Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,308.06 0.08%    BESK 9,550.00 0.53%    CEVI 1,040.00 7.88%    FERS 58,000.00 -1.69%    GRNT 759.00 -2.89%    KMB 2,696.57 -0.09%    KVAS 12,000.00 9.09%    MKSD 200.00 -7.41%    MTUR 4,100.00 0%    PPIV 38,001.00 -3.07%    RMDEN15 95.00 0%    STB 915.00 0.55%    STIL 130.00 0.78%    TEL 279.00 0.25%    TNB 13,106.10 0.03%    TTK 810.00 1.23%    UNI 1,857.00 -2.26%    

ЕП посакува згради со највисока енергетска ефикасност до 2050-та

Време: 16:37

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Комисијата за индустриска и енергетска политика на Европскиот парламент усвои нови мерки за да се осигура дека сите згради во ЕУ ќе имаат највисока енергетска ефикасност до 2050-та година. Прес-центарот на Европскиот парламент додаде дека досега зградите потрошиле најголем дел од енергијата што се користи во Европа – 40% од финалната енергија.

Околу 75% од зградите се енергетски неефикасни, а во зависност од државата членка само 0,4 – 1,2% од нив се поправаат секоја година, покажуваат уште истражувањата во заедницата.

Пратениците сакаат јасна стратегија за да ги направат енергетските ефикасни и јавните и приватните згради до 2050-та година, вели институцијата. Тие предлагаат воведување на репери за енергетски перформанси за 2030-та и 2040-та година, како и мерливи индикатори за напредок за да се процени како новите згради придонесуваат за целите на ЕУ за енергетска ефикасност.

Електрични автомобили

Инфраструктура за електрични возила (како станици за полнење и одделни паркинг простори за згради со повеќе од 10 паркинзи) ќе треба да бидат изградбата во сите нови згради и во оние кои минуваат низ ремонт.

Следење на енергетската ефикасност

Членовите на Европскиот парламент ја одобрија употребата на „IQ“ како мерна алатка за да се намали потрошувачката на енергија со прилагодување на објектот на потребите на патниците. Високи стандарди за квалитет на воздухот во внатрешноста и во внатрешноста, исто така, ќе бидат приоритет.

Се очекува неформалните преговори со министрите од ЕУ да почнат веднаш штом во пленарната сала биде одобрен мандат за преговори по повод гласањето од парламентарната комисија за промени. Гласањето е закажано за втората октомвриска сесија во Стразбур.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • НБРМ ја одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

  НБРМ ја одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

  На 12 декември 2017 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија,…

 • Индустриското производство во ЕУ и во еврозоната се врати кон раст

  Индустриското производство во ЕУ и во еврозоната се врати кон раст

  Индустриското производство во еврозоната се проширува со 0,2% на месечна основа во октомври, покажуваат сезонски прилагодените податоци на „Еуростат“. За споредба, прилагодените податоци за минатиот…

 • Соработка со Светска банка за подобрување на системот на финансирање на општините

  Соработка со Светска банка за подобрување на системот на финансирање на општините

  Заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, државниот секретар Кирил Парталов и раководители на сектори од Министерството за локална самоуправа одржаа работен состанок со претставници на…

 • МВР доби донација од ЕУ во вредност од околу четири милиони евра

  МВР доби донација од ЕУ во вредност од околу четири милиони евра

  Македонската полиција доби квалитетна опрема со која ги зголеми своите капацитети, а со тоа и безбедноста на границите на Република Македонија, рече министерот Оливер Спасовски…

 • Штрајкот на машиновозачите прекинат, нормализиран железничкиот сообраќај

  Штрајкот на машиновозачите прекинат, нормализиран железничкиот сообраќај

  Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако на вработените им бил исплатен и вториот дел од октомвриската плата. Со ова штрајкот на машиновозачите е во…

 • Вкупната вредност на криптовалутите изнесува над 500 милијарди долари

  Вкупната вредност на криптовалутите изнесува над 500 милијарди долари

  За првпат во историјата, вкупната пазарна капитализација на сите дигитални валути надмина 500 милијарди долари. Етерот и лајткоинот поскапеа до нови рекордни вредности, па вкупната…

 • Прогласени најдобрите угостителски објекти и кафулиња во Скопје за 2017 година

  Прогласени најдобрите угостителски објекти и кафулиња во Скопје за 2017 година

  Град Скопје традиционално во соработка со Агенцијата „Свот“ ДООЕЛ-Скопје избираат „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите″ и најдобро кафуле во град Скопје. Проектот се спроведува по…

 • Хуманитарен настан „Живот без пречки, тоалет за секого“

  Хуманитарен настан „Живот без пречки, тоалет за секого“

  Хуманитарен настан под мотото „Живот без пречки, тоалет за секого“, ќе биде организиран денеска во ресторанот „Александрија“ во Скопје, со почеток во 18 часот. Организаторите…

 • Анѓушев: Извозно ориентираните компании можат да добијат поврат до 30% од инвестициите

  Анѓушев: Извозно ориентираните компании можат да добијат поврат до 30% од инвестициите

  За повисок економски раст на Република Македонија потребно е нивото на извоз во учество во креирање на БДП од сегашните 53 отсто да изнесува од…

 • Општина Гази Баба ги додели стипендиите за најталентирани ученици и спортисти

  Општина Гази Баба ги додели стипендиите за најталентирани ученици и спортисти

  Градоначалникот Борис Георгиевски додели 20 стипендии за талентирани спортисти и ученици од основните училишта од општина Гази Баба, за учебната 2017/2018 година. – Драги ученици,…