Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Секој ден консумирајте по една лажица маслиново масло: 4 ефекти кои ќе ве воодушеват

Време: 12:36

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Единствениот услов е маслиновото масло да биде ладно цедено или екстра девствено…

Маслиновото масло одамна се користи во многу цели – од здравје, преку нега до исхрана.

Она што маслиновото масло го прави супер храна е високото ниво на мононезаситени масти, особено олеинска киселина и разните антиоксиданси.

Дознајте зошто треба секое утро да конзумирате 1 лажица маслиново масло.

Антиканцерогено дејство

Својствата на екстра девственото маслиново масло се корисни против неколку видови на рак. Кога се вршени испитувањата, најдобрите резултати се покажале во случај на рак на дојката и органите за варење.

Деменција

Една од причините за Алцхајмерова болест е зголемена акумулација на бета – амилоид во мозокот.

Тим од експерти од Универзитетот Монро во Луизијана открил дека олеокантал, соединение кое се наоѓа во екстра девственото маслиново масло, има моќ да го контролира нивото на бета – амилоид и значително го зголемува неговото чистење.

Шеќер во крвта

Екстра девственото маслиново масло покажало способност да ја намали зачестеноста на дијабетесот. Маслиновото масло може да биде од помош во лекувањето на дијабетес тип 2 кога се конзумира, но и кога се користи за надворешна употреба.

Крвен притисок

Една студија објавена во стручниот магазин Archives of Internal Medicine, покажала дека сите учесници со висок крвен притисок на крајот го намалиле внесот на лекови, благодарение на конзумацијата на 30 – 40 грама екстра девствено маслиново масло секое утро.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Билка која ја чисти крвта, го чува срцето и го регулира варењето

  Покрај препознатливиот вкус, се смета за одличен антиоксидант, а ја красат и бројни лековити својства… Иако во светската кујна се користи веќе со децении, руколата…

 • Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Само три шолји од овој чај дневно ќе ве доведат до 8 сантиметри потенок струк

  Кога станува збор за метаболизмот, важно е да знаете дека најдоброто време за неговото забрзување е рано наутро, веднаш по будењето. Испијте ја првата шолја…

 • Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Зошто никогаш не треба да ги пребарувате на интернет своите симптоми

  Речиси секое лице кое има пристап на интернет барем еднаш симптомите на некоја болест ги пребарувало на Google. Како последица на тоа најчесто се јавува…

 • Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Бидете внимателни, туната може да ви наштети!

  Туната во конзерва може да биде штетна по здравјето поради полихлорираните бифенили и живата која таа ја содржи во себе. И двете состојки се присутни…

 • Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Четири знаци за нетолеранција на лактоза

  Дури 65 проценти од светската популација во некој степен е чувствителна на лактоза, што значи дека нивното тело отежнато ги вари млечните производи, бидејќи во…

 • Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Зошто е добро да пиете солена вода барем седум дена по ред

  Научниците се согласуваат дека чашата млака вода која ќе ја посолите исклучително поволно влијае на човековото тело. Тоа се голтки за детоксификација кои му помагаат на…

 • Неколку здрави комбинации на намирници

  Неколку здрави комбинации на намирници

  Нутриционистите често говорат дека за здравјето и добрата линија многу е важно правилното комбинирање на храната. Ви претставуваме четири комбинации на намирници кои се здрави…

 • Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

  Внесувајте го овој витамин редовно и не грижете се за тежината и салото

  Секој ден внесувајте 2-5 мг, а имајте на ум дека го уништува изложеноста на светло и високата температура. Витамините играат клучна улога во здравјето на…

 • Што добива телото од сувото грозје

  Што добива телото од сувото грозје

  Сувото грозје може да го зголеми сексуалниот нагон, но и да помогне при срцевите проблеми, анемијата, камењата во бубрезите… Сувото грозје можеби не изгледа спектакуларно,…

 • Намирници кои го чистат телото од никотин

  Намирници кои го чистат телото од никотин

  Сите сме многу свесни за негативното дејство на цигарите и никотинот на нашиот организам. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин…