Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Владата ќе прави шумски катастар

Време: 15:16

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги исплати ненамирените обврски од програмата за проширена репродукција на шумите за 2016 година кон сопствениците на приватни шуми.

Станува збор за исплата на 21 илјада евра за пошумување сопственото земјиште со вкупна површина од 21,54 хектар на 16 лица. Со програмата за 2016 година беа обезбедени околу 25 илјади евра за пошумување 25 хектари земјиште во приватна сопственост за што конкурираа 17 лица, но само едно лице не ја реализира мерката.

Исто така, со програмата за годинава се предвидува мерка за пошумување на земјиште во приватна сопственост на површина од 20,13 хектари за што се обезбедени средства од буџетот на Македонија во вкупен износ од речиси 20 илјади евра или 1.000 евра за хектар.

Бидејќи од година на година сè повеќе расте интересот на физичките лица за пошумување земјиште што е во нивна сопственост, заложбата на МЗШВ е во иднина да се обезбедуваат повеќе средства за финансирање не само на оваа мерка за пошумување туку во договор со сопствениците на приватни шуми да се финансираат и други мерки што се во нивни интерес.

Во согласнот со Закон за шумите, Владата секоја година носи програма за проширена репродукција на шумите, со која се обезбедуваат средства за финансирање повеќе мерки од областа на шумарството, како што се пошумување голини и ерозивни земјишта, одгледување и заштита на шумите, санирање опожарени шумски површини како во државна така и во приватна сопственост. За в година буџетот за оваа програма ќе биде зголемен четири пати.

Една од важните цели на Владата ќе биде зголемување на шумскиот фонд во Македонија и многу поквалитетно чување на шумите и заштита од дивата сеча. А еден од главните приоритети во шумарството, кој е во план да почне, е инвентаризација на шумите преку која ќе се утврди фактичката состојба со каков шумски фонд располага Македонија со цел правилно да се креираат политиките за управување и стопанисување со шумите во иднина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  „Fitch“ проценува дека ќе има корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон, објави „Financial Times“. Агенцијата вели дека „Brexit“ веќе има негативно влијание…

 • Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Претставници на институциите, давателите на заеми за Грција, се враќаат во Атина за подготовките на третиот преглед на извршувањето на буџетот на земјата, а стравувањата…

 • Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Според податоците на специјализираниот интернет портал Internet World Stats, 1.503.315 македонци користат интернет, што претставува 72,2 проценти од вкупното население, а милион луѓе ја користат социјалната…

 • Денес постудено, облачно и со повремен дожд

  Денес постудено, облачно и со повремен дожд

  Под влијание на влажен и студен воздушен бран од денес ќе преовладува облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, особено…

 • Во Германија едвај составуваат крај со крај, во Бугарија им е рај

  Во Германија едвај составуваат крај со крај, во Бугарија им е рај

  Бугарскиот дневен весник „Труд“ наведува дека германските пензионери се повеќе ги потиснуваат Британците кога станува збор за купувањето на недвижнини во Бугарија, пренесува БТА. Се…

 • 23 Октомври-Ден на македонската револуционерна борба

  23 Октомври-Ден на македонската револуционерна борба

  Денес во Република Македонија се празнува 23 Октомври- Денот на македонската револиционерна борба. Празникот се празнува од 2007 година кога бил донесен и изгласан новиот закон…

 • Мало забавување на руската економија

  Мало забавување на руската економија

  Економското закрепнување на Русија од двегодишната рецесија, која заврши во 2016 година, забави во третиот кватал, изјави рускиот министер за економија Максим Орешкин. „Бруто домашниот производ…

 • Кина има стапка на невработеност под 4 проценти

  Кина има стапка на невработеност под 4 проценти

  Кина ја задржа стапката на невработеност под 4 проценти, соопшти кинеското Министерство за труд, кое информираше дека 10,97 милиони работни места биле отворени од јануари…

 • Германија ги намалува придонесите за пензиско осигурување

  Германија ги намалува придонесите за пензиско осигурување

  Германија планира следната година да ги намали придонесите за пензиско осигурување што ги собира од работодавачите и вработените за 1,3 милијарда евра, благодарение на рекордно…

 • Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Комората на овластени архитекти и овластени инженери на Република Македонија и покрај тоа што не е голема, сепак има огромна предност во тоа што сите…