Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    KMB 3,397.40 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 50.00 -5.66%    TETE 2,217.21 2.18%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

График на денот: Стареењето на населението во Европа и Америка

Време: 12:59

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Од проблеми како намалувањето на плодноста до познатата политика на Кина за едно дете има многу демографски предизвици со кои светот треба да се соочи во наредните години, коментира „VisualCapitalist“.

Меѓутоа, постои еден особено важен проблем – барем на места како Европа и Американските континенти – и тоа е брзото стареење на населението. Додека населението се повеќе старее, потенцијалните последици вклучуваат повисоки коефициенти на зависност, зголемени трошоци за здравствена заштита и модификација на економиите и градовите.

Европа: Водечки пример

Поголемиот дел од Европа е погодена од населението кое брзо старее. Картата создадена од експертот Арон Страндберг ја покажува средната возраст на европските земји помеѓу 1960-та и 2060-та година.

Таа покажува дека во 2060-та година, според проценките на ОН, просечната возраст во некои европски земји ќе достигне најмалку 50 години. Ова ги вклучува земјите како Шпанија, Италија, Португалија и Грција, како и Германија, Полска, Босна и Херцеговина и Хрватска.

Велика Британија, Франција, Ирска, Скандинавија и Македонија ќе бидат помлади по триесетите години, но со малку. Средната возраст во овие земји до 2060-та година ќе биде околу средината на 40-тите.

Американските континенти

Населението во Северна и Јужна Америка, исто така старее побрзо, иако не со темпото на Европа.

Чиле и Бразил имаат најбрза стапка на стареење. Во исто време средната возраст во Канада најверојатно ќе биде околу 45 години во 2060-та година. Интересно е дека се очекува средната возраст во САД да биде само 42 години на крајот на истиот период, што е многу пониско од повеќето западни земји.

Иако поради тоа САД изгледаат помлади во споредба со останатите земји, државата сепак ќе биде на испит исто поради економскиот товар поради стареењето на населението. Всушност, Американците на возраст над 65 години се очекува речиси двојно да се зголемат од 48 милиони на 88 милиони во текот на следните три децении.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина соопшти дека предложените тарифите на САД за увезените производи од челик и алуминиум се неосновани и го заслужуваат правото да одговорат со иста мерка…

 • Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината…

 • Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги…

 • Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите во текот на 2016 година на американската економија и нанеле штета која се проценува на 57 милијарди до 109 милијарди долари, се наведува…

 • Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку…

 • График на денот: Најбогатите градови во светот

  График на денот: Најбогатите градови во светот

  Кои градови се економските двигатели на светот и кој дел од глобалното богатство е во овие клучни урбани центри? Денешниот график ги прикажува информациите од…

 • Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  На светските валутни пазари доларот минатата недела остро падна, па неговата вредност во однос на кошницата валути се лизна на најниското ниво за последните три…

 • Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Првите луѓе на регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија на средба во Скопје разговараа за можностите за намалување на цените на…

 • Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Глобалните дивиденди се зголемија за 7,7 отсто на рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та година, објави Ројтерс. Причината е заживување на економијата на глобално…

 • Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени, главно слаби врнежи од дожд, а на повисоките места на планините со повремен снег, информираат од управата…