Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Легендарната Vespa oд сега и на струја (фото+видео)

Време: 14:55

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Почно пред една година откако „Piaggio“ најави лансирање на електрична „Vespа“, италијанскиот производител на саемот за мотоцикли во Милан претстави продукциска верзија на популарниот сктутер со погон на струја.

„Vespa Elettrica“, како што официјално е наречен овој скутер, може да мине околу 100 km со полна батерија.

Со цел батеријата повторно да се наполни до максимум, потребно е 4 часа полнење на обичен домашен приклучок.

„Piaggio“ беше искрен во своето сооштение кон потенцијалните купувачи, најавувајќи дека очекуваниот век на траењето на батеријата е 10 години.

Покрај тоа, компанијата објави податок дека по 1.000 циклуси на полнење, капацитетот на батеријата ќе изнесува 80% од почетниот капацитет, што значи дека автономијата во возњето по тој период ќе биде намалена на 80-тина километри.

Што се однесува до дизајнот, производителот остана верен на препознатливиот изглед на „Vespа“, a електричната верзија се разликува од класичната по светло сините детали на надворешноста.

Купувачите, инаку ќе можат да одберат помеѓу седум основни бои на надворешноста, а на промотивните фотографии е прикажана „Vespa“ во сребрена боја.

Сите важни информации за возењето, достапни се на 4,3 инчниот „TFT“ дисплеј во боја која се наоѓа на централниот дел на управувачот.

На располагање е и „Bluetooth“ конекција која овозможува поврзување на уредот со смартфон.

„Piaggio“ најави дека по моделот „Vespa Elettrica“, ќе понуди на пазарот и верзија „Elettrica X“ со продолжена автономија на возењето, благодарејќи дополнителниот мал бензински аграгат кој исклучиво служи како генератор на електрична енергија.

„Vespa Elettrica X“ ќе биде во состојба да ја полна батеријата и резервоарот со бензин може да мине околу 200 km. Цената засега не е позната.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Збогум за Partner: Добродојде Peugeot Rifter! (фото+видео)

  Збогум за Partner: Добродојде Peugeot Rifter! (фото+видео)

  По новите генерации на модели „Citroen Berlingo“ и „Opel Combo Life“, претставен е и третиот член на „PSA“ семејството на мали мултифункционални возила. За разлика…

 • Фановите на SEAT го избраа Tarraco за име на новиот SUV

  Фановите на SEAT го избраа Tarraco за име на новиот SUV

  SEAT Taracco е името на третиот SUV на Seat. Во завршната фаза од online кампањата #SEATseekingName учествуваа 146,124 фанови на SEAT од 134 земји. Името…

 • Lexus ја подготвува премиерата на својот најприфатлив SUV

  Lexus ја подготвува премиерата на својот најприфатлив SUV

  Јапонскиот производител „Lexus“ ја подготвува премиерата на најприфатливиот „SUV“ во својот асортиман. Тој ќе се нарекува „UX“, а бидејќи ќе биде прикажан на саемот во…

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…

 • Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на Мерцедес

  Американски истражители наводно пронашле нелегален софтвер во дизел моторите на германската компанија Дајмлер, која го поседува брендот Мерцедес-Бенц. Програмата овозможувала компанијата со мамење да ги…

 • Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Кој е број 1 во светот на пикапите?

  Овој пазар е конзервативен, но исто така многу интересен Освен во САД, пикап возилата претставуваат еден малку посебен дел од пазарот на автомобили и малкумина…

 • Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Opel го претстави Combo Life зa 2019-та (фото+видео)

  Претставен е и вториот од најавените 3 сродни модели на групацијата „PSA“ – „Opel Combo Life“, кој ја дели механичката платформа со „Citroen Berlingo“ зa…

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…