Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 534.00 -1.11%    ALK 7,277.39 -0.99%    GRNT 780.00 -0.44%    KMB 2,630.26 -1.28%    LOTO 582.00 -3%    MPT 26,337.50 -0.03%    OHB 4,600.00 -5.18%    RMDEN14 92.20 0%    RMDEN15 94.90 -0.11%    SBT 1,928.00 -2.97%    STB 916.57 -0.33%    TEL 270.00 -0.71%    TNB 13,407.59 -0.48%    TPLF 1,560.00 -1.48%    ZPKO 2,601.00 0%    

Кои фонтови не би требало да ги користите во вашето CV

Време: 12:46

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Дали ве изненадува фактот дека менаџерите кои вработуваат сметаат дека користењето на фонтот Times New Roman во вашата биографија е еквивалентно на носењето на тренерки на разговорот за работа?

Деловното резиме, парче хартија направено да не прикаже во најдобро светло, е едно од местата каде луѓето користат фонт за да се изразат и прикажат себе си. Откако Bloomberg пишуваше за најдобрите фонтови во CV-то, Independent го контактираше експертот за вработување Милдред Талабиј, и го праша кои фонтови никако не треба да се користат, а кои се пожелни:

„Немам листа кога станува збор за лошите фонтови во CV-то, имам само еден дежурен виновник – Times New Roman. Избегнувајте го како ѓавол. Кога користите Times New Roman како да велите „Не сум го корегирал моето CV десет години“, а тоа е порака која не би сакале да му ја пренесете на работодавецот.

Фонтовите кои се пожелни и кои се карактеризираат како „појасни, посвежи, помодерни“ се: Verdana, Calibri, Century Gothic иTahoma.

И уште еден совет „Избегнувајте го и фонтот Arial – не е баш непожелен како Times New Roman, но е на добар пат да стане тоа“.

Значи, некогаш омилениот фонт, стана многу „озогласен“ и старомоден. Истото мислење го има и Bloomberg.

Како и во се, и во составувањето и дополнувањето на работната биографија треба да ги следите трендовите. Изгледот на CV-то може да пресуди дали вашиот потенцијален работодавец ќе ве повика на разговор или не.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 4 книги за инвестирањето кои би требало да ги прочитате

  4 книги за инвестирањето кои би требало да ги прочитате

  За да бидете во целосна контрола над вашите финансии и да станете мастер на ова поле, важно е во целост да ги разбирате сите поими…

 • Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Непријатни нешта со кои се соочува секој претприемач

  Освен што претприемништвото подразбира многу работење, донесување на одлуки и одговорност, постојат уште неколку предизвици со кои секој претприемач треба да се справи… Да бидете…

 • Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Сакате да изградите личен бренд? Како?

  Личниот бренд на многу начини е синоним за вашиот углед и се однесува на она како ве гледаат другите луѓе. Дали сте генијалец? Може ли…

 • Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Грешки во инвестирањето кои треба да ги избегнете

  Креирањето на портфолио кое ќе ви ја донесе посакуваната добивка, бара многу определувања на квалитетни инвестициски политики. Во таа работа, за жал, грешките се многу…

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…