Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    CKB 600.00 15.38%    GRNT 810.50 -1.16%    KMB 3,397.25 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    SLAV 3,600.00 -40.98%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Новиот Mercedes CLS ќе пристигне во ноември

Време: 16:26

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Премиерата на третата генерација „Mercedes CLS“ е закажана за автосаемот во Лос Анџелес во ноември. Меѓутоа од британското издание „Autocar“ успеаја да се запознаат со предсериската верзија на автомобилот и откри детали за моделот.

Новиот „Mercedes CLS“ ќе го зачува обликот на својот претходник. Ова е модел со низок покрив со 4 врати, кој ќе се вклопи во големината и цената помеѓу традиционалните седани „E“ и „S-Class“. Верзијата Shooting Brake (караван) нема да ја има, бидејќи излегува дека интересот за него е многу слаб.

Промените во изгледот влијаат прво на сите фарови кои го следат новиот дизајн на „Mercedes-Benz“. Тие се необична форма на денските светла. Моделот има 18, 19 и 20-инчни тркала.

Внатрешноста не нуди изненадувања, бидејќи е слична на „E“ и „S-Class“. Пред возачот има два дисплеја, еден за инструментите, а другиот за мултимедијалниот систем. Вентилационите отвори се исти како и за „Е-Class“. На барање на купувачот, задните седишта можат да се поделат на две или три седишта.

Моделот е изграден на „MRA“ платформата, позајмена од „E-Class“, но електрониката и повеќето опции се исти како „S-Class“. Стандардната суспензија е на пружини, а адаптивните амортизери се достапни како опција.

Моторите се бензински и дизелски, со првиот задолжителен со дополнителен генератор од 20 КС. Тој напојува со систем од 48 волти. Таканаречениот „мек хибрид“ го гасне или го стартува моторот додека возат во инерција, а исто така помага при забрзување.

Основните мотори се два со четири цилиндри. Дизелот развива 244 КС, а бензинот е 299 КС. Следат 6-цилиндрични мотори, кои кај дизелот развиваат 285 или 340 КС, а во случајот на бензинскиот е 367 КС. Исто така, ќе има верзија на „AMG“ со 435 КС, но сè уште е нејасно дали ќе има варијанта со V8 единица.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…

 • BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

  BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

  Компанијата „BMW“ официјално ја претстави втората генерација на кросоверот „X4“. Премиерата на моделот пред публика ќе се одржи за време на автомобилскиот саем во Женева…