Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

6 причини за да купите iPhone SE наместо новиот iPhone

Време: 15:14

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Apple“ минатиот месец ги претстави новите „iPhone“ уреди кои одлично изгледаат и брзи се како никогаш досега, но постои голем проблем – премногу се скапи.

Доколку не сакате да дадете повеќе од 1.000 долари за мобилен телефон (колку што чини основниот модел на „iPhone“), можеби сериозно би требало да размислите за купување на „iPhone SE“ – еден од најдобрите телефони на „Apple“ досега.

„Business Insider“ наброи шест причини за тоа:

1. Со цена од само 350 долари за основниот модел, овој уред е крајно прифатлив, а притоа е долготраен и доволно квалитетен да ги задоволи сите потреби на просечниот корисник.

2. „iPhone SE“ е изненадувачки моќен. Во телефон е вграден истиот процесор кој го имаат „iPhone 6S“ и најновиот „iPad“ – станува збор за моделот „Apple A9“, кој поддржува „4K“ видео снимање, игри со висока резолуција и уште многу други.

3. Има одлична камера. Иако не поседува оптички стабилизатор на сликата и не бележи широк спектар на бои, како новите „iPhone“ уреди, што значи дека произведува фотографии со послаб квалитет при послабо светло, „iPhone SE“ има поддршка за се од „4K“ видеа до „HDR“ фотографии.

4. Со екран со големина од 4 инчи, овој телефон е значително погоден за користење. Иако во споредба со масивниот „iPhone X“ делува мал, но според изгледот не е така.

5. Има 3.5 милиметарски влез за слушалки, за разлика од сите „iPhone“ уреди претставени од 2016-та до денеска.

6. Го има истиот одличен оперативен систем како и сите останати „iPhone“ уреди, и пристап до сите производи и сервиси на „Apple“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Џеко и Емерсон се поблиску до Челзи

  Џеко и Емерсон се поблиску до Челзи

  Фудбалерите на Рома Един Џеко и Емерсон Палмиери дале согласност да преминат во Челзи и сега сето тоа зависи од преговорите меѓу двата клуба, откри…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Компанијата „Ferrari“ подготвува „надуена“ модификација на суперавтомобилот „488 GTB“, која ќе го добие традиционалното име „GTO“ (Gran Turismo Omologata). Моделот ќе стане најмоќниот граѓански автомобил…

 • Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Американската технолошка компанија „Amazon“ избрала 20 градови и региони, вклучувајќи еден во Канада, за изградба на втора централа за која се тврди дека ќе генерира…

 • Санчез до крајот на денот на прегледи во Манчестер!

  Санчез до крајот на денот на прегледи во Манчестер!

  Tрансферот на Алексис Санчез во Манчестер Јунајтед е само прашање на време и тоа е јасно. „Дејли Мирор“ како последна информација најавува дека Санчез до…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Instagram сега покажува кога последен пат сте биле активни

  Instagram сега покажува кога последен пат сте биле активни

  Популарната друштвена мрежа „Instagram“ продолжува да ја развива својата секција за размена на пораки, а сега има и нова можност која одамна е приустна на…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…