Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Кинескиот увоз со најсилен раст од пред шест месеци

Време: 11:33

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кратко пред важниот партиски конгрес во Пекинг, надворешната трговија на Кина постигна добри резултати.

Пресметан во долари увоз забележа раст од 18,7 отсто во однос на истиот период од претходната година до 169,6 милијарди долари, соопштија царинските служби во земјата, цитирани од Ројтерс. Очекувањата на пазарот беа поскромни – 13,5 отсто. Така, септември е единаесеттиот последователен месец на раст на увозот.

Извозот, кој порасна за 8,1% во однос на септември минатата година, исто така, се развива посилно. Во претходниот месец, растот на извозот изнесуваше само 5,5 отсто, што е најмал раст од февруари. Пазарите, пак, во септември очекуваа зголемување од 8,8%.

Трговскиот суфицит на Кина падна нагло до 28,47 милијарди долари во септември од 2017-та година од 40,94 милијарди долари во истиот месец од претходната година и под пазарниот консензус од 39,50 милијарди долари. Ова е најмалиот трговски суфицит од март, бидејќи извозот е понизок од увозот, според „Trading Economics“.

Трговскиот суфицит со САД, најголем извозен пазар за Кина, се зголеми на 28,08 милијарди долари од 26,23 милијарди американски долари во август.

Пред Конгресот на Кинеската комунистичка партија – клучен политички состанок, Народната република презентираше цела низа позитивни економски податоци. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) оваа недела ја зголеми својата прогноза за раст за втората по големина економија во светот за 0,1 процентен поен на 6,8 отсто, што е второто прилагодување во оваа година. Сепак, ММФ предупреди во својот извештај дека Кина сé уште „купува“ раст повисок од очекуваниот преку акумулацијата на долгот. Ова може да доведе до „силен колапс“ во иднина, велат експертите. ММФ го повика Пекинг да го ограничи кредитирањето.

Како резултат на зголемениот долг, рејтинг агенцијата „Standard & Poor’s“ го намали кредитниот рејтинг на земјата еден чекор до „А +“ во минатиот месец. Постојаниот силен кредитен раст во Кина ги зголеми економските и финансиските ризици, објави агенцијата. Всушност, високата стапка на раст на кредитирањето, исто така, го зголеми економскиот раст, но ова ја оштети финансиската стабилност, велат експертите. Пекинг ја обвини дека не успеала правилно да ја разбере економијата на земјата.

Партискиот конгрес, кој се одржува на секои пет години, ќе го утврди политичкиот курс на втората по големина економија до 2022-ра година и ќе одобри нова генерација лидери во водечките органи на партијата. Се очекува претседателот на Комунистичката партија и претседател Си Џинпин да биде реизбран за уште пет години на должноста на еднонеделниот конгрес кој започнува следната среда. Претседателот сака да се прошири уште повеќе, а сега и неговата голема моќ.

Економските набљудувачи се надеваат дека партискиот конгрес, исто така, ќе го покаже идниот економски курс. Минатата година, кинеската економија порасна за само 6,7% – најспор раст во изминатите 26 години. За оваа година, владата постави цел на „околу 6,5% или, ако е можно, повеќе“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…

 • Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Постојаното растечко производство на сурова нафта во САД може наскоро да го претекне ова на Саудиска Арабија, оспорувајќи го првото место на Русија. Ова станува…

 • Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денеска претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб…

 • Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во рамки на саемот „Зелена Недела“, во Берлин, Сојузна Република Германија, на формалната церемонија за потпишување…

 • По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење,…

 • Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерот за правда, Билен Салији, оствари средба со претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија, Пеце…