Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Евролига: Фенер загуби во Малага, победнички старт за Реал, Олимпијакос, ЦСКА, Макаби

Време: 09:55

Датум: октомври 13, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Бранителот на титулата во кошаркарската Евролига, Фенербахче, со пораз во Малага ја отвори новата сезона. За разлика од Фенербахче фаворитите Реал Мадрид, ЦСКА Москва, Олимпијакос и Макаби забележаа победи во првото коло.

Првото коло во елитното кошаркарско натпреварување ги соочи освојувачот на Еврокупот Уникаха и европскиот шампион Фенрбахче. Во Малага, во драматичен меч славеа домаќините 68:67 (20:20, 16:21, 14:16, 18:10).

По израмнетата прва четвртина Фенербахче ја презеде контролата врз играта и во 29 минута имаше двоцифрена предност 47:57. Кошаркарите на Фенербахче потоа влегоа во еден лош период му дозволија на домаќинот серија 15:2, а на 124 секунди до крајот Уникаха водеше 68:60.

До крајот домашните кошаркари не поентираа ниту еднаш Фенер постигна седум поени во низа, го имаше и последниот напад, но обидот на Слукас заврши на првиот обрач.

Грузиецот Шермандини ја предводеше Уникаха со 12 поени, а на спротивната страка Костас Слукас имаше учинок од 15 поени, 5 скока и 7 асистенции.

Кошаркарите на Реал славеа во Истанбул кај Анадолу Ефес 74:88 (19:28, 17:17, 20:17, 18:26). Реал победи благодарение на одличното издание на двоецот Лука Дончиќ-Густаво Ајон, а клучната предност ја стекна во финишот на првата и на почетокот на последната четвртина.

Лука Дончиќ, кој пред еден месец со Словенија стана европски првак, го предводеше Реал со 27 поени (12 од нив во последната четвртина), додека Ајон оставри двоен ефект од 16 поени и 10 скокови.

Кај Ефес се истакна МекКолум со 26 поени, а по 17 кошеви постигнаа Лидо и Данстон, кои заедно имаа 16 скокови.

ЦСКА потешко од очекувањата и од она што го покажува конечниот резултат славеше над Милано. „Армејците“ победија 93:84 (16:30, 22:18, 27:16, 28:20), а отпорот на противникот, кој во првиот дел неколку пати имаше предност од 14 поени, го скршија по 33.минута.

Четворица кошаркари се истакнаа кај ЦСКА: Кори Хигинс постигна 21, Чачо Родригез забележа 20 поени и по 5 скока и асистенции, Нандо Де Коло уфрли 19, а Вил Клејбурн 15 поени.

Во редовите на Милано најефикасни беа Ендрју Гаудлок со 17 и Владимир Мицов со 16 поени.

Олимпијакос иако во некомплетен состав ја оправда фаворитската улога против Баскониа. Мечот се одигра на Крит во „Хераклион“ арена, а Олимпијакос славеше со 75:64 (16:12, 25:21, 19:16, 15:15).

Со исклучок на првите седум минути домаќинот констатнтно беше во предност, а во најголем дел од мечот таа беше двоцифрена.

Принтезис постигна 17, Аграванис 13, а Папниколау 10 поени за победникот, додека Шенгелија со 13 и Гренџер со 12 поени беа најефикасните кај Баскониа. Овој тим од сезонава го предводи прославениот Аргентинец Пабло Приџони.

Макаби кој оваа сеозна има комплетно нов тим и нов тренер (Невен Спахија) гостуваше во Бамберг и убедливо го порази Бросе Баскет 71:88 (20:14, 16:23, 23:18, 12:33).

Макаби го декласира својот противник во последниот период во кој успеа да постигне 33 поени.

Пјер Џексон, кој минатата сезона еден месец играше за Цедевита, со 27 поени беше најефикасен на теренот, додека грчкиот ветеран Никос Зисис за Бросе постигна 16 кошеви.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

  Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се…

 • Џеко и Емерсон се поблиску до Челзи

  Џеко и Емерсон се поблиску до Челзи

  Фудбалерите на Рома Един Џеко и Емерсон Палмиери дале согласност да преминат во Челзи и сега сето тоа зависи од преговорите меѓу двата клуба, откри…

 • Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Дожд кај Стража и Маврово, се препорачува внимателно возење

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Слаб дожд врне во…

 • Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Ferrari го подготвува својот најмоќен модел со V8 мотор

  Компанијата „Ferrari“ подготвува „надуена“ модификација на суперавтомобилот „488 GTB“, која ќе го добие традиционалното име „GTO“ (Gran Turismo Omologata). Моделот ќе стане најмоќниот граѓански автомобил…

 • Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Американската технолошка компанија „Amazon“ избрала 20 градови и региони, вклучувајќи еден во Канада, за изградба на втора централа за која се тврди дека ќе генерира…

 • Санчез до крајот на денот на прегледи во Манчестер!

  Санчез до крајот на денот на прегледи во Манчестер!

  Tрансферот на Алексис Санчез во Манчестер Јунајтед е само прашање на време и тоа е јасно. „Дејли Мирор“ како последна информација најавува дека Санчез до…

 • Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Заврши проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“

  Со Трката на келнерите и концертите на Камелеон и Фолтин синоќа завршија активностите предвидени во рамките на првото издание на проектот „Од 20-ти до 20-ти…

 • Instagram сега покажува кога последен пат сте биле активни

  Instagram сега покажува кога последен пат сте биле активни

  Популарната друштвена мрежа „Instagram“ продолжува да ја развива својата секција за размена на пораки, а сега има и нова можност која одамна е приустна на…

 • Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Меј: Велика Британија сака сеопфатен трговски договор со ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј изјави дека земјата сака сеопфатен трговски договор со ЕУ, откако ќе ја напушти Унијата. Меј синоќа посочи дека Лондон би можел…

 • Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без пари, американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет

  Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари…