Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Најсиромашниот швајцарски кантон подготвува минимална плата 

Време: 13:37

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Швајцарскиот кантон Тичино, еден од најсиромашните во земјата, се подготвува да ја спроведе идејата за воведување минимална плата, пишува локалниoт весник „20 минути“.

Платата ќе биде диференцирана според различни гранки и ќе се движи помеѓу 3,300 франци и 3,400 франци (помеѓу 2,800 евра и 2,900 евра). Ова значи плаќање околу 20 франци на час.

Политичките сили во локалниот парламент – „зелените“ и „левицата“ – се против воведувањето на минималната плата. Нивните аргументи се дека обезбедените пари се премногу ниски.

Воведувањето на минимална плата во Тичино беше одобрено на референдумот одржан во 2015-та година. Кантонот потоа одлучи дека треба да има минимален праг на плата за случаи каде што не е предвидено колективно преговарање.

Швајцарското издание потсетува дека Кантонот Нејштел бил прв во Швајцарија кој воведе минимална плата. Тоа се случи на 26-ти октомври 2017-та година. Неговата големина и сите услови околу воведувањето на минималната плата дојдоа по дискусијата помеѓу социјалните партнери. Таму платата е од 19,78 франци на час.

Швајцарија нема фиксна минимална плата на федерално ниво. Земјата во исто време паѓа во голем број на графикони за најскапото место за живеење.

Во 2014-та година имаше идеи за поставување минимална плата од 22 франци на час и 4.000 франци месечно на федерално ниво. Но, предлогот беше одбиен на референдум откако гласачите ги прифатија аргументите на владата дека тоа ќе ја ослабне економијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Индексите на „Wall Street“ ја отворија денешната седница со зголемување благодарение најмногу на поддршката на технолошките компании и во очекување на извештајот од средбата на…

 • Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Местото на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, но тие треба да исполнат одредени услови кои се потребни за влез во Унијата. Поради…

 • ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и дел од земјите производители надвор од неа (познати заедно како група „ОПЕК +“) утврдиле дека презаситеност на…

 • Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ организира втора научна трибина „Употреба на канабис во медицински цели во Република Македонија“.  Оваа трибина за разлика од првата,…

 • Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани,…

 • Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Едни плаќаат даноци и придонеси а други работат на диво и им ги земаат муштериите. Производителите на мебел се жалат на нелојална конкуренција. Дивите мајстори…

 • 30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот…

 • „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот…

 • Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов…

 • Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Скопје и Варшава од 1 јуни годинава ќе бидат поврзани со директна авионска линија, објавија денеска ТАВ Македонија и ЛОТ Полиш ерлајнс. Летови на оваа…