Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,308.06 0.08%    BESK 9,550.00 0.53%    CEVI 1,040.00 7.88%    FERS 58,000.00 -1.69%    GRNT 759.00 -2.89%    KMB 2,696.57 -0.09%    KVAS 12,000.00 9.09%    MKSD 200.00 -7.41%    MTUR 4,100.00 0%    PPIV 38,001.00 -3.07%    RMDEN15 95.00 0%    STB 915.00 0.55%    STIL 130.00 0.78%    TEL 279.00 0.25%    TNB 13,106.10 0.03%    TTK 810.00 1.23%    UNI 1,857.00 -2.26%    

Facebook претстсави нови очила за виртуална реалност

Време: 15:40

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Американскиот технолошки гигант „Facebook“ претстави нови виртуелни реални очила за кои не треба посебен компјутер за работа. Со овој потег, компанијата ќе дозволи поголема мобилна употреба, отколку постоечкиот продукт „Oculus Rift“, рече главниот извршен директор Марк Цукерберг.

Говорејќи на конференција на развивачите на виртуелната реалност, тој коментираше дека уредот „Oculus Go“ ќе чини 199 долари, а испораките ќе почнат во почетокот на следната година – премногу доцна за овогодинешната божиќна сезона, но веројатно пред новите предлози на конкурентите.

„Facebook“ инвестира значително во хардвер за виртуелна реалност, бидејќи се надева дека технологијата која нуди 360 степени панорамски погледи на далечни или имагинарни места, ќе стане дел од нишката која се користи во игрите, комуникацијата и бизнисот.

Во 2014-та година, „Facebook“ плати 3 милијарди долари за да го купи „Oculus“ и да ги задржи своите вработени.

„Oculus Go“ е поедноставен хардвер од „Rift“ кој излезе на пазарот во минатата година, или системот „Vive“ кој го направи „HTC“. Двата уреди бараат десктоп поврзување за работа.

Главниот директор за технологија во „Facebook“, Мајк Швепер, коментираше дека уредот е наменет за луѓе кои немаат паметни телефони од „Samsung“. „Oculus“ и „Samsung Electronics“ веќе продаваат уред наречен „Gear VR“ што може да биде поврзан со некои телефони на „Samsung“ и благодарение на тоа наликува на „Oculus Go“.

„Alphabet“ нуди конкурентни очила наречени „Google Daydream“ кои работат со повеќе паметни телефони.

„„Оculus Go“ има потенцијал да прерасне во голем двигател на раст, ако на луѓето им се допаднат насловите и апликациите кои се нудат со нив“, вели Стефани Ламас од „Super Data“.

„Facebook“ конечно ќе ја намали цената на „Rift“ системот на 399 долари од 499 долари, соопшти компанијата. Очекувањата се дека „Facebook“ ќе продаде 213.000 примероци од „Rift“ во оваа година, а „HTC“ – околу 305.000 уреди „Vive“ според Super Data.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • НБРМ ја одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

  НБРМ ја одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

  На 12 декември 2017 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во домашната економија,…

 • Продолжува успешната бизнис приказна, „Бакал“ пекара и во Скопје

  Продолжува успешната бизнис приказна, „Бакал“ пекара и во Скопје

  За вистинските гурмани и пребирливи консументи на бели печива, на местото на старата Ванила во ГТЦ Скопје, спроти Порта Македонија, се отвори пекарата „Бакал“.  Граѓаните…

 • Индустриското производство во ЕУ и во еврозоната се врати кон раст

  Индустриското производство во ЕУ и во еврозоната се врати кон раст

  Индустриското производство во еврозоната се проширува со 0,2% на месечна основа во октомври, покажуваат сезонски прилагодените податоци на „Еуростат“. За споредба, прилагодените податоци за минатиот…

 • Apple инвестира 390 милиони долари во зголемување на производството на чипови

  Apple инвестира 390 милиони долари во зголемување на производството на чипови

  Американскиот технолошки гигант „Apple“ ќе и даде на „Finisar Corp.“ 390 милиони долари, за да го зголеми производството на чипови кои ги поддржуваат „high-end“ карактеристики…

 • Соработка со Светска банка за подобрување на системот на финансирање на општините

  Соработка со Светска банка за подобрување на системот на финансирање на општините

  Заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, државниот секретар Кирил Парталов и раководители на сектори од Министерството за локална самоуправа одржаа работен состанок со претставници на…

 • Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Audi Sport започнува со производство на електрични автомобили во 2020-та

  Од 2020-та година германската компанија „Audi“ и нејзината поделба „Audi Sport“ ќе започнат со производство на целосно нова палета спортски автомобили опремени со електрични мотори.…

 • МВР доби донација од ЕУ во вредност од околу четири милиони евра

  МВР доби донација од ЕУ во вредност од околу четири милиони евра

  Македонската полиција доби квалитетна опрема со која ги зголеми своите капацитети, а со тоа и безбедноста на границите на Република Македонија, рече министерот Оливер Спасовски…

 • Штрајкот на машиновозачите прекинат, нормализиран железничкиот сообраќај

  Штрајкот на машиновозачите прекинат, нормализиран железничкиот сообраќај

  Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако на вработените им бил исплатен и вториот дел од октомвриската плата. Со ова штрајкот на машиновозачите е во…

 • Вкупната вредност на криптовалутите изнесува над 500 милијарди долари

  Вкупната вредност на криптовалутите изнесува над 500 милијарди долари

  За првпат во историјата, вкупната пазарна капитализација на сите дигитални валути надмина 500 милијарди долари. Етерот и лајткоинот поскапеа до нови рекордни вредности, па вкупната…

 • Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладните прсти на рацете и нозете најчесто се јавуваат кај жените, и ова е сосема нормална појава до која доаѓа при процесот на организмот во…