Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

ММФ повикува на фискални мерки против растечката нееднаквост

Време: 10:39

Датум: октомври 12, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Земјите во светот страдаат од последиците од зголемената внатрешна нееднаквост и треба сериозно да размислат за прераспределба на богатството преку даночна политика и трансфер исплати, соопшти Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), цитиран од агенциите.

Иако генерално глобалната нееднаквост како да е намалена во последните децении поради економскиот раст на земјите како Кина и Индија, нееднаквоста во некои земји се зголемила нагло, особено во големите како САД и Кина. Фондот предупреди дека прекумерната нееднаквост може да го намали економскиот раст.

Прогресивните плаќања за оданочување и трансферите се клучните компоненти на ефективната фискална редистрибуција, се вели во извештајот „Фискален монитор“ на ММФ.

Препораките на ММФ изгледа се разминуваат со ставовите на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, чии нови даночни предлози се базираат главно на намалување на даноците за компаниите и на богатите.

Во извештајот ММФ наведува дека падот на вкупната светска нееднаквост во последните 30 години, кој е резултат на глобализацијата и технолошкиот напредок, ги прикрива длабоките проблеми во земјите.

Во истиот период, 53 отсто од земјите известуваат за зголемување на нееднаквоста во приходите, објави ММФ. Латинска Америка останува со најголемата нееднаквост во светот.

Особено е силен порастот на нееднаквоста во развиените економии, но се шири низ целиот свет.

Во многу развиени економии, како САД на пример, зголемувањето на нееднаквоста е резултат на поголемата концентрација на богатство во најбогатиот еден процент од населението.

ММФ, исто така, препорачува стеснување на празнините во образованието за да се елиминираат нееднаквостите во приходите.

Во исто време, Фондот предупреди за засилени ризици за финансиската стабилност на Кина во врска со големината, комплексноста и динамиката на растот во финансиската сфера на земјата. Ова е наведено во Извештајот за глобалната финансиска стабилност.

„Постојаниот раст во Кина и цврстите политики во финансискиот сектор во последните квартали ја намалија загриженоста во врска со можното забавување на растот во краткорочна перспектива и негативните секундарни ефекти за светската економија. Димензиите, комплексноста и динамиката на раст во финансиската сфера на Кина сепак покажуваат зголемување на ризиците за финансиска стабилност“, истакнаа експерти од ММФ.

Тие објаснуваат дека средствата на кинескиот банкарски сектор се зголемија од 240 отсто од БДП-то на крајот на 2012-та година на 31 отсто од БДП-то од оваа година.

„Покрај тоа поширокото користење на краткорочното финансирање на големо и „сивото кредитирање“ доведе до зајакнување на ранливоста на банките“, забележуваат авторите на извештајот.

Според нив Пекинг се судрил со потребата „точно да балансира стврднување на политиката во финансискиот сектор и забавување на економскиот раст“. „Одложувањето на темпото на раст на „сивото кредитирање, иако умерено, ќе се одрази негативно на профитабилноста и поширокото обезбедување на кредити од малите и средните банки“, заклучува извештајот на ММФ.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  „Fitch“ проценува дека ќе има корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон, објави „Financial Times“. Агенцијата вели дека „Brexit“ веќе има негативно влијание…

 • Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Претставници на институциите, давателите на заеми за Грција, се враќаат во Атина за подготовките на третиот преглед на извршувањето на буџетот на земјата, а стравувањата…

 • Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Според податоците на специјализираниот интернет портал Internet World Stats, 1.503.315 македонци користат интернет, што претставува 72,2 проценти од вкупното население, а милион луѓе ја користат социјалната…

 • Денес постудено, облачно и со повремен дожд

  Денес постудено, облачно и со повремен дожд

  Под влијание на влажен и студен воздушен бран од денес ќе преовладува облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, особено…

 • Во Германија едвај составуваат крај со крај, во Бугарија им е рај

  Во Германија едвај составуваат крај со крај, во Бугарија им е рај

  Бугарскиот дневен весник „Труд“ наведува дека германските пензионери се повеќе ги потиснуваат Британците кога станува збор за купувањето на недвижнини во Бугарија, пренесува БТА. Се…

 • 23 Октомври-Ден на македонската револуционерна борба

  23 Октомври-Ден на македонската револуционерна борба

  Денес во Република Македонија се празнува 23 Октомври- Денот на македонската револиционерна борба. Празникот се празнува од 2007 година кога бил донесен и изгласан новиот закон…

 • Мало забавување на руската економија

  Мало забавување на руската економија

  Економското закрепнување на Русија од двегодишната рецесија, која заврши во 2016 година, забави во третиот кватал, изјави рускиот министер за економија Максим Орешкин. „Бруто домашниот производ…

 • Кина има стапка на невработеност под 4 проценти

  Кина има стапка на невработеност под 4 проценти

  Кина ја задржа стапката на невработеност под 4 проценти, соопшти кинеското Министерство за труд, кое информираше дека 10,97 милиони работни места биле отворени од јануари…

 • Германија ги намалува придонесите за пензиско осигурување

  Германија ги намалува придонесите за пензиско осигурување

  Германија планира следната година да ги намали придонесите за пензиско осигурување што ги собира од работодавачите и вработените за 1,3 милијарда евра, благодарение на рекордно…

 • Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

  Комората на овластени архитекти и овластени инженери на Република Македонија и покрај тоа што не е голема, сепак има огромна предност во тоа што сите…