Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Фестивал на новиот германски филм во Прилеп

Време: 11:11

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КУЛТУРА

Од 12 до 14 октомври во кино Мис Стон во Прилеп, како и години наназад, ќе се одржи Фестивалот на новиот германски филм, што ЦК „Марко Цепенков“ традиционално го реализира во соработка со Германската амбасада. Фестивалот на новиот германски филм докажува дека германскиот филм живее и дека интересот за „големото кино“ не стивнува. Фестивалот е константа во културниот живот во земјата, вклучувајќи го и Прилеп. Филмовите овозможуваат да се ѕирне во животот низ сите негови бесконечни фасети.

Во четврток свечено ќе биде отворен фестивалот во присуство на претставници од Германската амбасада со „Чик“ , комедија драма во режија на Фатих Акан. Филмот е добитник на Баварската филмска награда за 2016 – „Најдобар филм за младинци“, филм за патувањето на младинци, без карта и без компас низ летна дестинација

Во петок од 13.10 – 18 часот ќе се прикажува трагикомедијата „Тони Ердман“ во режија на Марен Аде. Филмот е добитник на германската филмска награда 2017 , златна награда во категориите – „најдобар игран филм, најдобра режија, најдобра женска и машка главна улога, најдобро сценарио“, Европска фимсла награда 2016, Номинација за оскар за 2017 – Најдобар филм од неанглиско говорно подарачје“ и има номинација за Златен глобус 2017.

Од 20 часот публиката ќе може да ја види драмата „Херберт“, режија Томас Штубер. Станува збор за силна трогателна приказна, автентична драма за еден боксер и неговата последна борба. Добитник е на германската филмска награда 2016 , сребрена награда во категориите, најдобар игран филм и најдобра машка улога.

Во сабота од 14 до 16 часот ќе се прикажува „Авантурата на нели“, детски филм во режија на Доминик Весели. Станува збор за забавен филм за целото семејство, пледоаје за соживотот и храброста да се бранат сопствените убедувања“. Добитник е на германската филмска музичка награда за 2016 година.

Од 18 часот публиката ќе може да го види филмот за младинци „На иста висина“, во режија на Јоаким Долхопф и Ефи Голдбрунер. од 20 часот ќе се прикажува „24 недели“, драма во режија на Ане Зохра Берахед. Станува збор за „радикален филм, нефер, трауматизирачки, неверојатно тажен , искрен и добар“. Добитник е на Германската филмска награда за 2017 – сребрена награда во категоријата за најдобар игран филм.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Денес свечено затоврање на 5.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

  Денес свечено затоврање на 5.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

  Во киното Милениум денес вечер со почеток во 19 часот ќе биде свечено затворен 5.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија’’ кој во Скопје се одвива…

 • Утре изложба на графичарката Шќипе Мехмети во Мала станица

  Утре изложба на графичарката Шќипе Мехмети во Мала станица

  Во рамки на својата годишна програма Националната галерија на Македонија ја презентира изложбата на младата графичарка Шќипе Мехмети, која ќе се одржи на 24 октомври,…

 • Поезија на ​Радован Павловски објавена во индиска ревија​​ за литература

  Поезија на ​Радован Павловски објавена во индиска ревија​​ за литература

  Во новиот број на​ ​реномираната индиска ревија​​ за литература „Инчентин версис“​ ​се објавени избрани песни на еминентниот ​​македонски ​поет​ и академик ​Радован Павловски, заедно со…

 • Ди Александер, „Интерзоне“ и Орландо Џулиус вечерва на Скопскиот џез-фестивал (видео)

  Ди Александер, „Интерзоне“ и Орландо Џулиус вечерва на Скопскиот џез-фестивал (видео)

  На Скопскиот џез-фестивал вечер ќе настапи Ди Александер, една од најталентираните и најпочитувани вокалистки од Чикаго. Познатата џез-пејачка со својот квартет доаѓа во Европа само…

 • Проекција на „Човекот во филмската камера“ како дел од Неделата на италијанскиот јазик

  Проекција на „Човекот во филмската камера“ како дел од Неделата на италијанскиот јазик

  Амбасадата на Италија во Скопје, во соработка со Филмскиот фестивал „Џифони – Македонија“, вечерва со почеток во 19:45 ч. во киното „Фросина“ организира проекција на…

 • Вчера започна 36. Скопски џез-фестивал

  Вчера започна 36. Скопски џез-фестивал

  Во Македонската опера и балет вчера почна 36. Скопски џез-фестивал со концерт на триото на австрискиот пијанист Давид Хелбок, добитник на наградата за исклучителен уметник…

 • Десар Сулејмани ќе одржи концерт на фестивалот за современа музика

  Десар Сулејмани ќе одржи концерт на фестивалот за современа музика

  Во рамките на фестивалот за современа музика МОДОАРС 2017 година, концерт ќе одржи пијанистот Десар Сулејмани. Концертот ќе се одржи на 22 октомври во 20…

 • „Додека Данте спие“ од Силвија Митевска објавена во Италија

  „Додека Данте спие“ од Силвија Митевска објавена во Италија

  Во издание на издавачката куќа ,,Беса Саленто’’ од Италија, излезе во печат збирката раскази ,,Додека Данте Спие’’ на писателката Силвија Митевска. Делото од македонски на…

 • Почнува Скопје џез фестивал

  Почнува Скопје џез фестивал

  Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската…

 • На 25 октомври Македонската филхармонија ги отвора вратите за публиката

  На 25 октомври Македонската филхармонија ги отвора вратите за публиката

  Македонската филхармонија ја отвора новата сезона на 25 октомври (среда) кога во 20 часот ќе се одржи првиот концерт во новиот музички храм на македонскиот…