Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    KMB 3,397.40 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 50.00 -5.66%    TETE 2,217.21 2.18%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Пет градови кои ќе ви платат да живеете во нив

Време: 11:24

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Велат дека е убаво каде што не сме. Дозволете да не се согласиме со оваа популарна мудрост. Добро е таму, каде што живеете добро.

Меѓутоа, понекогаш треба да се стимулира „добар живот“. Ова е она што некои локални власти ги прават во живописните делови на светот – тие нудат материјална поддршка на оној кој одлучува да се насели таму.

Дали размислувате за таква промена?

1. Сите градови во Алјаска, САД

Дали сонувате еднаш и за секогаш да заборавите на летната жештина и автобусите што се преплавени со запотени сограѓани? Тогаш Алјаска те повикува.

Суровата убавина на шуми покриени со снег, свежа риба во текот на целата година и соседството на мечки ќе бидат вашиот вообичаен пејзаж на овие ширини.

Властите ќе бидат среќни да им платат на новодојденците. Секој ќе добие износ во зависност од нивното работно искуство и образование.

Можете дури и да добиете еднократна помош од 25.000 долари за обука. Ви звучи примамливо?

2. Нијагарините водопади, САД

Ако имате слабост на водопадите и секогаш сте сонувале да ја видите Нијагара, користете ја оваа прилика.

Властите на градот во близина на познатото ремек-дело на природата нудат 7.000 долари на млади специјалисти.

Условот е еден – да работите 2 години во локалните претпријатија.

3. Мисима, Јапонија

Зарем не сонувате за Америка? Тогаш веројатно за Јапонија? Едно мало јапонско село нуди 100.000 јени, или 900 долари, да се преселите во оваа населба плус месечна помош во првите три години на живеење таму.

Тоа не е сè. Исто така, добивате крави како охрабрување. Вие нема да имате недостаток на млеко, сирење и урда.

4. Утрехт, Холандија

Ако сакате лалиња, квалитетни сирења и стереотипи, можете да живеете во Холандија неколку години без никакви проблеми. Започнете од релативно големиот град Утрехт.

Во него живеат 334.000 луѓе. Архитектурата е многу убава, имате фудбалски клуб и убав бонус од неколку илјади долари, бидејќи ќе се преселите таму.

5. Кандела, Италија

Комуната во Италија, на источниот брег на провинцијата Фоџа, може да ви биде ново место за живеење. Во близина има планини, море, свеж воздух, убави бели камени куќи со големи тераси и многу малку соседи.

Сè што треба да направите е да се преселите таму, да изнајмите живеалиште и да добиете работа со годишна плата од 7500 евра. Властите се подготвени да ви помогнат финансиски.

Секој новодојденец ќе добие околу 800 евра за трошоци, за пар ќе даде 1.200 евра, а за цело семејство – 2000 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина ќе преземе одмазнички мерки ако САД воведе давачки за увозот на челик

  Кина соопшти дека предложените тарифите на САД за увезените производи од челик и алуминиум се неосновани и го заслужуваат правото да одговорат со иста мерка…

 • Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Општина Аеродром: Еднаков пристап до финансирање за граѓанските организации

  Во просториите на Општина Аеродром се одржа првата од трите работилници за изработка на методологија за поддршка на НВО секторот и граѓанските организации. Од општината…

 • Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар: Жителите на Капиштец да ги остават пред зградите старите апарати за домаќинство и мебелот

  Општина Центар информира дека в четврток, 22.02.2018 година, ќе се собира кабастиот отпад во Капиштец. Општината ги повикува жителите од 8:00 до 13:00 да ги…

 • Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите американската економија ја чинеле 109 млрд долари

  Сајбер нападите во текот на 2016 година на американската економија и нанеле штета која се проценува на 57 милијарди до 109 милијарди долари, се наведува…

 • Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејно по 25 пат се одржува Копаоник бизнис форум

  Јубилејниот 25ти по ред „Копаоник бизнис форум“ ќе се одржи од 4 до 7 март во хотелот „Гранд“ на Копаоник. Досега присуството го потврдија преку…

 • График на денот: Најбогатите градови во светот

  График на денот: Најбогатите градови во светот

  Кои градови се економските двигатели на светот и кој дел од глобалното богатство е во овие клучни урбани центри? Денешниот график ги прикажува информациите од…

 • Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  Остар пад на доларот – тоне во однос на другите валути

  На светските валутни пазари доларот минатата недела остро падна, па неговата вредност во однос на кошницата валути се лизна на најниското ниво за последните три…

 • Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Регулаторите на Македонија и Бугарија разговараа за поевтинување на роамингот

  Првите луѓе на регулаторните тела за електронски комуникации на Македонија и на Бугарија на средба во Скопје разговараа за можностите за намалување на цените на…

 • Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Дивидендите достигнаа рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та

  Глобалните дивиденди се зголемија за 7,7 отсто на рекордни 1,25 илјади милијарди долари во 2017-та година, објави Ројтерс. Причината е заживување на економијата на глобално…

 • Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Денес облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени, главно слаби врнежи од дожд, а на повисоките места на планините со повремен снег, информираат од управата…