Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Француски Accor нуди 930 милиони долари за австралискиот конкурент Mantra

Време: 12:00

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемиот хотелски оператор во Европа, „Accor“, понуди да ја купи австралиската групација „Mantra“ во договор со кој се проценува дека хотелскиот и туристичкиот оператор изнесува 1,2 милијарди австралиски долари (930 милиони долари), објави „Блумберг“.

Француската компанија понуди 3,96 австралиски долари по акција во готовина за „Mantra“ и доби пристап до сметките, објави австралиската компанија во понеделникот. Понудата е 23% над цената на акцијата која беше затворена во петокот. Акциите на „Mantra“ се зголемија за 18 отсто на 3,81 милиони долари во Сиднеј во понеделникот.

Договорот ќе биде најголемата придобивка на „Accor“ во Азиско-пацифичкиот регион и ќе обезбеди повеќе од 20.000 соби во Австралија, Нов Зеланд и Индонезија, како и пристап до растечкиот туристички пазар.

Бројот на странските посетители во Австралија се очекува да се зголеми за 13 отсто на 9,2 милиони во годината до крајот на јуни 2018-та година и да се зголеми на 15 милиони за една деценија, се вели во извештајот на владата.

„Accor“ сега има 205 имоти со 27.401 соби во Австралија, вклучувајќи ги „Novotel“, „Ibis“ и „Mercure“. Сопственоста на „Mantra“ вклучува луксузни и поморските одморалишта, како и апартмани за изнајмување во централните деловни квартали.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • График на денот: Најпочитуваните компании во светот

  График на денот: Најпочитуваните компании во светот

  Рангирањето „Forbes Global 2000“ е добро познато годишно задолжително деловно читање. Оваа година за прв пат „Forbes“ се обединува со „Statista“ за да го однесе…

 • Пазарната капитализација на Microsoft надмина 600 милијарди долари

  Пазарната капитализација на Microsoft надмина 600 милијарди долари

  Пазарната капитализација на американскиот технолошки концерн „Microsoft“ за прв пат од 3-ти јануари 2000-та година, надмина 600 милијарди долари, објави „MarketWatch“. Претходно, овој праг беше…

 • P&G успеа да ги исполни очекувањата за добивка и продажба

  P&G успеа да ги исполни очекувањата за добивка и продажба

  „P&G“, најголемиот производител на производи во светот, ги надмина проценките на „Вол Стрит“ за своите профит и продажба. Релативно послабата продажба сепак најверојатно ќе му…

 • И шефот на Goldman Sachs го потврди селењето во Франкфурт

  И шефот на Goldman Sachs го потврди селењето во Франкфурт

  Како и другите светски банки на кои Лондон им беше дом, и Goldman Sachs веќе најави дека се сели по Брегзит. Сега тоа го потврди…

 • За Unilever нема ништо убаво во лошото време

  За Unilever нема ништо убаво во лошото време

  Британско-холандската компанија „Unilever“ забележа помала од очекуваната продажба за третиот квартал, губејќи пазарен удел за сметка на помалите конкуренти и потиснување на надежите да ја…

 • Јава тренинг – Сеавус талент програма

  Јава тренинг – Сеавус талент програма

  Како дел од Сеавус Талент програмите, во тек е пријавувањето за обука од областа на Јава технологијата. Обуката е наменета за дипломирани студенти или студенти…

 • Фабриката “Фени” доби нови сопственици

  Фабриката “Фени” доби нови сопственици

  Бугарската компанија „Енекод“ денеска ќе потпише договор за преземање на фабриката „Фени“, сите 850 вработени остануваат на работа. На вработените ќе им биде исплатена септемвриската…

 • PayPal ги надмина пазарните очекувања

  PayPal ги надмина пазарните очекувања

  Платежната услуга „Paypal“ успеа во третиот фискален квартал повторно да забележи значителен раст на својот бизнис и повторно ги надмина целите за целата година, пренесува…

 • Nestle забележа пад на продажбата

  Nestle забележа пад на продажбата

  Швајцарскиот производител на храна и пијалоци „Nestle“ соопшти дека во првите девет месеци од оваа година забележал пад на продажбата за 0,4 проценти, на вредност…

 • Skopje City Mall – препознатливо обележје на модерно Скопје

  Skopje City Mall – препознатливо обележје на модерно Скопје

  Skopje City Mall е првиот современ трговски центар во Македонија со потполно нов концепт кој во изминатите години успеа да ги обедини шопингот, забавата и…