Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,926.24 0.48%    GRNT 818.00 0.99%    KMB 3,350.61 -0.14%    PPIV 39,900.00 2.05%    RMDEN15 95.00 -0.11%    RMDEN16 95.00 0%    STBP 650.00 8.33%    STIL 140.00 0%    TEL 295.00 -0.18%    TNB 14,052.14 2.39%    TPLF 1,712.35 0.69%    UNI 2,050.00 0%    VITA 7,790.00 0%    

Mercedes-Benz продолжува да остварува рекордни продажби

Време: 15:46

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот производител „Mercedes-Benz“ продолжува да ја зголемува продажбата и објави рекордни резултати за октомври. Вкупниот број на нови автомобили доставени до купувачите низ целиот свет е 182.812, што е за 5,6% повеќе од истиот период во 2016-та година.

За првите 10 месеци, вкупниот резултат на компанијата е 1.900.112 возила, што претставува зголемување од 11,1%. Во октомври „Mercedes-Benz“ е лидер во премиум-сегментот на пазарите во Германија, Италија, Шпанија, Белгија, Австрија, Португалија, Тајван, САД и Канада.

Во Европа брендот исто оствари рекорд, така што во октомври има продадено 76 694 автомобили, што е со 7,4% повеќе од истиот месец 2016-та година. За 10-те месеци од годинава се доставени околу 800.000 автомобили и тоа значи раст со 8 %.

Во Азиско-пацифичкиот регион, резултатот за октомври изнесува 67.132 единици, со раст од 5.3%. Од почетокот на годината продажбата изнесува 728.263, што е за 21,1% повеќе. Ова е исто така рекорд за компанијата од Штутгарт. Резултатите во Кина се уште поуспешни, со 10-месечен раст од 27,8%.

Огромниот придонес за успесите на „Mercedes-Benz“ е на кросоверите, од кои се продадени во 658.208 примероци – зголемување за 13,7%. Сепак, „E-Class“ забележа највисок раст, со резултат од 295.639 единици (+ 50%).

Сепак, проблем за Daimler AG останува брендот „Smart“, од кои 111.486 единици се продадени за 10 месеци. Падот беше 4,9%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Редизајн: Toyota Aygo зa 2019-та (фото)

  Редизајн: Toyota Aygo зa 2019-та (фото)

  По четири години од претставувањето, „Toyota“ го освежи својот најмал модел на европскиот пазар. Втората генерација на „Toyota Aygo“ дебитираше во 2014-та со несекојдневниот дизајн…

 • Cupra ќе дебитира како бренд во Женева со Atecа (фото+видео)

  Cupra ќе дебитира како бренд во Женева со Atecа (фото+видео)

  Уште во јануари, „Seat“ објави дека ќе ги пушти своите спортски модели во посебен бренд – „Cupra“. Првиот е кросовер кој беше официјално претставен во…

 • Volkswagen Golf, Polo и Up! избрани за „Best Cars 2018“, Tiguan и T-Roc исто така се искачија на подиумот

  Volkswagen Golf, Polo и Up! избрани за „Best Cars 2018“, Tiguan и T-Roc исто така се искачија на подиумот

  Читателите на списанието „Auto Motor und Sport“ ги прогласија Golf, новото Polo и Up! за „Best Cars 2018“ во нивните категории. Не помалку од три…

 • 15-те најскапи автомобили продадени на аукција (фото)

  15-те најскапи автомобили продадени на аукција (фото)

  Нема подобар период во година за купување на колекционерски автомобили од крајот на јануари… Се прашувате зошто? Па сите аукциски куќи тогаш ги организирааат своите…

 • Ова е Hyundai Santa Fe по промена на генерациите (фото+видео)

  Ова е Hyundai Santa Fe по промена на генерациите (фото+видео)

  „Hyundai“ ја претстави новата генерација на својот кросовер „Santa Fe“. Корејците ја покажаа верзија за домашниот пазар, а таа за Европа ќе дебитира за време…

 • Volvo го претстави новиот V60 (фото+видео)

  Volvo го претстави новиот V60 (фото+видео)

  „Volvo“ официјално ја претстави новата генерација на моделот „V60“. Презентацијата се одржа на специјален настан во Стокхолм. Автомобилот доби две хибридни верзии и проширен сет…

 • Збогум за Partner: Добродојде Peugeot Rifter! (фото+видео)

  Збогум за Partner: Добродојде Peugeot Rifter! (фото+видео)

  По новите генерации на модели „Citroen Berlingo“ и „Opel Combo Life“, претставен е и третиот член на „PSA“ семејството на мали мултифункционални возила. За разлика…

 • Фановите на SEAT го избраа Tarraco за име на новиот SUV

  Фановите на SEAT го избраа Tarraco за име на новиот SUV

  SEAT Taracco е името на третиот SUV на Seat. Во завршната фаза од online кампањата #SEATseekingName учествуваа 146,124 фанови на SEAT од 134 земји. Името…

 • Lexus ја подготвува премиерата на својот најприфатлив SUV

  Lexus ја подготвува премиерата на својот најприфатлив SUV

  Јапонскиот производител „Lexus“ ја подготвува премиерата на најприфатливиот „SUV“ во својот асортиман. Тој ќе се нарекува „UX“, а бидејќи ќе биде прикажан на саемот во…

 • Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  Јубилејниот BMW M4 Cabrio за 300 среќници (фото)

  „BMW“ oваа година одбележуваа три децении од лансирањето на првиот „М“ модел со отворен покрив. Tаа 1988-ма година „М“ одделението на „BMW“ одлучи на купувачите…