Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Сега има паметен телефон амфибија (видео)

Време: 10:49

Датум: октомври 9, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Заштитените паметни телефони се логичен избор за луѓе кои сакаат да одат по планини, море, езеро или да работат во екстремни услови.

Овие уреди се сметаат за сигурни алатки за комуникација при извршување на повеќето стандардни задачи, како што се ѕвонење и текстуални пораки.

Во последната година во овој сегмент се прослави компанијата „NOMU“, која лансираше неколку уреди на пазарот, и притоа успеа да се пробие.

„iPhone X“ е во согласност со стандардот „IP67“, т.е. можете безбедно да го чувате половина час на длабочина од 1 метар.

„Samsung Galaxy Note 8“ е во согласност со „IP68“ стандардот – без каење можете да го потопите уредот половина час на длабочина од еден и пол метри.

Неодамна, кинескиот производител лансираше паметен телефон кој одговара на новиот стандард за отпорност на вода и прав – „IP69“. Тоа дефинитивно ќе стане нов тренд за 2018-та година.

„Nomu“ веќе ќе има рекорд и го направи „IP69“ достапен во својот модел „S10 Pro“.

Уредот се нарекува „NOMU S10 Pro“ и демонстрира импресивни карактеристики и индикатори за заштита од влага. Уредот може да помине еден час на длабочина од 2 метри, што е висок степен на заштита од вода за електронски уред.

Што се однесува до другите карактеристики на „NOMU S10 Pro“, тие се достојни:

Оперативен систем: Android 7.0

Батерија: 5000 mAh

Меморија: 3 GB оперативна + 32 GB складирање

Процесор: MT6737t 64 бита

Камера: главна 8 MP и 5 MP напред

Дисплеј: 5.0 HD Corning Gorilla Glass 3

Материјали: мека гума Germany Bayer

9В/ 2A Quick charge/ OTG

GPS+GLONASS

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Полесен и побрз: Porsche има нов модел – 911 Carrera T (фото+видео)

  Полесен и побрз: Porsche има нов модел – 911 Carrera T (фото+видео)

  „Porsche“ им понуди на купувачите уште еден „дериват“ на војот најпознат модел „911 Carrera“. „Porsche 911 Carrera Touring“ (T) е замислен како полесна, „возачка“ верзија…

 • Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  Fitch очекува корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон

  „Fitch“ проценува дека ќе има корекција на „прескапиот“ пазар на деловни канцеларии во Лондон, објави „Financial Times“. Агенцијата вели дека „Brexit“ веќе има негативно влијание…

 • Кина може да стане лидер во 5G технологијата

  Кина може да стане лидер во 5G технологијата

  Следната револуција во мобилната технологија се чини дека ќе е водена од Кина. „5G“, петтата генерација на мобилната мрежа, се уште не постои, но има…

 • Два месеци пауза за Теодосиќ

  Два месеци пауза за Теодосиќ

  Српскиот плејмејкер, Милош Теодосиќ, поради повредата на стапалото би можел да паузира во наредните два месеци. Теодосиќ се повреди изминатата ноќ на натпреварот помеѓу ЛА…

 • График на денот: Најпочитуваните компании во светот

  График на денот: Најпочитуваните компании во светот

  Рангирањето „Forbes Global 2000“ е добро познато годишно задолжително деловно читање. Оваа година за прв пат „Forbes“ се обединува со „Statista“ за да го однесе…

 • Primm Ranch- веројатно најелегантниот ранч (фото)

  Primm Ranch- веројатно најелегантниот ранч (фото)

  Primm Ranch е многу простран, неверојатен, но изненадувачки елегантен имот. Зазема простор од 10 хектари и е дело на фантазијата на Гери Прим. Во ноември,…

 • Не е мит – моделите на „Toyotа“ навистина се најсигурни

  Не е мит – моделите на „Toyotа“ навистина се најсигурни

  Годишниот извештај на американскиот „Consumer Reports“ покажува дека од 10 најсигурни нови модели на тој пазар, дури 7 имаат излезено од фабриките кои се во…

 • 5 дневни ритуали кои ќе ве одведат до успехот

  5 дневни ритуали кои ќе ве одведат до успехот

  Најчесто велиме дека се може да се научи за да се постигне нешто, но до големи промени може да дојде дури кога ќе се променат…

 • Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Доверителите се враќаат во Грција со стравувања за неостварени реформи

  Претставници на институциите, давателите на заеми за Грција, се враќаат во Атина за подготовките на третиот преглед на извршувањето на буџетот на земјата, а стравувањата…

 • Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Internet World Stats: Над 1,5 милиони Македонци користат интернет, а еден милион користат Фејсбук

  Според податоците на специјализираниот интернет портал Internet World Stats, 1.503.315 македонци користат интернет, што претставува 72,2 проценти од вкупното население, а милион луѓе ја користат социјалната…