Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Заборавете на работата од 8 до 16! Научниците ТВРДАТ дека тричасовно работно време е ИДЕАЛНО

Време: 11:04

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Просечниот работник го троши поголемиот дел од осумчасовниот работен ден на многу други нешта освен работата, вклучувајќи и исхрана, дружење или читање вести.

Психолозите откриле дека мозокот не може да се фокусира на задачи повеќе од неколку часа во исто време.

Некои компании почнаа да ги приспособуваат своите планови за да им помогнат на вработените да ја максимизираат нивната ефикасност.

“Во текот на работниот ден од осум часа, просечниот работник работи околу три часа – два часа и 53 минути, да бидеме прецизни. Остатокот од времето, според анкетата на избрани 1.998 британски канцелариски работници, луѓето го поминуваат времето во читање вести, сурфање на социјалните мрежи, исхрана, разговор за теми поврзани со работа, одмор, па дури и во изнаоѓање на нови работни места”, пренесува Business Insider.

Истражувањето јасно стави до знаење дека долгиот работен ден тешко го вади најдоброто од луѓето. Некои студии покажуваат дека луѓето можат да се концентрираат на една задача само околу 20 минути, додека друга студија не дава повеќе од 10 секунди.

Компаниите веќе почнаа да ја кратат работна недела. Наместо да бараат од луѓето да работат пет дена по осум часа, многу преминаа на работа од четири дена по осум часа.

Рајан Карнесон, директор за технолошко-образовната компанија “Treehouse”, забележа дека неговите вработени стануваат посреќни и попродуктивни по спроведувањето на 32-часовна работна недела уште во 2006 година. Основата на неговата филозофија на лидерство лежи во верувањето дека принудувањето на луѓето да работат 40 часа работа неделно е скоро нехумано.

Други истражувачи се надоврзаа со неговата пракса и сугерираат дека најпаметна промена, всушност е да се  работи пет дена по шест часа.

Работодавци во Македонија размислете….

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Екипата на „Бизнис Инсајдер“ одлучи на едно место да ги собере прашањата кои ќе ви помогнат да откриете дали сте доволно упорни и борбени а…

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…