Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

BASF купува дел од средствата на Bayer за речиси 6 милијарди евра

Време: 10:58

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот нафтено-хемиски концерн „BASF“ ќе купи дел од бизнисот со земјоделски производи на „Bayer“ за 5,9 милијарди евра (7 милијарди долари), со што влегува на пазарот за генетски модифицирани семиња. „Bayer“ во моментов се обидува да продаде дел од своите средства за да го расчисти „патот“ за купувањето вредно 66 милијарди долари на „Monsanto“, коментира „Bloomberg“.

Во најголемото стекнување досега „BASF“ купува хербициди на „Bayer“, кои се продаваат под брендовите „Liberty“, „Basta and Finale“, како и бизнисите со семиња за одредени пазари, вклучувајќи хибридите на канола за Северна Америка, маслодајни репки за Европа, памук во Америка и Европа , како и семе од соја во Америка, објави германскиот „BASF“ во изјавата од петокот.

Со договорот, „BASF“ исто така се здобива со портфолиото на производот „Libertylink“. Тоа е алтернатива на „Monsanto’s Roundup Ready“. „Убиецот“ на плевелот е една од причините зошто купувањето на „Monsanto“ од страна на „Bayer“ се смета за контроверзно. Со најпродаваниот производ за заштита на растенијата на „Monsanto“ во светот, компанијата прави добри зделки во текот на неколку децении, но цените веќе се под силен притисок поради појавата на конкуренти.

Трансакциите бележат промена во насоката на најголемата хемиска компанија во светот, која досега следеше отстрани, додека трансакции за 160 милијарди долари го консолидира пазарот. Во минатото, главниот извршен директор Курт Бок се сомневаше во враќањето на сериозните инвестиции потребни за развој и промовирање на генетски модифицираните култури. Купувајќи средствата на „Bayer“, „BASF“ ја победи „Syngenta“ купена од „China National Chemical“ за 46 милијарди долари во минатата година, која исто така се бореше за средствата, велат запознаени извори.

За „Bayer“, ова е одлучувачки потег за да се добие регулаторно одобрување од властите за купување на „Monsanto“. Претставници на конкуренцијата во Европската унија неодамна ставија пауза на антимонополската истрага, обидувајќи се да се соберат повеќе информации за тоа како зделката ќе влијае на конкуренцијата на клучни производи кои се користат од земјоделците.

„Подготвуваме активен пристап, за да најдеме решение со потенцијалните регулаторни стравувања, целта е да го олесниме успешното завршување на договорот со „Monsanto““, рече извршниот директор на „Bayer“, Вернер Бауман во одделна изјава.

Единиците кои ќе бидат стекнати од „BASF“, бележат продажба за 2016-та година од околу 1,3 милијарди евра и добивка пред камата, даноци, депресијацијата и амортизацијата за околу 385 милијарди евра.

Трансакцијата исто така вклучува интелектуална сопственост, канцеларии и повеќе од 1.800 вработени, особено во САД, Германија, Бразил, Канада и Белгија. Зделката зависи од завршувањето на трансакцијата меѓу „Bayer“ и „Monsanto“, а компаниите очекуваат да заврши во првиот квартал од 2018-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Американската технолошка компанија „Amazon“ избрала 20 градови и региони, вклучувајќи еден во Канада, за изградба на втора централа за која се тврди дека ќе генерира…

 • Coca-Cola си поставува нови цели за рециклирање до 2030-та година

  Coca-Cola си поставува нови цели за рециклирање до 2030-та година

  Американската компанија „Coca-Cola“ објави дека сака да собира и рециклира волумен еднаков на 100% од опаковките кои ги продава во светот до 2030-та година, соопштува…

 • Apple и Samsung под истрага во Италија

  Apple и Samsung под истрага во Италија

  Италијанскиот регулатор за заштита на конкуренцијата објави дека покренал истрага врз основа на тврдењата дека Apple и Samsung користеле ажурирање на софтверот со цел да…

 • Продажбата на Huawei во регионот пораснала за повеќе од 20 проценти

  Продажбата на Huawei во регионот пораснала за повеќе од 20 проценти

  “Huawei Consumer Business Group” ги објави продажните резултати за 2017 година кои покажуваат продолжување на силниот раст, особено во Централна и Источна Европа. “Huawei ја…

 • Emirates го спасува Airbus A380

  Emirates го спасува Airbus A380

  Иднината на најголемиот патнички авион во светот – „А380“, барем засега ќе биде загарантирана. Авиокомпанијата од Дубаи, „Emirates“ објави дека ќе нарача 36 машини од…

 • Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Кварталната добивка на „Bank of America“ се намали за речиси половина поради отписот за данок. Сепак нето профит без овие ефекти ги надмина очекувањата, а…

 • Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Инвестиционата банка „Goldman Sachs“ ја објави својата прва квартална загуба по шест години, во голема мера поради промени во американското даночно законодавство. Финансиска институција и…

 • Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Airlineratings.com од 2013 година следи повеќе од 400 авиокомпании во светот, и нивниот годишен изветај за безбедноста и тоа како е ценет. Така за авиокомпаниите…

 • Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Вчера „Apple“ даде голем број изјави во однос на инвестициите и придонесот за американската економија делумно поради новиот даночен закон. Главната од нив е дека…

 • Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Британскиот луксузен бренд „Burberry“ забележа пад од 2% на приходите од трговија на мало за кварталот, вклучувајќи го Божиќ, откако продажбата во Европа се намалиле…