Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Земјите од Балканот ќе вложат до 320 милијарди евра за развој на енергетиката до 2025-та

Време: 14:50

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Меѓу 267 милијарди евра и 321 милијарди евра ќе бидат инвестициите за развој на енергетскиот сектор на Балканот во периодот 2016 – 2025 година, покажува оптимистичкото сценарио во студијата на Институт за енергетика за Југоисточна Европа со седиште во Атина, пренесува грчката новинска агенција Ana Mpa.

Овие средства ќе бидат вложени во нови производствени капацитети, зелени централи и екстракција на фосилни горива.

Анализите покажуваат дека речиси половина од овие средства (меѓу 125 милијарди евра и 141 милијарди евра) ќе инвестира Турција, што ќе ја претвори земјата во водечка енергетска сила во регионот.

Истражувањето опфаќа 13 држави на Балканскиот полуостров. Според пресметките до 2050-та година потребата од енергија во регионот ќе расте значително – од 59 милиони тони нафтен еквивалент денес до 219 милиони тони во 2050-та година. Уделот на Турција во финалната енергетска потрошувачка ќе се зголеми од 52% до 60%, додека на Грција се очекува да се намали – од 10% до 7%.

Очекуваните инвестиции во развојот на енергетиката на Грција за периодот меѓу 2016-та година и 2025-та година ќе бидат во опсегот од 23,3 до 30,2 милијарди евра.

Увозот на нафта и природен гас ќе доминира во енергетскиот микс на регионот, иако аналитичарите предвидуваат недостатокот на поврзаност меѓу гасните мрежи на земјите. Во однос на електричниот пазар приоритет ќе биде поврзувањето на Италија, земјите на Западен Балкан и Грција.

Во анализата е запишано уште дека земјите на Балканот тешко ја прифаќаат идејата да го запрат производството на електрична енергија од јаглен, бидејќи снабдувањето и трошоците како целина се прифатливи. Политиката на ЕУ сепак е да ја намали врската меѓу економијата и зависноста од јагленот по еколошки причини.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Wall Street ја започнa сесијата со зголемувања

  Индексите на „Wall Street“ ја отворија денешната седница со зголемување благодарение најмногу на поддршката на технолошките компании и во очекување на извештајот од средбата на…

 • Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Жбогар: ЕУ ќе продолжи со финансирање на проекти во Македонија

  Местото на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, но тие треба да исполнат одредени услови кои се потребни за влез во Унијата. Поради…

 • ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  ОПЕК објави побрзо намалување на заситеноста на нафтата

  Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и дел од земјите производители надвор од неа (познати заедно како група „ОПЕК +“) утврдиле дека презаситеност на…

 • Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Tрибина со лекари за употребата на канабисот во медицински цели во Македонија

  Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ организира втора научна трибина „Употреба на канабис во медицински цели во Република Македонија“.  Оваа трибина за разлика од првата,…

 • Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби

  Општина Карпош ќе го „ослободува“ урбаното јадро од нови градби и истите планира да ги лоцира во периферните делови, како на пример Бардовци и Злокуќани,…

 • Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Индустрија за мебел: дивите мајстори најголем проблем

  Едни плаќаат даноци и придонеси а други работат на диво и им ги земаат муштериите. Производителите на мебел се жалат на нелојална конкуренција. Дивите мајстори…

 • 30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  30 отсто повисоки плати за шумските полицајци

  За 30 отсто ќе се зголемат платите на шумските полицајци. Одлуката ќе се применува по првиот ребаланс на Буџетот за 2018 година, информираше денеска портпаролот…

 • „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  „Екогерила“: Бројот на болни деца двојно намален по затворањето на „Југохром“

  Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот…

 • Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Финска се прашува каде да ги чува конфискуваните биткоини

  Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов…

 • Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Од 1 јуни директна авиолинија Варшава – Скопје

  Скопје и Варшава од 1 јуни годинава ќе бидат поврзани со директна авионска линија, објавија денеска ТАВ Македонија и ЛОТ Полиш ерлајнс. Летови на оваа…