Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Range Rover зa 2018-та (фото+видео)

Време: 14:04

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

„Land Rover“ го претстави својот обновен „Range Rover“ во Лондон. Предводникот на брендот за прв пат доби хибридна верзија која може да се полни од електричната мрежа.

На изглед обновениот модел може да се разликува по модернизираните „LED“ фарови на главните светла. Тие имаат нови делови од дневни светла. Решетката на ладилникот е различна.

Внатрешноста е целосно во стилот на кросоверот „Velar“ и на обновениот „Range Rover Sport“. На централната конзола е поставен дополнителен екран на допир, од кој може да се управуваат повеќето функција на возилото. „SUV“-от, исто така, ќе биде достапен со целосно дигитален инструмент-панел.

Хибридниот агрегат на новата модификација „P400e“ е превземена од „Range Rover Sport“. Во него влегуваат бензински турбомотор со 4 цилиндри, кој развива 300 КС, електромотор со 116 КС, 8-степен автоматски менувач „ZF“ и комплет литиум-јонски батерии со капацитет од 11,3 kW / h, сместени под подот на трупот.

Вкупната моќност на оваа верзија е 404 КС и 640 Nm. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 6,8 секунди, а максималната брзина е 220 км/ч. Само на електрична енергија, возилото може да патува 51 км. Со помош на посебен систем за брзо полнење на батериите, тие се полнат за 2,45 часа, а од стандардната мрежа времето е 7,5 часа.

Освен како хибрид, обновениот „Range Rover“ ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Основната верзија се потпира на 3.0-литарски турбо дизел со 258 КС и 600 Nm. Постои уште еден дизел – 4.4-литарскиот V8 со 339 КС.

Бензинскиот спектар е претставен од V6 мотори со зафатнина од 3,0 литри, со 340 и 380 КС. Најмоќната верзија на моделот ќе добие 5,0-литарски V8, при кој моторот има добиено 525 КС – 15 КС повеќе од кога било.

Топ-модификација – „SVAutobiography Dynamic“, исто се потпира на 5,0-литарски V8 со механички компресор. Со тоа моќта се зголемува од 550 КС и 680 Nm на 575 КС и 700 Nm. Овој „SUV“ развива 100 км/ч од место за 5,4 секунди.

Во опремата на моделот влегуваат систем за управување со гестови, ласерски светла, функција за јонизација на воздухот во кабината, точка за пристап до интернет со „Wi-Fi“, која подржува 4G. Седиштата може да се прилагодат во 24 правци и да имаат 25 различни начини на масажа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Полесен и побрз: Porsche има нов модел – 911 Carrera T (фото+видео)

  Полесен и побрз: Porsche има нов модел – 911 Carrera T (фото+видео)

  „Porsche“ им понуди на купувачите уште еден „дериват“ на војот најпознат модел „911 Carrera“. „Porsche 911 Carrera Touring“ (T) е замислен како полесна, „возачка“ верзија…

 • Не е мит – моделите на „Toyotа“ навистина се најсигурни

  Не е мит – моделите на „Toyotа“ навистина се најсигурни

  Годишниот извештај на американскиот „Consumer Reports“ покажува дека од 10 најсигурни нови модели на тој пазар, дури 7 имаат излезено од фабриките кои се во…

 • Дали Polestar ќе направи караван?

  Дали Polestar ќе направи караван?

  Првиот модел на „Polestar“, едноставно именуван „Polestar 1“, кој дебитираше оваа недела, го привлече вниманието, не само од симпатизерите на помоќните и динамични верзии на…

 • Најлуксузниот автомобил во светот ќе добие електрична верзија

  Најлуксузниот автомобил во светот ќе добие електрична верзија

  Британскиот производител на луксузни автомобили „Rolls-Royce“ со цел да остане дел од светските трендови во индустријата е подготвен да понуди електрично возило, изградено на најновата…

 • Планот на Mitsubishi: 11 модели за 3 години

  Планот на Mitsubishi: 11 модели за 3 години

  Јапонската компанија „Mitsubishi“ го претстави својот тригодишен стратешки план за развој, насловен „Drive for Growth“. На крајот од овој период се очекува дека профитот на…

 • Повлечени 1,2 милиони автомобили на Нисан во Јапонија

  Повлечени 1,2 милиони автомобили на Нисан во Јапонија

  Јапонската автомобилска компанија „Нисан“ го запре целокупото производство наменето за домашниот пазар. Компанијата ја тресе скандал во кој неквалификувани работници направиле финална контрола пред испорака…

 • Audi го претстави новиот A7 Sportback (фото+видео)

  Audi го претстави новиот A7 Sportback (фото+видео)

  Германскиот автомобилски гигант „Audi“ официјално ја претстави новата генерација на својот „A7 Sportback“, чија продажба ќе започне во почетокот на 2018-та година. Моделот е изграден…

 • Porsche ги претстави новите Cayman GTS и Boxster GTS (фото)

  Porsche ги претстави новите Cayman GTS и Boxster GTS (фото)

  Германскиот производител „Porsche“ официјално ги претстави новите „надуени“ модели „718 Cayman GTS“ и „718 Boxster GTS“, моделите за 2018-та година. Возилата добиле зголемена моќност и…

 • Првото моќно купе на Polestar (фото+видео)

  Првото моќно купе на Polestar (фото+видео)

  Компанијата „Poelstar“ која до неодамна беше фабричка тјунинг-работилница на „Volvo“, но веќе е посебен производител макар и дел од шведскиот концерн, го претстави својот прв…

 • 65 години еволуција на Corvette (видео)

  65 години еволуција на Corvette (видео)

  Еден од легендарните спортски модели кои ја одбележаа автомобилската индустрија во втората половина од 20-тиот век е „Chevrolet Corvette“. Овој модел наскоро ќе полни 65…