Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 534.00 -1.11%    ALK 7,277.39 -0.99%    GRNT 780.00 -0.44%    KMB 2,630.26 -1.28%    LOTO 582.00 -3%    MPT 26,337.50 -0.03%    OHB 4,600.00 -5.18%    RMDEN14 92.20 0%    RMDEN15 94.90 -0.11%    SBT 1,928.00 -2.97%    STB 916.57 -0.33%    TEL 270.00 -0.71%    TNB 13,407.59 -0.48%    TPLF 1,560.00 -1.48%    ZPKO 2,601.00 0%    

Измени на прописите во царинското работење во период од 5 години

Време: 13:50

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во просториите на Царинската управа, денес (09.11.2017 година) се одржа презентација инициранa од стопанските комори и поддржанa од повеќе профили на учесници (увозници, извозници, застапници во царински постапки и професори), на која презентиран беше патоказот по кој ќе се менуваат прописите во царинското работење во период од 5 години.

Пред присутните претставници на околу 120 економски оператори, презентирана беше визијата за Регионот CEFTA и неговото интегрирање во економска зона, која до 2023 година се очекува да се преобрази во мала унија, како неопходен чекор за да се обезбеди поголем и побрз напредок за регионот, со силна поддршка на Европската унија и Светска банка.

Во презентациите за регионалната економска зона CEFTA, концептот за регионален економски оператор, поедноставените постапки, транзитот и потеклото на стоки, најавено беше постепено укинување на одобренијата за поедноставени царински постапки и преминување на концептот на регионален овластен економски оператор што ќе биде признаен во рамки на CEFTA, меѓусебно прифаќање на прекуграничните документи, спојување на граничните агенции и заедничко управување со ризик, скратување на постапките и размена на информации, воведување на целосна кумулација на потекло во рамки на CEFTA, мониторирање на нецаринските бариери, дигитална интеграција (воведување на нов компјутерски софтвер со електронско потпишување на документи), промовирање на регионалните инвестиции, слободно движење на професионалци (меѓусебно признавање на дипломи).

Се потенцираше и потребата компаниите навремено да ги направат прилагодувањата за да опстанат во конкурентската борба и да се наметнат како успешни на регионално ниво. Во оваа насока и Царинската управа преку нов тек на изработка на стратешки план ќе дефинира јасни цели за справување со новите предизвици. Веќе се иницирани неформални состаноци со директорите од земјите на регионот CEFTA, од кои првиот ќе се одржи во Македонија.

Директорот на Царинската управа во своето обраќање пред присутните уште еднаш ја потврди спремноста на Царинската управа секогаш да ги поддржи компаниите во нивните нови развојни движења преку советување и информирање.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

  АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Од 15-ти ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во…

 • Македонија дел од кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

  Македонија дел од кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“

  Македонското Собрание вчера беше осветлено во портокалова боја заедно со други значајни знаменитости на планетата и со тоа стана дел од глобалната кампања за поддршка за…

 • Галиите ќе бидат дислоцирани

  Галиите ќе бидат дислоцирани

  Ќе се дислоцираат трите галии од реката Вардар, изјави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој потврди дека издал налог за да почне постапката за дислоцирање.…

 • Денес сончево со мала до умерена облачност

  Денес сончево со мала до умерена облачност

  Времето денеска сончево со мала до умерена локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла. Преку денот ќе дува слаб до умерен…

 • Деловната доверба во германската економија на ново рекордно ниво

  Деловната доверба во германската економија на ново рекордно ниво

  Деловната доверба во германската економија се искачи на ново рекордно ниво бидејќи оптимизмот во врска со иднината на бизнисот во Германија ја неутрализираше донекаде песимистичката…

 • Македонија и швајцарскиот кантон Тичино ќе соработуваат во областа на образованието

  Македонија и швајцарскиот кантон Тичино ќе соработуваат во областа на образованието

  Министерката за образование и наука, Рената Тренеска-Дескоска, придружувана од министерот без ресор задолжен за дијаспора, денеска во Владата на Република Македонија во посета го примија…

 • Делови од Шуто Оризари и Визбегово денес и утре без вода

  Делови од Шуто Оризари и Визбегово денес и утре без вода

  Поради акција за санирање улични водоводни дефекти, денеска и утре прекинато водоснабдување ќе имаат жители на дел од населбите Шуто Оризари и Визбегово. Прекинато водоснабдување…

 • Без автомобили од утре на Водно

  Без автомобили од утре на Водно

  Најавената забрана за движење на возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од утре, и ќе важи секој викенд и за време на…

 • Одржан Инфо ден во Кочани

  Одржан Инфо ден во Кочани

  Наставници и професори, општинската администрација и активисти во граѓанскиот сектор земаа учество на Инфо денот одржан во Кочани како дел од  циклусот на промотивни активности…

 • Етериумот забележа рекорден раст

  Етериумот забележа рекорден раст

  Етер – виртуелната валута на блокчејн технологијата Етериум, постојано се зголемува. Најголемиот конкурент на биткоинот постигна цена максимум од 425.55 долари за време на трговијата…