Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

40% од приходите на жителите на Лондон одат за да изнајмат дом

Време: 13:37

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британската станбена криза најостро влијание имаше врз цените за изнајмување во Лондон.

Просечниот станар во англиската престолнина одделува цели 40% од својот приход за да го покрие изнајмувањето на станот, покажуваат податоците на „Institute for Fiscal Studies“ кои се однесуваат за периодот 2013-2015 година, пренесува „Bloomberg“.

За споредба, станарите во останатите британски градови одделуваат во просек по 28% од својот приход за да имаат покрив над главата.

Луѓето со ниски примања одвојуваат 1/3 повеќе од парите за да плаќаат кирија, наспроти состојбата во деведесеттите години. Причината за ова е намалувањето на државната помош за домување.

Ако го извадиме Лондон од пресметката сепак, процентот од приходите кој одат за домување, се движи на ниво од околу 25% во последните 20 години. Со други зборови, ситуацијата се влошува главно во Лондон.

Ситуацијата со кириите ги провоцира политичките лидери во Велика Британија да нудат разновидни решенија за проблемот.

Според Институтот за фискални студии, учеството на лицата на возраст од 25-34 години кои изнајмуваат се зголеми три пати на 37%, во споредба со средината на 1990-тите, кога тој е само 12%.

Од друга страна, премиерот Тереза ​​Меј истакнува дека ќе ги олесни процедурите за градење на повеќе општински живеалишта кои ќе може да се изнајмат.

Ова е кардинален потег на политиката преземена од Маргарет Тачер, која ги натера општините да ги продадат овие домови, што пак доведе до зголемување на бројот на сопствениците на куќи.

Големиот прашалник е поврзан со Брегзитот.

Сé уште не е јасно како излезот од Европската Унија ќе влијае на побарувачката за домови и нивните цени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…

 • Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Постојаното растечко производство на сурова нафта во САД може наскоро да го претекне ова на Саудиска Арабија, оспорувајќи го првото место на Русија. Ова станува…

 • Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денеска претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб…

 • Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во рамки на саемот „Зелена Недела“, во Берлин, Сојузна Република Германија, на формалната церемонија за потпишување…

 • По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење,…

 • Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерот за правда, Билен Салији, оствари средба со претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија, Пеце…