Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Ван дер Сар: Одбив трансфер во Ливерпул

Време: 15:53

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Голманската легенда на Манчестер јунајтед, Едвин ван дер Сар открива дека одбил шанса да се приклучи на лутите ривали на „ѓаволите“, Ливерпул во 1999 година. Холанѓанецот стана миленик на фановите при шестгодишниот престој во Манчестер јунајтед по трансферот од Фулам во 2005 година.

Тој освои осум трофеи на „Олд Трафорд“, вклучувајќи четири титули од Премиерлигата, два од Лига купот, една од Лигата на шампионите и една од Светското клупско првенство. Но, сега тој открива дека имал шанса да дојде во Ливерпул во 1999 година, кога играше за Ајакс, каде што исто така освои четири титули и еден трофеј од ЛШ. Наместо Ливерпул, Ван дер Сар заврши во Јувентус.

„Кога заминав од Ајакс во 1999 година, зборував со тогашниот менаџер на Ливерпул, Жерар Улие. Ме прошетаа околу ‘Енфилд’ и се сретнав со претседателот на тимот и со неколку играчи. Размислував за тој трансфер, но кога дојдоа од Јувентус, ми изгледаше поголем предизвик да играм во Италија“, изјави Ван дер Сар во интервју за магазинот „Фор фор ту“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Кога започнал со вежбите немал намера да го загуби вишокот килограми, туку станувало збор за вежби за болки во грбот кои му ги препорачал доктор.…

 • Ова се најпродаваните половни телефони

  Ова се најпродаваните половни телефони

  Половните телефони се многу популарни, затоа што им овозможуваат на корисниците, кои немаат или не сакаат да вложат многу пари во нови модели, кои се…

 • Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре од 08:30 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од ул. Арсениј…

 • УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  Од својот почеток во 1993 УСАИД го поддржува владеењето на правото во Македонија. Првичната поддршка беше насочена кон градење капацитети на професионалните здруженија на правници…

 • Според Делојт најмногу заработиле „црвените ѓаволи“

  Според Делојт најмногу заработиле „црвените ѓаволи“

  Иако минатата сезона Манчестер јунајтед не играше во Лигата на шампионите сепак остварил најголема заработка. „Црвените ѓаволи“ ја освоија Лига Европа, а приходувале вкупно 676,3…

 • За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  Министерството за финансии денеска планира да се задолжи за приближно 24 милиони евра на домашниот пазар. Станува збор за 15-годишна обврзница и едногодишни државни записи.…

 • ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми својата проценка за растот на светската економија поради краткорочните поттици од новата даночна политика на Вашингтон. Во новиот извештај за…

 • Топ 10 најскапи американски компании

  Топ 10 најскапи американски компании

  „Alphabet“ – компанијата мајка на пребарувачот „Google“, веќе е втората американски јавна компанија, чија пазарна капитализација ја минува границата од 800 милијарди долари, на тој…

 • Alfa Romeo прави нов спортски модел – „6C“

  Alfa Romeo прави нов спортски модел – „6C“

  Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ работи на сосема нов модел кој може да биде лансиран оваа година. Информациите се од тјунинг компанијата „Pogea Racing“, која работи…

 • Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Една од најголемите берзи за трговија со криптовалути „Coinbase“ се очекува да објави приходи од милијарда долари, според „Business Insider“. Ова се должи на зголемената…