Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Заборавете на работата од 8 до 16! Научниците ТВРДАТ дека тричасовно работно време е ИДЕАЛНО

Време: 11:04

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Просечниот работник го троши поголемиот дел од осумчасовниот работен ден на многу други нешта освен работата, вклучувајќи и исхрана, дружење или читање вести.

Психолозите откриле дека мозокот не може да се фокусира на задачи повеќе од неколку часа во исто време.

Некои компании почнаа да ги приспособуваат своите планови за да им помогнат на вработените да ја максимизираат нивната ефикасност.

“Во текот на работниот ден од осум часа, просечниот работник работи околу три часа – два часа и 53 минути, да бидеме прецизни. Остатокот од времето, според анкетата на избрани 1.998 британски канцелариски работници, луѓето го поминуваат времето во читање вести, сурфање на социјалните мрежи, исхрана, разговор за теми поврзани со работа, одмор, па дури и во изнаоѓање на нови работни места”, пренесува Business Insider.

Истражувањето јасно стави до знаење дека долгиот работен ден тешко го вади најдоброто од луѓето. Некои студии покажуваат дека луѓето можат да се концентрираат на една задача само околу 20 минути, додека друга студија не дава повеќе од 10 секунди.

Компаниите веќе почнаа да ја кратат работна недела. Наместо да бараат од луѓето да работат пет дена по осум часа, многу преминаа на работа од четири дена по осум часа.

Рајан Карнесон, директор за технолошко-образовната компанија “Treehouse”, забележа дека неговите вработени стануваат посреќни и попродуктивни по спроведувањето на 32-часовна работна недела уште во 2006 година. Основата на неговата филозофија на лидерство лежи во верувањето дека принудувањето на луѓето да работат 40 часа работа неделно е скоро нехумано.

Други истражувачи се надоврзаа со неговата пракса и сугерираат дека најпаметна промена, всушност е да се  работи пет дена по шест часа.

Работодавци во Македонија размислете….

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 5 дневни ритуали кои ќе ве одведат до успехот

  5 дневни ритуали кои ќе ве одведат до успехот

  Најчесто велиме дека се може да се научи за да се постигне нешто, но до големи промени може да дојде дури кога ќе се променат…

 • Кога ги кратите трошоцитe НЕ правете ги овие грешки!

  Кога ги кратите трошоцитe НЕ правете ги овие грешки!

  Лесно е да се западне во начин на размислување дека секогаш поефтината варијанта е подобра. Дури и кога буџетите се ограничени, има прав и погрешен…

 • 5 непријатни вистини за парите

  5 непријатни вистини за парите

  Една од најубавите работи во животот е можноста да живеете удобен живот. Парите ви овозможуваат да уживате во сите благодети кои ги нуди светот. Но,…

 • Не ги слушајте буквално сите совети, не се сите корисни за напредок во кариерата

  Не ги слушајте буквално сите совети, не се сите корисни за напредок во кариерата

  Ова се совети кои секојдневно ги слушате од пријателите, семејството, колегите па дури и од непознати луѓе, иако добронамерни тие не се нужно добри. Еве…

 • Знаци кои покажуваат дека сте поуспешни од тоа што мислите

  Знаци кои покажуваат дека сте поуспешни од тоа што мислите

  Споредбата со другите е секогаш лош начин да го процените сопствениот успех бидејќи секогаш ќе постојат оние кои се подобри, попаметни, побогати или на прв…

 • Ве избегнуваат колегите? Се прашувате зошто?

  Ве избегнуваат колегите? Се прашувате зошто?

  Без оглед на квалитетот на работата и позицијата во компанијата, постојат колеги кои ни се драги, со кои би можеле да пиеме кафе по работното…

 • Вашето време чини пари, искористете го паметно!

  Вашето време чини пари, искористете го паметно!

  Најбогатиот човек на светот, има точно 1440 минути на ден за да ги заработи своите пари. Најобразованиот човек на светот има 168 часа неделно за…

 • Успехот може да се опише со овие осум зборови

  Успехот може да се опише со овие осум зборови

  За успехот и како да се стигне до него стално се зборува. Можеби клучот за успехот е во овие осум зборови. Од различни страни може…

 • 10 најбарани работни места во светот

  10 најбарани работни места во светот

  „Glassdoor“ неодамна направи листа од 10 најбарани работни места во светот, кои имаат минимум 100.000 долари годишна плата. Добрата вест е дека некои од овие…

 • Во вашето CV кажете го само најважното!

  Во вашето CV кажете го само најважното!

  Што да напишете во CV-то, а кои информации да ги изоставите, е дилема со која се соочува секој сериозен невработен кој секојдневно бара работа. Секое…