Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Германија и Шпанија се пред Велика Британија на пазарот за недвижнини

Време: 16:14

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германија и Шпанија се пред Велика Британија како водечки пазар на деловен простор во Европа во 2018-та година, покажуваат резултатите од истражувањето меѓу речиси 150 инвеститори во недвижности, спроведено од консултантската компанија „Knight Frank“, соопштува интернет изданието „property-magazine.eu“.

Средствата за управување на инвеститорите изнесуваат 340,4 милијарди евра.

Речиси 30% од инвеститорите кои држат средствата од 3 до 5 години, ја посочуваат Германија како најпосакуван инвестициски пазар во 2018-та година. За споредба, минатата година сличен одговор дале 27% од испитаниците.

Една петтина од испитаниците ја посочуваат Шпанија како најпосакуван пазар и покрај актуелната политичка нестабилност предизвикана од референдумот за независност на Каталонија.

Само 12% од инвеститорите, од кои повеќето се со седиште во Лондон, ја идентификуваа Велика Британија како главен пазар, а други 9% ја посочуваат Франција.

Податоците покажуваат дека политичката неизвесност околу „Брексит“ не е главната грижа на инвеститорите. Само 16% од испитаниците укажуваат на геополитичка несигурност како главен предизвик.

За повеќе од 60% од инвеститорите, главен проблем се цените на имотот и недостатокот на квалитетни средства во Европа. Дополнителни 11% укажуваат на конкурентноста на пазарот како главен предизвик на странскиот пазар.

Повеќето инвеститори се претпазливи во врска со изгледите за пазарот во Велика Британија. Речиси 60% од испитаниците, сепак, веруваат дека побарувачката за комерцијална сопственост во Европа ќе се зголеми во 2018-та година во споредба со 2017-та година.

Повеќе од половина од нив укажуваат дека индустријата и дистрибутивниот сектор се најатрактивни и 28% специјализирани средства (на пример, студентско домување). Вкупно 15% од учесниците во истражувањето ќе се фокусираат главно на канцелариски згради, а само 2% на малопродажен простор. Уште 3% укажуваат на хотели како приоритетна класа на средства.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Индексите на „Wall Street“ ја отворија денешната седница со зголемување благодарение најмногу на поддршката на технолошките компании и во очекување на извештајот од средбата на…

 • Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Местото на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, но тие треба да исполнат одредени услови кои се потребни за влез во Унијата. Поради…

 • ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и дел од земјите производители надвор од неа (познати заедно како група „ОПЕК +“) утврдиле дека презаситеност на…

 • Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ организира втора научна трибина „Употреба на канабис во медицински цели во Република Македонија“.  Оваа трибина за разлика од првата,…

 • Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани,…

 • Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Едни плаќаат даноци и придонеси а други работат на диво и им ги земаат муштериите. Производителите на мебел се жалат на нелојална конкуренција. Дивите мајстори…

 • 30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот…

 • „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот…

 • Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов…

 • Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Скопје и Варшава од 1 јуни годинава ќе бидат поврзани со директна авионска линија, објавија денеска ТАВ Македонија и ЛОТ Полиш ерлајнс. Летови на оваа…