Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 534.00 -1.11%    ALK 7,277.39 -0.99%    GRNT 780.00 -0.44%    KMB 2,630.26 -1.28%    LOTO 582.00 -3%    MPT 26,337.50 -0.03%    OHB 4,600.00 -5.18%    RMDEN14 92.20 0%    RMDEN15 94.90 -0.11%    SBT 1,928.00 -2.97%    STB 916.57 -0.33%    TEL 270.00 -0.71%    TNB 13,407.59 -0.48%    TPLF 1,560.00 -1.48%    ZPKO 2,601.00 0%    

ЕоN гради мрежа од станици за брзо полнење од Италија до Норвешка

Време: 10:25

Датум: ноември 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот енергетски гигант „EоN“ се обединува со данскиот оператор „Clever Electricity“ за изградба на мрежа на станици со брзо полнење на автомобили на европските патишта, додека ЕУ се обидува да ја стимулира пошироката дистрибуција на електрични автомобили, според „Блумберг“.

Според проектот, поддржан од 10 милиони евра од фондовите на ЕУ, првично ќе бидат изградени 180 станици од Италија до Норвешка, објави „Clever“. Првите станици во Германија и Данска ќе бидат отворени во текот на летото, а останатите ќе бидат на најмалку 180 километри и ќе овозможат трансконтинентално патување.

Производителите на автомобили трошат рекордните суми за развој на електрични возила за да ги исполнат сé поголемите стандарди за загадување. Построгите јаглеродни ограничувања ќе стапат во сила во 2021-ва година, што им наложува на производителите да произведуваат електрични автомобили, надевајќи се на поширок избор и поголема покриеност, исто така, ќе доведат до посилни набавки.

„Мораме да бидеме подготвени за масовно усвојување на електричните автомобили“, рече Каспер Киркетерп-Молер, извршен директор на „Clever“, стартап на данските енергетски компании.

„Потребна ни е инфраструктура и треба да ги намалиме грижите околу опфатеното растојание. Она што ни недостига е мрежа која ги поврзува градовите и државите“, рече тој во телефонското интервју.

Планот на „Clever“ и „ЕоN“ ги одразува сличните напори на водечките европски производители на автомобили. „Volkswagen“, „BMW“ и компанијата мајка на „Mercedes-Benz“, „Daimler“ се обединети за да создадат мрежа за полнење со околу 400 станици до крајот на деценијата.

Ретката инвестиција од страна на производителите во инфраструктурата го одразува притисокот врз производителите да се справат со загриженоста за употребата на електрични автомобили.

„Clever“, кој оперира со 1.500 станици во Скандинавија и северна Германија, ќе изгради нови места за полнење на батериите до 20 минути. Станиците ќе можат да се сместат помеѓу 2 и 6 автомобили и ќе бидат лоцирани во одморалишта долж автопатот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Разочарувачкиот извештај на Rovio ги намали акциите за речиси 20%

  Разочарувачкиот извештај на Rovio ги намали акциите за речиси 20%

  Создавачот на играта „Angry Birds“ – „Rovio Entertainment“, не успеа да ги исполни пазарните очекувања за приходите од продажбата и профитот за кварталот. Ова доведе…

 • Божиновски: Зошто само еден ден, кога може да биде цела недела

  Божиновски: Зошто само еден ден, кога може да биде цела недела

  Во духот на кампањата „Победи го времето, живеј го моментот“, Божиновски часовници и накит реши да се обиде да излезе од рамката на Black Friday…

 • „Епл“ потврди дека експлоатирала кинески средношколци

  „Епл“ потврди дека експлоатирала кинески средношколци

  Компанијата „Епл“ потврди дека ангажирала ученици од стручни кинески училишта што работеле на производство на делови за „ајфон“ во фабриката на „Фокскон“. Според сознанијата што…

 • Невиден интерес за Black Friday во Skopje City Mall(фото)

  Невиден интерес за Black Friday во Skopje City Mall(фото)

  Денес во Skopje City Mall започна најголемиот шопинг настан – Black Friday&Wekeend. Уште од раните утрински часови трговскиот центар се наполни со посетители нестрпливи први…

 • Lyft доби уште 500 милиони долари финансирање

  Lyft доби уште 500 милиони долари финансирање

  Ривалот на „Uber“ – „Lyft“, доби дополнително финансирање во износ од 500 милиони долари, покажуваат документи поднесени од страна на компанијата во САД, пренесува „Ројтерс“.…

 • Разговор со г-дин Сашко Даев, генерален менаџер на РЕХАУ – ПВЦ прозорци и нивна примена

  Разговор со г-дин Сашко Даев, генерален менаџер на РЕХАУ – ПВЦ прозорци и нивна примена

  Се сеќавате ли на времето кога имаше само дрвени прозорци, кои со текот на годините „ дуваа “ од сите страни . Како редовното оружје…

 • Ако сте подготвени за модерно живеење Џевахир Скај Сити е вистинскиот избор

  Ако сте подготвени за модерно живеење Џевахир Скај Сити е вистинскиот избор

  Комплексот нуди најубав поглед на градот и уникатен и модерен начин на живот, комплетно организиран и подреден на потребите на станарите За сите оние кои…

 • Штрајкови го заплашуваат Black Friday за Amazon во Германија и Италија

  Штрајкови го заплашуваат Black Friday за Amazon во Германија и Италија

  Гигантот во онлајн трговијата „Amazon“ се соочува со тежок „Black Friday“ во Италија и Германија, каде персоналот на дистрибутивните центри на компанијата ќе штрајкуваат денес,…

 • Банките укажуваат дека „Кунико“ може да исплати плати и покрај блокираната сметка на „Фени“

  Банките укажуваат дека „Кунико“ може да исплати плати и покрај блокираната сметка на „Фени“

  „Кунико“ може да исплати плати и покрај блокираната сметка на „Фени“, реагираат банките доверители на „Фени индустри“. „Кунико ќе може да биде релевантен соговорник во…

 • Лондон сака да се ослободи од дел од своите акции во RBS

  Лондон сака да се ослободи од дел од своите акции во RBS

  Велика Британија планира да го намали државното учество во спасената банка од даночните обврзници „Royal Bank of Scotland“ (RBS). Државата има намера да ги продаде…