Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,707.16 0.11%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,856.12 -0.18%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    SBT 2,080.00 2.97%    STBP 600.00 0%    STIL 149.79 -2.73%    TEL 284.57 0.55%    TIKV 153.00 0%    TTK 973.78 2.5%    UNI 1,999.20 -0.04%    VITA 7,562.00 7.08%    

Владата ќе прави шумски катастар

Време: 15:16

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги исплати ненамирените обврски од програмата за проширена репродукција на шумите за 2016 година кон сопствениците на приватни шуми.

Станува збор за исплата на 21 илјада евра за пошумување сопственото земјиште со вкупна површина од 21,54 хектар на 16 лица. Со програмата за 2016 година беа обезбедени околу 25 илјади евра за пошумување 25 хектари земјиште во приватна сопственост за што конкурираа 17 лица, но само едно лице не ја реализира мерката.

Исто така, со програмата за годинава се предвидува мерка за пошумување на земјиште во приватна сопственост на површина од 20,13 хектари за што се обезбедени средства од буџетот на Македонија во вкупен износ од речиси 20 илјади евра или 1.000 евра за хектар.

Бидејќи од година на година сè повеќе расте интересот на физичките лица за пошумување земјиште што е во нивна сопственост, заложбата на МЗШВ е во иднина да се обезбедуваат повеќе средства за финансирање не само на оваа мерка за пошумување туку во договор со сопствениците на приватни шуми да се финансираат и други мерки што се во нивни интерес.

Во согласнот со Закон за шумите, Владата секоја година носи програма за проширена репродукција на шумите, со која се обезбедуваат средства за финансирање повеќе мерки од областа на шумарството, како што се пошумување голини и ерозивни земјишта, одгледување и заштита на шумите, санирање опожарени шумски површини како во државна така и во приватна сопственост. За в година буџетот за оваа програма ќе биде зголемен четири пати.

Една од важните цели на Владата ќе биде зголемување на шумскиот фонд во Македонија и многу поквалитетно чување на шумите и заштита од дивата сеча. А еден од главните приоритети во шумарството, кој е во план да почне, е инвентаризација на шумите преку која ќе се утврди фактичката состојба со каков шумски фонд располага Македонија со цел правилно да се креираат политиките за управување и стопанисување со шумите во иднина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Дел од Ѓорче Петров утре без струја

  Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре од 08:30 до 14:30 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од дел од ул. Арсениј…

 • УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  УСАИД веќе 25 години се посветува за почитување на човековите права во Македонија

  Од својот почеток во 1993 УСАИД го поддржува владеењето на правото во Македонија. Првичната поддршка беше насочена кон градење капацитети на професионалните здруженија на правници…

 • За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  За денес планирано ново задолжување од 24 милиони евра за враќање на стари долгови

  Министерството за финансии денеска планира да се задолжи за приближно 24 милиони евра на домашниот пазар. Станува збор за 15-годишна обврзница и едногодишни државни записи.…

 • ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  ММФ ги зголеми глобалните прогнози за растот

  Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми својата проценка за растот на светската економија поради краткорочните поттици од новата даночна политика на Вашингтон. Во новиот извештај за…

 • Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Coinbase со приходи од една милијарда долари за 2017-та година

  Една од најголемите берзи за трговија со криптовалути „Coinbase“ се очекува да објави приходи од милијарда долари, според „Business Insider“. Ова се должи на зголемената…

 • Еврозоната ги поздрави мерките – милијарди за Грција

  Еврозоната ги поздрави мерките – милијарди за Грција

  Еврозоната даде согласност да се исплатат 6,7 милијарди евра помош за Грција откако утврди дека властите во Атина ги спровеле повеќето реформи кои биле побарани.…

 • Џеф Безос со рекордно богатство

  Џеф Безос со рекордно богатство

  Во ноември, Џеф Безос стана вториот човек во историјата со богатство од над 100 милијарди долари. Првиот што го постигна ова беше Бил Гејтс во…

 • Променливо облачно и студено време

  Променливо облачно и студено време

  Денеска во утринските часови ќе преовладува сончево и студено време, а преку денот ќе има зголемување на облачноста и ќе преовладува променливо облачно време со…

 • Започнува Светскиот економски форум во Давос

  Започнува Светскиот економски форум во Давос

  Светскиот економски форум во Давос (Швајцарија), кој почнува денеска, а ќе трае до 26 јануари, и оваа година ќе ги собере на едно место светските…

 • Усвоени повеќе програми од социјалната политика

  Усвоени повеќе програми од социјалната политика

  Владата на Република Македонија на вчерашната седница по предлог на Министерство за правда ја разгледа и ја усвои информацијата за програма за обесштетување дете што…