Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

4 научно докажани начини за подобра попладневна дремка

Време: 15:35

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Најидеално би било кога сите би можеле на средина од работниот ден малку да паузираме и да дремнеме за да ги наполниме батериите.

Но, бидејќи ова е невозможно, би било добро да знаеме неколку делотворни трикови. Докторката Сара Медник, истражувач на спиењето и автор на неколку дела, неодамна откри четири чудесни трика.

1. Магичниот број: 90 минути

Според докторката Медник, 90-минутната дремка е подеднакво корисна колку и спиењето во текот на ноќта – секако ако претходната ноќ не сте спиеле доволно. Па, ако имате вишок време, фрлете му се на креветот.

„Тајната е во тоа што со 90 минути спиење минувате низ сите фази на сонот. А кога ќе се разбудите, ќе имате подобра концентрација, подобро ќе помните, помало е нивото на стрес и подобро ќе ви работи метаболизмот“, вели таа.

2. Ако и после дремката се чувствувате уморно, пробајте го следното

Не сите се будат после дремката освежени. Ако е тој случај токму и со вас, скратете го периодот на дремката за да не стигнете бавно-брановата фаза од сонот.

„Од длабокиот сон многу потешко се будиме, токму затоа на некои луѓе им се препорачува само 10 до 15 минути сон. А со тие 10 до 15 минути ќе дојдете до втората фаза на сонот, што е многу важно за помнењето и вашето здравје“, објаснува таа.

3. Дури и кога мислите дека не сте уморни, легнете

Понекогаш може да ви претставува потешкотија да заспиете, особено ако имате малку време за тоа. Но, не грижете се, и лежењето значи многу за вашето тело.

„Дури и ако лежите само 20-тина минути, не мора да значи дека после тоа нема да заспиете. Бидете упорни и потрудете се да не размислувате за ништо. Едноставно опуштете го мозокот а потоа најверојатно и веќе ќе заспиете, дури и да не ви делува така“, вели Медник.

4. Обидете се да се одморите шест часа после станувањето

„После шест часа будност ќе ви падне нивото на концентрација и ќе ви се приспие. Токму затоа тоа е совршено време за малку да се одморите, па ако имате таква можност, секако искористете ја“, вели таа.

Ако сепак не можете да го правите ова секојдневно, искористете го било кој погоден момент.

„Потрудете се да дремнете барем три пати неделно по 20-тина минути“, советува докторката.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Генијална метода која го топи салото на стомакот: Ви требаат само 2 минути! (видео)

  Кога започнал со вежбите немал намера да го загуби вишокот килограми, туку станувало збор за вежби за болки во грбот кои му ги препорачал доктор.…

 • Три начини како брзо да се вратите во форма без никакви проблеми

  Три начини како брзо да се вратите во форма без никакви проблеми

  Трикот е во тоа вашите цели да не бидат преголеми… Поставете си краткорочни цели Нека бидат доволно големи за да останете мотивирани, но и такви…

 • Солта во исхраната многу поопасна отколку што мислиме

  Солта во исхраната многу поопасна отколку што мислиме

  Добро е познато дека премногу сол во исхраната лошо влијае на срцето и крвниот притисок, но дали некогаш сте се запрашале што солта му прави…

 • Напиток кој го намалува нивото на масти во крвта

  Напиток кој го намалува нивото на масти во крвта

  Како да им се помогне на лицата кои имаат зголемено ниво на холестерол во крвта, а воедно имаат и некои од здравствените проблеми како дијабетес,…

 • Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Покрај препознатливиот вкус, се смета за одличен антиоксидант, а ја красат и бројни лековити својства… Иако во светската кујна се користи веќе со децении, руколата…

 • Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Кога станува збор за метаболизмот, важно е да знаете дека најдоброто време за неговото забрзување е рано наутро, веднаш по будењето. Испијте ја првата шолја…

 • Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Речиси секое лице кое има пристап на интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги пребарувало на Google. Како последица на тоа најчесто се јавува…

 • Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Туната во конзерва може да биде штетна по здравјето поради полихлорираните бифенили и живата која таа ја содржи во себе. И двете состојки се присутни…

 • Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Дури 65 проценти од светската популација во некој степен е чувствителна на лактоза, што значи дека нивното тело отежнато ги вари млечните производи, бидејќи во…

 • Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Научниците се согласуваат дека чашата млака вода која ќе ја посолите исклучително поволно влијае на човековото тело. Тоа се голтки за детоксификација кои му помагаат на…