Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Доналд Трамп губи милиони во Шкотска

Време: 10:03

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Бизнисот на Доналд Трамп во Шкотска не се претставува во најдобро светло.

Американскиот претседател има два голф-центри во земјата – еден во Абердин и еден во Турнбери. Вкупната загуба на двете компании изнесува 25 милиони долари во 2016-та година, објави „CNN“.

Трамп престана да биде директор на двете шкотски компании од кога стана претседател на САД, но ја задржаа сопственоста врз нив преку доверба воспоставена пред да влезе во Белата куќа. Неговиот син Ерик моментално е директор на двата комплекса.

Трамп ги проценува комплексите за голф од „над 50 милиони долари“, како што беше потврдено од изјавата на Трамп дадена во јуни оваа година.

По лошата 2016-та година, вкупната загуба на двата шкотски бизниси откако Трамп ги држи е 53 милиони долари. Затоа американскиот претседател продолжува да обезбедува средства за овие два потфати во Шкотска. До крајот на 2016-та година, двете компании му должеле на Трамп вкупно 200 милиони долари.

Комплексот, кој се наоѓа во Турнбери, југозападна Шкотска, забележа загуба од 23,1 милиони долари во минатата година, повеќе од една година порано. За споредба, во 2015-та година загубата беше скромна, во износ од 11,3 милиони долари. Објаснување на финансиските резултати може да се најде во фактот дека минатата година комплексот беше затворен 6 месеци поради тековните поправки. Во јуни Ерик Трамп го претстави новиот развој на комплексот, наречен „Кралот Роберт Брус“. Таткото на Ерик го купил имотот во 2014-та година, со загуба на тој бизнис од 4,8 милиони долари.

Ралф Порцијани, генералениот директор на „Turnberry Property“, вели дека бизнисот е „фантастичен“ во текот на последните две години. „Јас сум тука 13 години и ние никогаш не сме биле толку зафатени“, рече тој, додавајќи дека бизнисот не забележал пад откако Трамп стана претседател.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

  Американската технолошка компанија „Amazon“ избрала 20 градови и региони, вклучувајќи еден во Канада, за изградба на втора централа за која се тврди дека ќе генерира…

 • Coca-Cola си поставува нови цели за рециклирање до 2030-та година

  Coca-Cola си поставува нови цели за рециклирање до 2030-та година

  Американската компанија „Coca-Cola“ објави дека сака да собира и рециклира волумен еднаков на 100% од опаковките кои ги продава во светот до 2030-та година, соопштува…

 • Apple и Samsung под истрага во Италија

  Apple и Samsung под истрага во Италија

  Италијанскиот регулатор за заштита на конкуренцијата објави дека покренал истрага врз основа на тврдењата дека Apple и Samsung користеле ажурирање на софтверот со цел да…

 • Продажбата на Huawei во регионот пораснала за повеќе од 20 проценти

  Продажбата на Huawei во регионот пораснала за повеќе од 20 проценти

  “Huawei Consumer Business Group” ги објави продажните резултати за 2017 година кои покажуваат продолжување на силниот раст, особено во Централна и Источна Европа. “Huawei ја…

 • Emirates го спасува Airbus A380

  Emirates го спасува Airbus A380

  Иднината на најголемиот патнички авион во светот – „А380“, барем засега ќе биде загарантирана. Авиокомпанијата од Дубаи, „Emirates“ објави дека ќе нарача 36 машини од…

 • Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Профитот на Bank of America е преполовен поради отписот за данок

  Кварталната добивка на „Bank of America“ се намали за речиси половина поради отписот за данок. Сепак нето профит без овие ефекти ги надмина очекувањата, а…

 • Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Goldman Sachs објави прва квартална загуба по 6 години

  Инвестиционата банка „Goldman Sachs“ ја објави својата прва квартална загуба по шест години, во голема мера поради промени во американското даночно законодавство. Финансиска институција и…

 • Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Ова се најбезбедните и најнебезбедните авиокомпании

  Airlineratings.com од 2013 година следи повеќе од 400 авиокомпании во светот, и нивниот годишен изветај за безбедноста и тоа како е ценет. Така за авиокомпаниите…

 • Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

  Вчера „Apple“ даде голем број изјави во однос на инвестициите и придонесот за американската економија делумно поради новиот даночен закон. Главната од нив е дека…

 • Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Продажбата на „Burberry“ се намалила во кварталот околу Божиќ

  Британскиот луксузен бренд „Burberry“ забележа пад од 2% на приходите од трговија на мало за кварталот, вклучувајќи го Божиќ, откако продажбата во Европа се намалиле…