Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Профитот на Citigroup расте благодарение на пониските трошоци

Време: 14:12

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американската банка „Citigroup“ забележа повисока добивка за кварталот, откако ги задржа трошоците пониски, забележа сериозен раст во продажбата на средства и предвиде послаб од очекувањата пад на приходите од тргување, соопштува „Ројтерс“.

Приходите од тргување со акции и обврзници се намалиле за 11% на годишна основа, но податоците не се толку лоши, затоа што прогнозата за пад од 15% беше на главниот финансиски директор Џон Герспач.

Акциите на компанијата се тргуваат со мал раст до 75 долари во берзанската трговија.

Големите банки од „Wall Street“ одбележуваат стабилен пад на пазарната трговија, која минатата година беше поддржана од повисоката глобална макроекономска неизвесност, особено околу „Brexit“ и изборите за претседател во САД.

Четвртата по големина банка во САД по средства објави дека нето добивката е зголемена до 4,13 милијарди долари во третиот квартал до 30-ти септември од 3,84 милијарди долари една година порано.

Добивката по акција се зголеми за околу 15% до 1,42 долари од 1,24 долари, откако компанијата го намалила бројот на обичните акции со 7% – купувајќи назад акции во рамките на својот најголем план за откуп, одобрен од Федералните резерви на САД.

Просечната прогноза на аналитичарите беше за профит од 1,32 долари по акција, посочува „Thomson Reuters I/B/E/S“. Резултатите вклучуваат профит од 355 милиони долари од претходно објавената продажба на бизнисот со анализи и индексирање на пазарот со фиксен принос.

Вкупниот приход на банката се зголеми за околу 2% на 18,17 милијарди долари. Цената е 10,17 милијарди долари – 2% пониска од минатата година.

Откако ја презеде функцијата пред пет години, главниот извршен директор Мајкл Корбат се обидува да го подобри враќањето на инвеститорите, намалувајќи ги трошоците, контракцијата банката и ослободувајќи капитал за откуп на акции.

Враќањето на вкупниот капитал се зголеми на 8,4% од 7,8%. Целта на Корбат е 10% во 2019-та година и 14% на долг рок.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Американската технолошка компанија „Amazon“ избрала 20 градови и региони, вклучувајќи еден во Канада, за изградба на втора централа за која се тврди дека ќе генерира…

 • Coca-Cola си поставува нови цели за рециклирање до 2030-та година

  Coca-Cola си поставува нови цели за рециклирање до 2030-та година

  Американската компанија „Coca-Cola“ објави дека сака да собира и рециклира волумен еднаков на 100% од опаковките кои ги продава во светот до 2030-та година, соопштува…

 • Apple и Samsung под истрага во Италија

  Apple и Samsung под истрага во Италија

  Италијанскиот регулатор за заштита на конкуренцијата објави дека покренал истрага врз основа на тврдењата дека Apple и Samsung користеле ажурирање на софтверот со цел да…

 • Продажбата на Huawei во регионот пораснала за повеќе од 20 проценти

  Продажбата на Huawei во регионот пораснала за повеќе од 20 проценти

  “Huawei Consumer Business Group” ги објави продажните резултати за 2017 година кои покажуваат продолжување на силниот раст, особено во Централна и Источна Европа. “Huawei ја…

 • Emirates го спасува Airbus A380

  Emirates го спасува Airbus A380

  Иднината на најголемиот патнички авион во светот – „А380“, барем засега ќе биде загарантирана. Авиокомпанијата од Дубаи, „Emirates“ објави дека ќе нарача 36 машини од…

 • Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Кварталната добивка на „Bank of America“ се намали за речиси половина поради отписот за данок. Сепак нето профит без овие ефекти ги надмина очекувањата, а…

 • Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Инвестиционата банка „Goldman Sachs“ ја објави својата прва квартална загуба по шест години, во голема мера поради промени во американското даночно законодавство. Финансиска институција и…

 • Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Airlineratings.com од 2013 година следи повеќе од 400 авиокомпании во светот, и нивниот годишен изветај за безбедноста и тоа како е ценет. Така за авиокомпаниите…

 • Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Вчера „Apple“ даде голем број изјави во однос на инвестициите и придонесот за американската економија делумно поради новиот даночен закон. Главната од нив е дека…

 • Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Британскиот луксузен бренд „Burberry“ забележа пад од 2% на приходите од трговија на мало за кварталот, вклучувајќи го Божиќ, откако продажбата во Европа се намалиле…