Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,932.13 -0.83%    KMB 3,397.40 2.23%    LOZP 2,400.00 14.29%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,200.00 0.02%    OKTA 3,600.00 -2.7%    RMDEN16 94.80 0%    RZIT 20.00 0%    RZLV 50.00 -5.66%    TETE 2,236.02 3.04%    ZPKO 2,812.00 -1.22%    

Емоција наместо емисија: Audi се упатува кон иднината на мотоспортот со електрична енергија

Време: 09:57

Датум: октомври 10, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Audi го претстави првиот автомобил со електричен погон на сите тркала во Нојбург. Audi e-tron FE04 ја отсликува трансформацијата на компанијата од класичен автомобилски производител во иновативен визионер на тркачката патека.

“По скоро 40 години успешно учество во мотоспортот на највисоко ниво, Audi сега станува првиот германски производител на автомобили кој се натпреварува во Формула Е, со цел да го тестира и унапреди развојот на нови технологии за производство”, вели Питер Мертенс, член на Одборот за менаџмент, Техничкиот развој, AUDI AG. “Следејќи ги quattro, TFSI, TDI, хибридниот погон и многуте други иновации, нашиот прв тркачки болид е предводник на нашата офанзива на производи во областа на електричните возила, кои ги надовестува  Audi e-tron во 2018 година”. На интернационалниот саем за моторни возила во Франкфурт, Audi објави дека ќе има повеќе од 20 електрифицирани модели во својот опсег дури и пред 2025 година, вклучувајќи Plug-in-hybrids и целосно електрични автомобили.

Во Формула Е, на тимовите и на производителите им е дозволено да го развиваат погонскиот мотор кој се состои од мотор, пренос, делови од суспензијата и соодветниот софтвер. Комбинацијата на моторот и менувачот е централен дел од Audi e-tron FE04. Инженерите првенствено се фокусираат на дизајнирање на погонски агрегат со поголема ефикасност. За пренос на моќноста на тркалата, тимот Audi Sport ABT Schaeffler ќе користи високо ефикасен менувач со само една брзина во сезоната 2017/2018.

“Заедно со нашиот технолошки партнер Schaeffler, развивме потполно нов мотор”, вели шефот на Audi Motorsport – Дитер Гас. “Можете веднаш да дојдете до овој заклучок при првиот поглед кон новото јаглеродно куќиште на погонскиот мотор. Автомобилот, исто така, звучи поинаку, бидејќи ние пронаоѓаме нови можности во технологијата. ”

Прогресивната нова основа со бела, метална зелена и црна боја визуелно го разликуваат Audi e-tron FE04 на прв поглед јасно од автомобилот во кој Лукас ди Граси ја освои титулата во шампионатот Формула Е во јули. За прв пат во својата кариера, 33-годишниот Бразилец влегува во нова сезона во бројот на автомобилот “1” на титулата бранител и по повод светската премиера во Нојбург, тој не дозволи да ја помине можноста за возење на нежно возбудливиот нов електричен тркачки автомобил на сцената.

Тимот на Лукас ди Граси е младиот Даниел Абт (24). Возачот од Allgäu е потпишан како фабрички возач на Audi. Даниел Абт ќе го вози бројот “66” со дополнителни црвени ознаки наменети за да им олеснат на гледачите да ги разликуваат автомобилите на двете болиди на Ауди еден од друг.

Од првиот ден, Лукас ди Граси и Даниел Абт формираат силно возачко дуо во Формула Е, кое во 33 трки до денес има постигнато 24 подиуми, шест победи и четири пол-позиции. И двајцата одлично се справуваат со својата четврта сезона на Формула Е.

Директорот на новиот тим и, како таква, лицето на тимот Audi Sport ABT Schaeffler во Формула Е е Алан Мекниш. Шкотланѓанецот веќе ја придружувал и го поддржал тимот на тркачките патеки во текот на третата сезона. Сега поранешниот официјален претставник на Формула 1, долгогодишниот фабрички возач на Audi и трикратниот победник на Ле Ман исто така официјално го води и го претставува тимот.

Audi e-tron FE04 ќе го направи своето деби на Формула E сезона во Хонг Конг на 2 декември 2017 година. Но, новиот електричен тркачки автомобил веќе ќе се види на тркачката патека во наредните денови. Овој петок и сабота, Audi го прикажува FE04 со Даниел Абт за воланот за време на деновите за Е-Мобилност Play на Red Bull Ring во Австрија. Потоа, од понеделник до четврток, Валенсија, Шпанија, ќе биде местото на единствените официјални претходни тестови на Формула Е. Двете Audi возачи ќе бидат тестирани таму.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Премиера: Citroen Berlingo Multispace зa 2019-та (фото+видео)

  Досега „Citroen Berlingo“ често беше достапен автомобил, користен претежно за превоз на стока со помали димензии и тежина. Третата генерација на моделот, сепак, ќе ја…

 • Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Ова е луксузната верзија на Skoda Kodiaq (фото)

  Чешката автомобилска компанија откри детали за луксузната верзија на нејзиниот кросовер „Skoda Kodiaq“. Таа ќе се нарекува „Laurin & Klement“, во чест на основачите на…

 • Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Лани во Македонија загинале 155 лица во сообраќајни несреќи

  Минатата година 155 луѓе го загубиле животот во сообраќајни незгоди по патиштата низ земјата. Од нив 150 лица загинале во 3.918 сообраќајки предизвикани од грешка…

 • Audi планира SUV кабриолет?

  Audi планира SUV кабриолет?

  Германскиот производител „Audi“ изгледа има во план да изработи „SUV“ автомобил во кабриолет верзија. Списанието „Autoguide“ објави скици од патентот на „Audi“ на кои се…

 • Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Kia Ceed – веќе официјално (фото+видео)

  Корејската компанија „Kia“ ги објави официјалните фотографии од новата генерација на „Ceed“ – хечбекот има нов дизајн, а исчезна и апострофот кој стоеше пред последната…

 • Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Новиот Dacia Duster – Автомобил на годината за 2018!

  Националното жири при изборот ‘Автомобил на годината во Македонија’ одлучи да оваа 2018 година титулата ја додели на комплетно новиот Dacia DUSTER. Националното Жири се…

 • Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Italdesign ќе пушти кабриолет за 1,5 милиони евра

  Дизајнерската работилница „Italdesign“ делумно го покажа својот нов модел – кабриолет верзијата на суперавтомобилот „Zerouno“. Премиерата на возилото ќе биде во Женевскиот саем во март.…

 • Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback – Динамика во најубава форма(фото)

  Новиот Audi A7 Sportback претставува нов стил на Гран Турер кој нуди систематска дигитализација, динамично возење и просторен концепт. Големото купе со четири врати е…

 • Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Електричната Opel Corsa ќе биде подготвена во 2020-та

  Следната генерација на компактната „Opel Corsa“ ќе има целосно електрична верзија. Ова е објавено од страна на прес-службата на германскиот производител. Новата „Corsa“, која се…

 • BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

  BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

  Компанијата „BMW“ официјално ја претстави втората генерација на кросоверот „X4“. Премиерата на моделот пред публика ќе се одржи за време на автомобилскиот саем во Женева…