Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,308.06 0.08%    BESK 9,550.00 0.53%    CEVI 1,040.00 7.88%    FERS 58,000.00 -1.69%    GRNT 759.00 -2.89%    KMB 2,696.57 -0.09%    KVAS 12,000.00 9.09%    MKSD 200.00 -7.41%    MTUR 4,100.00 0%    PPIV 38,001.00 -3.07%    RMDEN15 95.00 0%    STB 915.00 0.55%    STIL 130.00 0.78%    TEL 279.00 0.25%    TNB 13,106.10 0.03%    TTK 810.00 1.23%    UNI 1,857.00 -2.26%    

Tip of the week: Површни луѓе

Време: 10:32

Датум: октомври 5, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Јас не знам човек што сака да збори или дружи со површни луѓе? Но знам многу кои би поминале повеќе време со луѓе со вредности, со луѓе од кои можеш нешто да научиш.

Но проблемот е што површните луѓе се околу нас и тешко можете да ги приметите. И си муабетиме со нив, се дружиме. Но, порано или подоцна, површноста искача на виделина, но тешко е да си признаете дека не сте биле во право уште од самиот почеток.

Некои од карактеристиките на површните луѓе се:

 • Малку (да не кажам воопшто) се грижат за другите и се фокусирани најмногу на себеси. При секоја работа, прво гледаат најмногу на тоа што има од целата работа за нив, па после тоа дали е добра или не е добра работата.
 • Знаат многу лесно да се дефокусираат. Сè нешто друго ги интересира и најчесто е поврзано со прилив на пари за нив.
 • Никогаш не грешат, секогаш некој друг им е крив. И кога мислите дека треба да им укажете дека тие грешат, и со тоа ќе се променат, тешко сте се излажале.
 • Немаат никогаш мислење за ништо, и со самото тоа кај нив чувството е супериорно. Но, ако навлезете малку подлабоко во нивната психологија, ќе увидите дека тоа е така поради незнаење, немање искуство, незаинтересираност.
 • Прават многу грешки. Правата многу грешки затоа што се површни… едноставно е! Нивните чести грешки се доволен доказ за тоа.
 • Ги земаат заслугите на тимот иако тие имаат најмалку заслуга на сето што е направено.
 • Кога има проблем во работењето, тие се секогаш зафатени или имаат премногу работа. Не е проблем тоа дека се зафатени, но тоа толку го истакнуваат што се чини дека другите воопшто немаат работа.
 • Мобилниот телефон е цело време покрај нив и нон-стоп го проверуваат. Премногу или цело време се активни или присутни на социјалните медиуми. Овие две работи им се најдобар пријател, а тоа всушност, само ги дефокусира.
 • Озборуваат и прават празни муабети. Понекогаш ова трае и со часови и мислам дека тоа не им е добро инвестирано време.
 • Многу лесно се демотивираат и ако сакате да ги мотивирате, ќе ви биде потребно многу време и енергија. Демотивацијата е најчесто нереална и потекнува од нивната површност во знаењето и искуството, но и желбата за самокритичност.

Има  уште многу карактеристики, но и покрај нив, важно е како ве гледаат луѓето. А како гледаат луѓето на вас и каков впечаток им оставате, зависи најмногу од вас самите. Само немојте да ги обвинувате другите за тоа како гледаат на вас, тоа е нивна перцепција. Единствено што можете да направите е да се промените и да не бидете површни.

 

Со успех во промените,

@kalin.babusku

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  КОЛУМНА: Предстечајно решение – Санатор

  Во една од претходните колумни кога пишував за кредитниот мораториум, пишував и за така нареченото стручно тело кое треба да биде еден вид предстечаен управник…

 • Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Tip of the week: Поддршка на проект или акција

  Сигурен сум дека поголемиот број од вас знаат, но за тие кои не знаат, од неодамна го лансиравме концептот за интернационализација на Прирачникот „Tip of…

 • КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Аград и Биград – М-р Раде Чоловиќ

  Сакам да ви прераскажам една приказна која ја прочитав пред повеќе години во еден учебник по англиски јазик. Во времето кога градовите биле кнежевства си…

 • Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Tip of the week: Како требало, така ќе биде!

  Возбуден од неодамна лансираниот концепт за интернационализација на Прирачникот „Tip of the Week“, во разговор со еден пријател, му раскажувам колку сум загрижен за тоа…

 • КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Белата чума во Македонија – М-р Раде Чоловиќ

  Еден мој пријател, Струмичанец на свои 49-50 години, до пред неколку години мака мачеше да најде работа. Во изминатава година без проблем  ја смени работата…

 • КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Пензионерски села – М-р Раде Чоловиќ

  Веќе на двапати, во разговор со двајца различни луѓе, ми кажуваа за инженер, французин, кој што живее повремено во село Јанче. Во ова убаво горнореканско…

 • Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Tip of the week: Заглавени со премногу обврски

  Многу обврски! Многу различни задачи! Многу кратко време! Дали се наоѓате понекогаш во ваква ситуација? Доколку одговорите:Постојано: тогаш нешто не е во ред! Или со…

 • КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Чистотата и душата – М-р Раде Чоловиќ

  Според насловот можеби можете да претпоставите дека оваа колумна е на тема Општата или јавна чистота. Секоја година имам чувство дека градот ни е повалкан…

 • Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Tip of the week: Имам идеја! И сега што!?

  Остварувањето на идеите, односно тестирање на некоја идеја, досега никогаш не било полесно. Сигурно повеќето од вас се нашле во ситуација каде што имале генијална…

 • КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Служење воен рок – М-р Раде Чоловиќ

  Јас ја имав среќата (или несреќата) да бидам еден од оние кои бевме последна септемвриска класа во Југословенската Народна Армија (ЈНА). Среќа затоа што имам…