Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Како паметно да изберете нова работа

Време: 13:05

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Барате нова работа, но не знаете што точно барате, можеби ќе ја промените кариерата, но не знаете во кој правец да се упатите. Сакате нешто да промените но не сте сигурни во вашите желби, стравувате од непоребното разочарување.

Ова се советите кои ќе ви помогнат да не влезете во некој оглас-замка, совети кои ќе ви помогнат при изборот и одлуката како да одберете нова работа.

Компанијата без морал не е добро место за вас

Многу е важен факторот-филозофијата на компанијата. Ако на пример, компанијата ве принудува да продадете производ без оглед на неговиот квалитет, неповолната цена па дури и ве учи на кој начин да ги злоупотребите и излажете клиентите, бегајте подалеку, не ви е потребна ваква компанија.

Дали можете да ја работите таа работа?

Одговорот на ова прашање мора да го знаете пред да испратите CV на објавениот оглас. Размислете дали сте доволно обучени за таа работа, дали таа е физички напорна, дали се пронаоѓате таму и дали ќе можете работните обврски да ги извршувате навремено и со задоволство.

Дали воопшто ви се допаѓа таа работа?

Истражете ја компанијата, нејзините вработени, шефови. Истражете што точно бара компанијата, односно каков вид на работник, доколку пишува соработник во маркетинг, тоа може да биде и личност која ќе дели флаери. Информирајте се!

Промената на вработените говори за компанијата

Распрашајте се колку често оваа компанија ги менува своите вработени, која е причината за тоа. Доколку сте во можност пронајдете некој од познаниците кој работел таму и разговарајте за состојбата на компанијата. Доколку забележите дека вработените постојано се менуваат, едни си одат други доаѓаат, без особена причина, тоа не е компанија за вас.

Нема хемија, нема работа

Не ви се допаднало на интервјуто за работа. Што би барале понатака? Работите се разоткриваат веднаш, доколку нешто не ви се допаѓа (но без претерување, тоа не треба да биде физичкиот изглед на оној кој ве интервјуирал) не треба да се залагате за понатака, побарајте нешто друго.

Прашајте за платата навремено

Бидејќи ретки се оние кои платата ја запишуваат во самиот оглас, веднаш лично прашајте ги за платата. Паричните средства кои ги примате за извршувањето на некој вид на задача се примарна цел и важен индикатор за тоа дали треба да ја прифатите работата. Доколку сте во потешка финансиска ситуација согласете се привремено да работите и за некоја плата која е помала од очекуваната.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Екипата на „Бизнис Инсајдер“ одлучи на едно место да ги собере прашањата кои ќе ви помогнат да откриете дали сте доволно упорни и борбени а…

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…