Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,308.06 0.08%    BESK 9,550.00 0.53%    CEVI 1,040.00 7.88%    FERS 58,000.00 -1.69%    GRNT 759.00 -2.89%    KMB 2,696.57 -0.09%    KVAS 12,000.00 9.09%    MKSD 200.00 -7.41%    MTUR 4,100.00 0%    PPIV 38,001.00 -3.07%    RMDEN15 95.00 0%    STB 915.00 0.55%    STIL 130.00 0.78%    TEL 279.00 0.25%    TNB 13,106.10 0.03%    TTK 810.00 1.23%    UNI 1,857.00 -2.26%    

Која компанија прва ќе достигне проценка од 1.000 милијарди долари?

Време: 11:08

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Кои се најскапите јавни претпријатија денес и кои имаат најдобри шанси да ја достигнат границатаа од 1.000 милијарди долари?

Според податоците од крајот на вчерашната трговска сесија, пазарната капитализација на „Apple“ е 808.6 милијарди долари, што е помалку од 24% од психолошката граница.

Следуваат „Alphabet/Google“ со оценка од близу 700 милијарди долари (696.8 милијарди долари), како и „Microsoft“ и „Facebook“ со 588.6 милијарди долари и 501.7 милијарди долари. Во рангирањето се и „Amazon“ и „Berkshire Hathaway“ на Ворен Бафет со вредност од 478 и 463 милијарди долари, соодветно.

Тука, можеби, треба да ја додадеме кинеската „Alibaba Group“, чии акции се тргуваат на њујоршката берза. Ова е исто така компанија која порасна за 75,5% во изминатите 12 месеци за да се процени денес на 470 милијарди долари.

Од друга страна, најдобро претставување од почетокот на 2017-та година има „Boeing“ кој додал 68% на својата вредност и денес е оценет на скромните за горенаведените компании 154 милијарди долари.

Ајде да видиме сепак што мислат аналитичарите во материјал резимиран од „The ​​Street.com“, која од горенаведените компании има најголема шанса прва да ја достигне границата од 13-те бројки.

„Apple“

Можен успех на даночната реформа во САД ќе и помогне на компанијата да направи уште еден чекор понатаму кон оваа цел. Ова би значело дека заработката на „Apple“ по акција би можела да се зголеми помеѓу 4 и 4,50 долари.

Аналитичарот на „RBC Capital Markets“, Амир Дарианани става оценка од 180 долари по акција, што е повеќе од 15% над цената при вчерашното затворање на берзата. Со цел да се достигне 1.000 милијарди долари, цената на акциите треба да ја премине границата од 193 долари.

„Alphabet/Google“

„Alphabet“ – компанијата сопственик на „Google“, вчера повторно ја помина границата од 1.000 долари (1005.65 долари), а трансакции беа склучени и на 1007.67 долари, што е близу до максималната вредност во 2017-ма година од 1008.61 долари.

Растот од близу 2% вчера доаѓа во позадина на зголемениот таргет за цената на акцијата од страна на „Credit Suisse“ до 1.350 долари од претходната оценка од 1.100 долари.

Од своја страна, од „Piper Jaffray“ сметаат дека цената ќе достигне барем 1.200 долари, што е речиси 20% над вчерашното ниво на затворање.

Мислењето на аналитичарите е поддржано од повисоките приходи од реклами насочени кон „Google“  и добриот развој на друг производ во нивна сопственост – „YouTube“.

За да стигнат до 1.000 милијарди долари сериозна помош ќе биде потребна и од развојот на компанијата во областа на вештачката интелигенција, а исто така и бизнисот со облачни услуги.

„Amazon“

Неодамна професорот од Њујоршкиот универзитет по бизнис „Stern“, Скот Галауеј изјави дека „Amazon“ ја освојува битката со „Apple“, „Alphabet “и Facebook“ со што и да се зафати“ и дека токму тоа ќе биде првата компанија која ќе ја достигне границата од 1.000 милијарди долари.

И компанијата дури и да не помине низ патот бидејќи, според најновите бројки, неговата капитализација изнесува 478 милијарди долари.

Неодамна компанијата на Џеф Безос го купи „Whole Foods“, со што цели да се натпреварува со „WalMart“ и останатите големи синџири супермаркети во САД, а според аналитичкиот извештај, нивниот следен проект може да е „Nordstrom“.

Од „Amazon“ веќе започнаа и услуги за испорака на стоки, со која ќе се натпреварува со компании како „FedEx“ и „UPS“.

„Facebook“ 

Акциите на социјалната мрежа се додале 49% од почетокот на 2017 година Вчера од „Credit Suisse“ го зголемија таргетот за цената на компанијата до 235 долари за акција од 190 долари за готово.

Во случај дека прогнозата се обистини, треба да се истакне дека целта е на 37% над вчерашното ниво на затворање од 172.74 долари.

Вчера, компанијата објави нови очила за виртуелната реалност, кои ќе бидат достапни по цена од 199 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Продолжува успешната бизнис приказна, „Бакал“ пекара и во Скопје

  Продолжува успешната бизнис приказна, „Бакал“ пекара и во Скопје

  За вистинските гурмани и пребирливи консументи на бели печива, на местото на старата Ванила во ГТЦ Скопје, спроти Порта Македонија, се отвори пекарата „Бакал“.  Граѓаните…

 • Apple инвестира 390 милиони долари во зголемување на производството на чипови

  Apple инвестира 390 милиони долари во зголемување на производството на чипови

  Американскиот технолошки гигант „Apple“ ќе и даде на „Finisar Corp.“ 390 милиони долари, за да го зголеми производството на чипови кои ги поддржуваат „high-end“ карактеристики…

 • Уште еднаш потврдена позицијата на Македонски Телеком како оператор на најдобрата мрежа

  Уште еднаш потврдена позицијата на Македонски Телеком како оператор на најдобрата мрежа

  Најголемиот дел од граѓаните на Република Македонија сметаат дека мрежата на Македонски Телеком е најдобра во земјава и дека ги оправдува нивните очекувања. Резултатите се…

 • Три акции кои од 1000 долари се претвориле во над 500.000 долари

  Три акции кои од 1000 долари се претвориле во над 500.000 долари

  Инвестирањето во пазарите на капитал, но исто така и годините на трпеливост во кои не ја продавате вашата инвестиција може да ве направат богати. Денес…

 • Илјадници посетители го прославија 4-от роденден на Капитол мол(фото)

  Илјадници посетители го прославија 4-от роденден на Капитол мол(фото)

  Веќе 4 години по ред Капитол мол е една од главните дестинации за добар шопинг и забава за сите генерации – од најмладите до најстарите.…

 • Facebook е подготвен да плаќа повисоки даноци

  Facebook е подготвен да плаќа повисоки даноци

  Американската социјална мрежа „Facebook“ објави дека ќе започне да ги пријавува своите приходи од реклами на локално ниво, наместо да ги пренасочува во меѓународното седиште…

 • Wizz Air победи на Aviation 100 “Европска авиокомпанија на годината”

  Wizz Air победи на Aviation 100 “Европска авиокомпанија на годината”

  Најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа Wizz Air,  ја освои наградата за „Европска авиокомпанија на годината – Aviation 100“. Наградата ја прими Оуин…

 • Cashback World прави револуција во пазарењето: Враќање пари при секое купување!

  Cashback World прави револуција во пазарењето: Враќање пари при секое купување!

  Cashback World е најголемата куповна заедница во светот, која брои повеќе од 8 милиони членови што ги уживаат атрактивните трговски предности во форма на Cashback…

 • Inditex продава 16 продавници на Zara поради зголемена онлајн продажба

  Inditex продава 16 продавници на Zara поради зголемена онлајн продажба

  „Inditex SA“, најголемиот трговец на облека во светот, бара купувач за 16 продавницата на „Zara“ на Пиринејскиот Полуостров, каде се повеќе почнува да просперира онлајн…

 • Постапката за продажба на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд е комплетирана

  Постапката за продажба на 100% од акциите на НЛБ Нов пензиски фонд е комплетирана

  Денес, 12-ти Декември, 2017 година во НЛБ Галеријата во Скопје, беше потпишан договор за продажба на НЛБ Нов пензиски фонд, пензиско друштво кое управува со…