Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Деловните совети на Хомер во книгата со изреки од фиктивните ликови

Време: 15:51

Датум: октомври 9, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Во „Книгата деловни изреки“ објавена пред неколку години од страна на магазинот Економист, ликови од познатите телевизиски серии им нудат на читателите совети за успешно работење.

Хомер Симпсон истакнува дека работата која не ја сакате треба да ја работите половично, додека Дон Драпер од „Момчиња од Медисон“ предложува сами да го контролирате текот на деловниот разговор.

Иако не важи за финансиски експерт, Хомер Симпсон во оваа книга им нуди на своите обожаватели практични овети од деловната сфера.

„Ако не ви се допаѓа она што го работите, немојте да штајкувате. Едноставно, одете на работа но работата обавувајте ја половично“, вели Хомер.

Познатитот дебелко од анимираната серија на Мет Гронинг наведе три реченици кои се корисни за секој рабоник. Тие се „Покривај ме“. „Одлична идеја шефе“ и „Беше така кога стигнав“.

Во книгата може да се најдат совети и на Дон Драпер од „Момчиња од Медисон“, Гордон Геко од филмот „Волстрит“, Вирџил Солоco од „Кум“ и многу други.

Тука е и реченицата од познатиот мафијаш Џон Готи која гласи „Ако мислиш дека твојот шеф е глупав, запамети, да е малку попаметен ти не би имал работа“.

Издавачката куќа „Портфајл букс“ ја окарактеризира книгата како „дело кое ја спојува мудроста и духовитоста на најголемите бизнис умови од Стив Џобс до Коко Шанел“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Екипата на „Бизнис Инсајдер“ одлучи на едно место да ги собере прашањата кои ќе ви помогнат да откриете дали сте доволно упорни и борбени а…

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…