичино ќе соработуваат во областа на образованието

  Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, придружувана од министерот без ресор задолжен за дијаспора, денеска во Владата на Република Македонија во посета го примија…

 • Делови од Шуто Оризари и Визбегово денес и утре без вода

  Делови од Шуто Оризари и Визбегово денес и утре без вода

  Поради акција за санирање улични водоводни дефекти, денеска и утре прекинато водоснабдување ќе имаат жители на дел од населбите Шуто Оризари и Визбегово. Прекинато водоснабдување…

 • Без автомобили од утре на Водно

  Без автомобили од утре на Водно

  Најавената забрана за движење на возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од утре, и ќе важи секој викенд и за време на…

 • Одржан Инфо ден во Кочани

  Одржан Инфо ден во Кочани

  Наставници и професори, општинската администрација и активисти во граѓанскиот сектор земаа учество на Инфо денот одржан во Кочани како дел од  циклусот на промотивни активности…

 • Етериумот забележа рекорден раст

  Етериумот забележа рекорден раст

  Етер – виртуелната валута на блокчејн технологијата Етериум, постојано се зголемува. Најголемиот конкурент на биткоинот постигна цена максимум од 425.55 долари за време на трговијата…