Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,304.71 0%    CEVI 1,144.00 0%    GRNT 762.38 0.86%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,700.00 0.01%    OHB 4,767.86 -0.67%    RMDEN15 95.10 0.11%    RZUS 107.89 1.78%    STB 910.00 -1.09%    STIL 127.00 -2.31%    TNB 13,100.00 0%    TPLF 1,500.00 -1.69%    UNI 1,870.00 -1.03%    ZILU 151.00 -2.58%    

Tip of the week: Балансирање на очекувањата

Време: 12:56

Датум: октомври 19, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Станавме општество во кое очекувањата се високи, но ајде што се високи, туку сакаме работите да ни се случуваат многу брзо. Тоа е најмногу видливо на работа и на активности поврзани со работа, но не се малку ниту оние од општествен карактер.

Очекувањата кај луѓето се нормална работа. Но какви ќе бидат тие, најмногу зависи од тоа како ни се претставени. Истражувањата покажуваат дека очекувањата за некоја ситуација во животот претставуваат моќен момент за она што сакаме да го прифатиме и што сакаме да го признаеме. Тоа е така затоа што го добиваме она што сакаме да го очекуваме. А што (сакаме) да очекуваме мораме прво да го потврдиме со соговорникот, бидејќи она што нема да ни се потврди, може да доведе до претпоставки.

Затоа и треба да балансираме со очекувањата, но од друга страна, тоа не е лесно. Уште повеќе не е лесно, ако не зависи само од вас. Во прилог се неколку работи кои ќе ви помогнат во балансирање на очекувањата:

 • Одговорност – преземање одговорност за нашите акции. И не само наши, туку и на организацијата/институцијата за која или во која работиме. Не може да се каже дека не сте го создале тоа вие или се одложило нешто, поради компанијата, но од друга страна, ако навремено се изврши дека е само ваша заслуга.
 • Искреност – искрени кога станува збор за поставување на очекувањата. Нека не ви постојат како варијанта белите лаги за да се врати рокот, искреноста и чесноста се подобра варијанта. Одговорноста бара чесност.
 • Транспарентност – само со поголема транспарентност и постојана комуникација со сите инволвирани, сите можат да ја видат вистината. Транспарентноста е поврзана со одговорноста, а придонесува кон градење на вашиот интегритет и кредибилитет.
 • Интегритетот – е работа која треба да ја заслужите. Дали ќе ја заслужите уште од самиот почеток или подоцна, кога ќе ви биде потешко, од вас зависи. Доколку побргу разберете дека интегритетот сте вие, тоа е полесно за вас.
 • Грешки – никој не е совршен и мора да бидеме подготвени за правење грешки, но и за признавање на грешките. Само со тоа ќе можете да се поправите во иднина и побрзо изнаоѓање на решенија.
 • Почит – важно е да ги исполните очекувањата со почит.

Без оглед на вашата позиција на работа, дома или со пријатели, управувањето или балансирањето со очекувањата е важен дел од она што го правиме секој ден.

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…

 • Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Сигурен сум дека поголемиот број од вас знаат, но за тие кои не знаат, од неодамна го лансиравме концептот за интернационализација на Прирачникот „Tip of…

 • КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  Сакам да ви прераскажам една приказна која ја прочитав пред повеќе години во еден учебник по англиски јазик. Во времето кога градовите биле кнежевства си…

 • Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Возбуден од неодамна лансираниот концепт за интернационализација на Прирачникот „Tip of the Week“, во разговор со еден пријател, му раскажувам колку сум загрижен за тоа…

 • КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  Еден мој пријател, Струмичанец на свои 49-50 години, до пред неколку години мака мачеше да најде работа. Во изминатава година без проблем  ја смени работата…

 • КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  Веќе на двапати, во разговор со двајца различни луѓе, ми кажуваа за инженер, французин, кој што живее повремено во село Јанче. Во ова убаво горнореканско…

 • Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Многу обврски! Многу различни задачи! Многу кратко време! Дали се наоѓате понекогаш во ваква ситуација? Доколку одговорите:Постојано: тогаш нешто не е во ред! Или со…

 • КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  Според насловот можеби можете да претпоставите дека оваа колумна е на тема Општата или јавна чистота. Секоја година имам чувство дека градот ни е повалкан…

 • Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Остварувањето на идеите, односно тестирање на некоја идеја, досега никогаш не било полесно. Сигурно повеќето од вас се нашле во ситуација каде што имале генијална…