Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Биткоинот соборува рекорди, „брка“ 6.000 долари

Време: 10:34

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Најпопуларната крипто-валута – биткоин, ги сруши сите рекорди, приближувајќи се на цена од 6.000 долари.

За време на денешната трговија крипто-валутата поскапе до рекордната вредност од 5.856.10 долари, а за прв пат во својата историја го мина нивото од 5.800 долари, покажуваат податоците на „CoinDesk“.

Значи, од почетокот на месецот, биткоинот забележа поскапување од 1.508 долари. Со други зборови, за само 2 недели, цената на виртуелната валута се зголеми за речиси 35%.

За споредба, бикоинот го затвори претходниот месец (септември) по цена од 4.348.13 долари.

Новиот рекорд ја започна пазарната капитализација на рекордно високо ниво до 90 милиони долари. Позитивниот биланс на дигиталната валута влијае на целиот пазар на крипто-валути чија вкупна пазарна капитализација од околу 170 милијарди долари, според податоците на „CoinMarketCap“.

Според аналитичарите, причината за големиот скок на цената на биткоинот поле може да се најде во вестите од Кина. Властите во земјата, кои забранија „ICO“ прибирање на средства и принудија некои од големите онлајн берзи да прекинат си работа, изгледа може да направи за реализација на своите намери.

Според државната новинска агенција „Ксинхуа“, трговијата со крипто-валути може да се обнови во Кина, но под некоја форма на регулирање. Ова е позитивна, иако непотврдена вест, бидејќи се шпекулираше дека земјата може целосно да го задуши виртуелниот девизен пазар.

Од друга страна, ситуацијата во Јапонија е доста поволна за биткоинот. Земјата на изгрејсонцето ги легализира крипто-валутите како платежно средство и почна да ги лиценцира онлајн берзите во земјата.

Со други зборови, Јапонија отвори уште повеќе можности за виртуелните валути и создаде регулаторна рамка која не само што не ги ограничува, туку им дава поголема доверба. Ова се потврдува и од податоците на „CryptoCompare“ кои покажуваат дека сериозен дел од нарачки на биткоинот се во јапонскиот јен.

На позадината на тоа, директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјави за време на годишната средба на организацијата во Вашингтон дека е крајно време централните банки и регулаторите да почнат да ги земаат сериозно крипто-валутите, пренесува „CNBC“.

„Мислам дека ќе бидеме сведоци на сериозен расцеп“, рече Лагард, посочувајќи дека виртуелните валути веќе го потресуваат конвенционалниот финансиски систем и оние кои се прават дека не го гледаат ова преземат поголем ризик.

Запрашана дали го смета биткоинот за измама, како што го нарече шефот на „JPMorgan“, директорот на ММФ одговори дека не треба да се брза со категоризација на крипто-валутите, бидејќи тие се многу повеќе од шема на Понци и пак слични дефиниции.

Во моментот на објавување на материјалот биткоинот се тргува за сума од 5.521.46 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…

 • Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

  Постојаното растечко производство на сурова нафта во САД може наскоро да го претекне ова на Саудиска Арабија, оспорувајќи го првото место на Русија. Ова станува…

 • Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денес облачно со наместа повремени врнежи од дожд

  Времето денеска претежно облачно, попладне со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини со снег. Во ноќните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб…

 • Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во рамки на саемот „Зелена Недела“, во Берлин, Сојузна Република Германија, на формалната церемонија за потпишување…

 • По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  По суви коловози се одвива сообраќајот на државните патиша

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. АМСМ препорачува внимателно возење,…

 • Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

  Министерот за правда, Билен Салији, оствари средба со претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на Република Македонија, Пеце…