Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    

Северна Америка и Кина ја поддржаа продажбата на Адидас

Време: 13:41

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот производител на спортска опрема „Адидас“ забележа уште еден силен квартал со раст на продажбата и профитот како резултат на проширување во Кина и Северна Америка, каде се бори за поголем удел на пазарот со конкурентот „Најк“, пренесува „Ројтерс“.

Продажбата за третиот квартал се зголеми за 9% до 5,6 милијарди евра, а нето добивката скокнала со над една третина до 526 милиони евра. Прогнозите на аналитичарите беа 5,8 милијарди и 512 милијарди евра, соодветно.

Продажбата на брендови „Адидас“ и „Рибок“ се зголемиле за 28% во Кина и со 23% во Северна Америка, но се намалиле за 17 отсто во Русија, за што компанијата ги обвинува „тековните предизвикувачки кориснички расположенија“ и затворањето на продавници.

„Адидас“ објави двоцифрено зголемување на продажбата на своите категории за трчање и активности на отворено, како и оригиналите и брендовите „Нео“. Но, компанијата соопшти дека приходите од фудбалските и кошарските производи се намалија, главно поради прекинот на двата главни спонзорски договори.

„Адидас“ и другата германска марка „Пума“ заработија  удел на пазарот во Северна Америка, откако корисниците се одлучуваат побрзо кон секојдневен спортски стил наместо кон кошарка и спортски производи, што го насочија кон „Најк“ и „Андер Армор“.

„Адидас“, кој зголеми годишните перспективи во јули, ја потврди прогнозата за раст на продажбата за 2017-та година помеѓу 17 и 19% и за зголемување на нето добивката помеѓу 26 и 28%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Glencore објави раст на профитот од 44%

  Glencore објави раст на профитот од 44%

  Рударскиот гигант „Glencore“ најави повисоки плаќања кон акционерите, откако годишната добивка е зголемена во позадина на повисоките цени на суровините и најдобра презентација на трговската…

 • Walmart објави профит под очекувањата

  Walmart објави профит под очекувањата

  Најголемиот синџир продавници во светот „Walmart“ забележа помал од очекуваниот профит за кварталот, истакнувајќи го остриот пад во растот на онлајн продажбата во клучниот празничен…

 • Бесплатно тестирање и сертификација Certified Secure Computer User за компании

  Бесплатно тестирање и сертификација Certified Secure Computer User за компании

  Дали Вашата компанија е доволно безбедна? Со новите компјутерски технологии, дигитални информации и зголемена интеракција на електронските медиуми, се зголемува и ризикот на загрозување на…

 • BHP Billiton оствари 25 отсто скок во добивката

  BHP Billiton оствари 25 отсто скок во добивката

  Глобалната рударска компанија „BHP Billiton“ објави 25 отсто скок во својата добивка за првата половина, поддржана од стабилните цени на металите. Таа ќе дистрибуира дополнителни…

 • Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Работнички права: секоја петта компанија го крши законот

  Една од пет компании ги прекршува законите за работните односи. Ова го покажуваат извештаите на Државниот инспекторат за труд (ДИТ) кој лани извршил вкупно 20.183…

 • Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка ќе исплаќа пензии секој први во месецот

  Силк Роуд Банка АД Скопје почнувајќи од март ќе врши исплата на пензиите секој први во месецот. Доколку, пак, први е неработен ден (викенд или…

 • Приходите на HSBC не успеаја да ги задоволат инвеститорите

  Приходите на HSBC не успеаја да ги задоволат инвеститорите

  Најголемиот кредитор во Европа по пазарна капитализација „HSBC Holdings“ забележа скок на годишната добивка пред даноците под прогнозите и откри план за привлекување на до…

 • KFC затвора ресторани поради недостаток на пилешко

  KFC затвора ресторани поради недостаток на пилешко

  Ланецот ресторани KFC затвори стотина објекти ширум Британија поради недостаток на пилешко месо. Ова разочара многумина љубители на пилешкото по проблемите со новиот систем за дистрибуција.…

 • Deutsche Bank ќе скратува работни места во инвестициското банкарство

  Deutsche Bank ќе скратува работни места во инвестициското банкарство

  „Deutsche Bank“ ќе се ослободи од најмалку 250 работни места во инвестициското банкарство, вклучувајќи во Лондон и САД, пренесоа агенциите, повикувајќи се на запознаен извор,…

 • Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Инвеститорите бараат поделеност на акциите на Nintendo

  Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ се соочува со повици од страна на нејзините инвеститори да направи поделба на акциите и да ја прошири својата база од…