Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Од утре со појадокот испијте го и ова: Научно е докажано дека ќе бидете поздрави и послаби

Време: 15:00

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Повеќето луѓе веруваат дека сокот од портокал е најдобриот избор, но овој напиток ќе ви помогне на многу повеќе начини.

Имено, часа сок од портокал во просек содржи 110 калории и ќе ви ја обезбеди дневната доза на витамин Ц, антиоксиданти кои ја штитат кожата од штетното делување на сонцето и мозокот од опасните супстанци кои се наоѓаат во загадениот воздух. Сепак, премногу сок може да предизвика оштетување на забната глеѓ.

Неодамнешното истражување спроведено на Институтот Истман за орално здравје при Универзитетот Рочестер, покажа слабеење на забната глеѓ за дури 84 проценти кај лицата кои пијат сок од портокал пет дена по ред. Слично делување имаат и останатите овошни сокови поради киселината која ја содржат, а многу полош избор е да пиете газирани пијалоци, кисела вода или енергетски напитоци.

Од друга стана, чаша млеко со 2 проценти млечни масти ќе ви обезбеди 20 проценти од вкупните дневни потреби за протеини и третина од потребната дневна количина на калциум. Неодамнешното истражување покажа дека личностите кои пијат наутро чаша млеко, чувстваат помалку глад до ручекот. Калциумот помага и во регулацијата на хормоните кои ја контролираат телесната тежина, а и млекото не е агресивно за вашите заби како сокот од портокал.

Доколку сте во можност изберете органско млеко од домашно производство без антибиотици и дополнителни хормони за раст, бидејќи таквото млеко ќе ви обезбеди и доволна количина на антиоксиданти кои ги содржи и популарниот џус.

Органското млеко содржи 75 проценти повеќе бета-каротен, 50 проценти повеќе витамин Е, антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот и може да биде ефективен во борбата против некои видови на рак и срцеви заболувања, два до три пати повеќе лутеин и околу 70 проценти повеќе омега 3 масни киселини.

Заклучокот од експертите е јасен – со појадокот напијте се и една чаша млеко секој ден.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Чоколадо за појадок? Може, но…

  Чоколадо за појадок? Може, но…

  Сигурно мислите дека ова е најлошиот избор за појадок, но изгледа дека не е така. Науката вели дека нема ништо лошо во тоа наутро да…

 • Како да ја намалите температурата без лекови

  Како да ја намалите температурата без лекови

  Ако имате висока температура немојте веднаш да посегнувате по лекови, прово пробајте ги следниве природни нешта… Течност на секој еден час Најдобро е да не…

 • Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Цвеклото е исклучително здрава и хранлива намирница. А сега ви откриваме и дека е многу погодна како ваш есенски сојузник во убавината. Тоник од цвекло за…

 • Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Чaјот е исклучително здрав напиток, но дали сте знаеле дека влијанието на оваа течност на вас, исто така, зависи и од вашата крвна група? Видете…

 • Чудоворен утрински еликсир: Спречете настинка, ослабете, зајакнете го имунитетот

  Чудоворен утрински еликсир: Спречете настинка, ослабете, зајакнете го имунитетот

  Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана е една од најдобрите работи кои можете да ги направите за вашето долгорочно здравје. Не сте запознаени…

 • Имате куче? Ќе живеете подолго!

  Имате куче? Ќе живеете подолго!

  Истражувањето во кое учествуваа 3,4 милиони Швеѓани, покажа дека сопствениците на кучиња имаат низок ризик од смрт од кардиоваскуларни болести. Тим од научници од Универзитетот…

 • Вежба за оние кои што на работното место постојано седат (видео)

  Вежба за оние кои што на работното место постојано седат (видео)

  Дури и по убаво преспиената ноќ се будите уморни и вкочанети? Обидете се со оваа вежба за истегнување по работниот ден, особено ако поголем дел…

 • Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестеролот и чудо за имунитетот

  Мед од тиква: Домашен мелем за црниот дроб, лек за холестеролот и чудо за имунитетот

  Можеби никогаш не сте слушнале за мед од тиква, но оваа вкусна намирница толку е здрава за организмот па откако ќе го прочитате ова најверојатно…

 • Отстранете го каменецот од забите: Само задржете ја оваа смеса во устата една минута

  Отстранете го каменецот од забите: Само задржете ја оваа смеса во устата една минута

  Зарем не е подобро да користите природни супстанци кои не можат да ви наштетат, а покрај тоа се полесно достапни и поефикасни од класичните. Сите…

 • Вегански бисер: Адаптогено топло чоколадо

  Вегански бисер: Адаптогено топло чоколадо

  Здрав адаптоген напиток кој ќе ви го заслади утрото и ќе ви го разубави денот… Наместо кафе секое утро испијте здрав чоколаден напиток од адаптогени…