Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    

Како најлесно да го поминете периодот кога немате работа?

Време: 13:36

Датум: октомври 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Една од најтешките работи кои човек може да ги доживее во денешно време е да остане без работа, особено во кризни периоди кога парите се најпотребни. За луѓе кои со години работеле, особено е тежок периодот на безработица, кој мораат да го минат сосема непродуктивно.

Без разлика дали сте останале без работа по своја вина или пак од други причини, психолошкиот момент може да ве уништи и да паднете во самосожалување и депресија.

Магазинот, „Forbes“, објави листа од неколку работи кои можете да ги направите, за да си помогнете себеси да го преживеете полесно тој период и побрзо да најдете работа.

Фокусирајте се на иднината

Залудно ќе се обидувате да откриете што тргнало погрешно. Ако се навраќате на минатото со намера да откриете кој е клучниот момент заради кој сте останале без работа, тоа нема да ги поправи работите. Подобро, фокусирајте се на она што треба да го направите, а не она што требало тогаш. Направете план за менаџирање на финансиите кои ви се на располагање и насочете се кон луѓе кои би можеле да ви помогнат во процесот на барање работа.

Немојте да дозволите статусот „невработен“ да стане дефиниција за вас

Не дозволувајте да ви влезе во глава дека сте неспособни, само затоа што сте останале без работа. Луѓето кои губењето на работата ја доживуваат како личен неуспех, имаат помали шанси да најдат повторно работа, од оние кои на невработеноста гледаат како на несреќна околност. И самите работодавци преферираат луѓе кои имаат позитивен став кон работите.

Грижете се за себеси

Разбирливо е дека ќе бидете погодени од фактот што сте останале невработени, меѓутоа ништо не сте направиле ако седнете на каучот и потонете во самосожалување. Немојте да се запоставите себеси во таквите кризни моменти. Истражувањата велат дека вежбањето помага да бидете поимуни на стресот, кој со сигурност ќе го доживеете во такви моменти. Раздвижете се малку и рекреирајте се, за да ви се разбистри главата од лоши мисли.

Опкружете се со позитивни луѓе

Луѓето кои ве опкружуваат се многу важни. Ако ве опкружуваат позитивни луѓе, полесно ќе го пребродите периодот, зашто ќе имате кој да ви го подигне духот. Читајте позитивни книги, мотивирајте се со некој филм. Направете сè што е во ваша можност да се чувствувате подобро.

Проширете го кругот на познаници

Луѓето кои ги знаете се клучни за наоѓање нова работа. Голем дел од работните позиции не се ни објавуваат по огласи, па затоа треба да имате некој кој може да ве информира ако се отвори нова позиција на која би можеле да аплицирате. Колку повеќе луѓе познавате, толку подобро за вас.

Барањето работа, нека ви стане работа

Колку повеќе се заложувате да најдете работа, толку поскоро и ќе ја најдете. Процесот на барање работа знае да биде мачен и да ве демотивира, но немојте да се откажете. И онака во случај на невработеност имате повеќе време во денот, па можете да го насочите кон секој можен метод кој би ви помогнал побрзо да се вработите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Дали сте доволно борбени и упорни трагајќи по успехот?

  Екипата на „Бизнис Инсајдер“ одлучи на едно место да ги собере прашањата кои ќе ви помогнат да откриете дали сте доволно упорни и борбени а…

 • Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Ве озборуваат на работа? Не грижете се, постои едноставно решение

  Сигурно некогаш сте биле во прилика да бидете озборувани. Најдоброто што можете да го направите во тој случај е да му пријдете на колегата и…

 • Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

  Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние…

 • Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  Дали колегите од работа ја загубиле довербата во вас

  „Доколку ви се случи ова, вашата кариера ќе доживее неочекувана стагнација“, вели Лин Тајлор експерт за човековите потенцијали. Томку поради тоа е важно да знаете…

 • 7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  7 грешки кои најчесто ги прават младите вработени

  Со вработувањето доаѓаат сигурноста и мирот, но не престанува учењето. Всушност, учењето е на самиот почеток. За да не бидете дел од оние кои прават…

 • Како да станете незаменливи на работното место

  Како да станете незаменливи на работното место

  Некои работодавци живеат со идејата дека сите вработени се лесно заменливи. Вистина е дека секогаш постои некој кој може да ја преземе одговорноста која ја…

 • Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели – Зошто е добро да имате пријател на работа?

  Никогаш доста од пријатели. Без оглед дали станува збор за пријател од вашата населба, училиштето, теретаната, па дури и работата. Еве неколку причини зошто е…

 • Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Како да одберете соодветна фотографија за вашето CV?

  Доколку сте во потрага по работа, сигурно веќе имате напишано CV. Сепак, дали вашата фотографија е соодветна и што е тоа што со неа го…

 • Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

  Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за незадоволство на работа и во животот воопшто, а тие навики…

 • Како да разговарате со клиентите?

  Како да разговарате со клиентите?

  Знаете дека купувачот е „крал“, па секогаш треба да му удоволите. Затоа би било добро да ги запомните овие наши совети кои ќе ви помогнат…