Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,308.06 0.08%    BESK 9,550.00 0.53%    CEVI 1,040.00 7.88%    FERS 58,000.00 -1.69%    GRNT 759.00 -2.89%    KMB 2,696.57 -0.09%    KVAS 12,000.00 9.09%    MKSD 200.00 -7.41%    MTUR 4,100.00 0%    PPIV 38,001.00 -3.07%    RMDEN15 95.00 0%    STB 915.00 0.55%    STIL 130.00 0.78%    TEL 279.00 0.25%    TNB 13,106.10 0.03%    TTK 810.00 1.23%    UNI 1,857.00 -2.26%    

3 намирници кои не трeба да ги јадете за вечера

Време: 15:03

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Откријте кои здрави намирници треба да ги избегнувате во вечерните часови…

Погрешниот избор на намирници за вечера може да ви го поремети и забави варењето, како и да ви го попречи сонот. Масната храна како сирење, месен нарезок и сл секако не се препорачува во вечерните часови бидејќи е полна со соли, го зголемува крвниот притисок и го попречува варењето.

Меѓутоа, дури и здравите намирници во вечерните часови би можеле лошо да се одразат на вашиот организам, па ви претставуваме 3 здрави намирници кои никако не би требало да ги јадете за вечера.

Зеленчук

Брокулите, зелката и другот зеленчук се полни со витамини и минерали кои се потребни за правилна работа на организамот. Сепак, избегнувајте ги во вечерните часови. А особено пред заминувањето во кревет. Тие содржат несварливи прехрамбени влакна кои долго се варат и го попречуваат сонот.

Цитрусно овошје

Лимонот, портокалите и останатото цитрусно овошје се одлични извори на витамин Ц, но советот на експертите е да не ги јадете по 17 часот. Киселината во ова овошје може да предизвика тешкотии во желудникот и пореметување на сонот.

Домати

Доматот содржи силен антиоксидант ликопен кој го чува здравјето на срцето и нервниот систем. Но немојте да јадете домати или да пиете сок од домати во вечерните часови, бидејќи оваа намирница може да биде чест предизвикувач на киселина и останати тешкотии со варењето.

Вечерата би требало да ја изедете минимум три часа пред спиење, со цел навремено да се свари целата храна.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладни раце и стапала? Кој здравствен проблем може да се крие тука?

  Ладните прсти на рацете и нозете најчесто се јавуваат кај жените, и ова е сосема нормална појава до која доаѓа при процесот на организмот во…

 • Направете домашен тоник и препородете го својот имунитет

  Направете домашен тоник и препородете го својот имунитет

  Лукот го прави секое јадење повкусно, а исто така го подобрува и нашето здравје. Вистина е дека сировиот лук е моќен природен лек. Тој може…

 • Домашен напиток кој ефикасно го намалува крвниот притисок

  Домашен напиток кој ефикасно го намалува крвниот притисок

  Состојките од овој природен лек имаат бројни благодети за вашиот организам. Овој напиток е ефикасен начин за намалување на крвниот притисок, поради состојките кои се…

 • Колку долго намирниците смеат да стојат во замрзнувач?

  Колку долго намирниците смеат да стојат во замрзнувач?

  Чувањето на храната на ладно место е најдобриот начин да го продолжите нејзиниот рок. За да бидете сигурни дека одмрзнатата храна е свежа, нутритивна и…

 • Домашен мелем: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

  Домашен мелем: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

  Има уште време за да заблескате за дочекот на Нова година. Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го…

 • Што смеете да грицнете пред заминување во кревет?

  Што смеете да грицнете пред заминување во кревет?

  Не можете да спиете „на празен стомак“, ви крчат цревата, мака ви е од гладта? Постојат намирници кои смеете да ги јадете пред спиење, а…

 • Ова нешто чоколадата ја претвора во „лек“

  Ова нешто чоколадата ја претвора во „лек“

  Супер вести за оние кои не можат да го замислат денот без чоколадото… Комбинацијата на оваа посластица со бадемот го намалува нивото на холестерол и…

 • Со помош на босилек одзатнете го носот

  Со помош на босилек одзатнете го носот

  При затнат нос, инхалирањето со чај од босилен може многу да помогне… Затнатиот нос, инфекцијата на грлото и многубројни други пратечки тешкотии се типични за…

 • Комбинација која ублажува анемија, чир, импотенција…

  Комбинација која ублажува анемија, чир, импотенција…

  Комбинацијата од мед и ореви на нашиот организам му ги обезбедува сите неопходни витамини, минерали, протеини, масти, јаглени хидрати и уште многу нешта. Медот и…

 • Ризница на здравјето: Го зајакнува имунитетот, го штити срцето, ја чисти кожата…

  Ризница на здравјето: Го зајакнува имунитетот, го штити срцето, ја чисти кожата…

  Бразилските ореви се полни со минерали и витамини, протеини, масти, јалени хидрати и влакна, па се сметаат за исклучително квалитетна намирница, особено поради невообичаено високата…