Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 540.00 -1.82%    ALK 7,350.00 -0.51%    BESK 10,300.00 0%    CEVI 912.00 0%    FERS 57,750.00 -2.94%    GRNT 801.00 -2.95%    KJUBI 1,400.00 -2.78%    KMB 2,700.00 0%    LOTO 600.00 0%    MPT 26,900.00 -0.37%    MTUR 4,224.00 3%    OHB 4,851.54 -0.17%    REPL 54,800.00 0.37%    RMDEN11 96.00 -0.62%    RMDEN13 96.40 1.47%    RMDEN15 95.00 0.05%    STBP 600.00 -0.17%    TETE 1,938.00 4.76%    TNB 13,500.00 -0.01%    TTK 816.00 0.38%    UNI 1,905.00 0%    ZPKO 2,600.00 -2%    

Врвните директори советуваат: 4 особини кои секој лидер мора да ги усвои

Време: 12:24

Датум: ноември 8, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Во постот кој е објавен на платформата „LinkedIn Learning“, Рид Хофман (основачот на LinkedIn), Аријана Харингон (основачот на The Huffington Post и Thrive Global), Рајан Холмс (директорот на Hootsuite) и Бил Џорџ, водечкиот професор на Harvard Business School, го споделија со јавноста своето мислење за тоа со кои предизвици ќе се соочат идните лидери и кои вештини ќе им бидат потребни за да успеат.

Значи, врвните лдири на топ позициите имаат совети за вас:

1. Цел

Аријана Хафингтон смета дека поважно е да го најдете и одржите чувството за цел. Целта е нешто што е фиксирано, тоа е вештина – која се создава, вежба, зајакнува и негува, така што сите во компанијата ја усвојуваат. Целта е она што е основата, она на што се темели профитот и растот.

2. Способност да се инспирираат и мотивираат вработените

Рид Хофман смета дека директорите мораат да научат како да ги привлечат и менаџираат талентите, за да можат да бидат во тек со промените. Наместо да се фокусирани на платите и бонусите, лидерите треба да постават добри основи за своите вработени, за да можат да напредуваат во кариерата.

3. Волја за учење

Во светот кој незапирливо трча напред, идните раководители мораат да бидат подготвени и да ја прифатат главната работа – промената. А за да би можеле да ја следат промената, мора да имаат волја да учат. „Како раководител морате да станете вреден ученик, за да бидете поприлагодливи на промените“, смета Рид Хофман. „Деловниот свет се менува, и не можете да се потпрете на претходното искуство, без оглед колку во овој момент сте успешни“.

4. Активно користење на социјалните мрежи

Според Рајан Холмс (директор на компанијата Hootsuite – платформа која го олеснува користењето на социјалните мрежи), дури 61 процент од оние кои се на листата директори „Fortune 500“ не се воопшто присутни на социјалните мрежи, и тоа е грешка.

Главните бизнис лидери кои се активни на социјалните мрежи, имаат платформа преку која делат пораки со светот, и не само тоа – можат да ги привлечат и најдобрите таленти во својата компанија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што советуваат жените менаџери?

  Што советуваат жените менаџери?

  Во денешно време не е лесно да се дојде до главната позиција во компанијата, особено ако сте жена. Меѓутоа, иако мал број на жени денес…

 • Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Што треба да избегнувате кога давате подарок на странски бизнис партнер

  Размената на подароци е составен дел од деловната комуникација. Меѓутоа, овој сегмент има свои правила, а особена претпазливост се препорачува доколку се работи за странски…

 • Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Како во само неколку чекори да се поврзете со луѓето

  Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете…

 • „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  „Разубавувањето“ на биографијата како пречка на патот за пронаоѓање работа

  Да го измамите работодавецот кој ви нуди работа е можно, барем во првиот круг на елиминација. Тоа, меѓу остантото, го покажа и познатиот пример со…

 • Како да се опоравите од отказот?

  Како да се опоравите од отказот?

  Да добиете отказ е една од најлошите работи кои можат да ви се случат во вашата кариера. Можеби ќе се чувствувате отфрлено или посрамотено, но…

 • 10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  10 правила за оние кои сакаат повисока плата

  Вашата сегашна плата има големо влијание на вашиот иден живот. Финансиските советници се согласуваат дека мора преку преговори да ја извлечете најдобрата плата која на…

 • Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Што е тоа што може да ве направи неуспешни?

  Сакате да бидете успешни во животот? Тогаш потребно е да се замислите и свесно да почнете да размислувате што треба да правите, а што не.…

 • Како да работите попаметно?

  Како да работите попаметно?

  Што би можеле да направите за да работите попаметно и вашиот мозок секогаш да биде иновативен и полн со инспирациja? Применете ги овие совети и…

 • Како да постапите со незадоволен муштерија?

  Како да постапите со незадоволен муштерија?

  Ако директно работите со потрошувачи, веќе ги познавате оние потрошувачи кои реагираат бесно и не можат да одолеат на викање или да се однесуваат навредливо.…

 • Како да ја победите нервозата на работа

  Како да ја победите нервозата на работа

  Секој од нас понекогаш чувствува стрес на работа, но кога таа секојдневна напнатост не престанува, почнувате да се чувствувате анксиозно, уплашено и депресивно. Чувството на…