Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    

Интервју со Тома Аргир – техничкиот и оперативен директор на Skopje City Mall

Време: 11:13

Датум: октомври 4, 2017

Категорија: ИНТЕРВЈУ

Денар: Сите добро го познаваме Skopje City Mall однадвор, но ретко кој ги знае техничките работи потребни за функционирањето на еден трговски центар. Што всушност се подразбира под тоа и кои луѓе се директно вклучени во неговата работа?

За пријатниот амбиент кој го доживуваат нашите посетители, ангажирана е прилично голема машинерија, а тоа би биле 14 ескалатори, 7 лифтови, 12 чилери, 14 клима комори, над 300kW електрично осветлување и 6MW ладење и греење. За оптималната работа на трговскиот центар на дневна основа се грижи персонал од повеќе области (техника, информациски пулт, хигиена и обезбедување). Над  54 лица во Skopje City Mall секојдневно се грижат сѐ да биде во најдобар ред.

За просторот на закупците се грижат тие самите, но под будното око на контролниот систем на Skopje City Mall. Еве да направам една паралела: Skopje City Mall секојдневно ангажира разни видови на ресурси речиси како за еден помал град во Македонија.

Денар: По што се разликува Skopje City Mall од другите трговски центри, односно со што може да се пофали?

Самото мото на трговскиот центар дава одговор на ова прашање. Во Skopje City Mall можеш да најдеш сѐ што сакаш. Ова претставува наше мото во водењето на трговскиот центар. Настојуваме ова да го пренесеме на сите наши закупци.

Денар: Дали досега имало некои непредвидени и кризни ситуации? Доколку се појавиле, како Skopje City Mall се справува со нив?

За среќа досега не сме имале сериозна ситуација која би ја издвоиле како таква. За овие 5 години сме имале неколку ситни инциденти на кои сме реагирале навремено и ефикасно. Оперативниот сектор секогаш е подготвен за интервенција. Тоа го постигнуваме со редовна обука и одржување на вежби за кризни ситуации кои би можеле да се случат.

Денар: Какви способности треба да поседува еден менаџер да може да ги извршува Вашите обврски?

Покрај општо прифатените способности кои треба да ги поседува секој менаџер, како што се планирање, организирање, контрола и мотивирање, потребно е да поседува и лидерски способности. Мултидисциплинарни способности би биле познавања од неколку области, односно водовод, канализација, климатизација, електрика, телекомуникации и компјутерски вештини, буџетирање, градежништво, обезбедување и сл.

Денар: Колку Skopje City Mall како објект рециклира и дали водите статистика колку и какви материјали?

Skopje City Mall се труди што повеќе да придонесе кон задржување на здрава и чиста животна средина. Тоа го постигнуваме со минимално користење на гориво за загревање – претежно се користи системот на топлински пумпи кои се со висок коефициент на претворање на електрична енергија во топлинска. Покрај водењето сметка за оптимална климатизираност на просторот, Skopje City Mall се грижи отпадот да биде рециклиран колку што е можно повеќе. На годишно ниво рециклираме околу 27% од вкупниот отпад. Ова бројка за идните три години е проектирана на 35%. Најчест отпад кој се транспортира за понатамошна рециклажа е хартијата, најлонот, пет амбалажата, флуоросцентното осветлување, батериите, дрвото и сл.

Денар: Амбиентот во Skopje City Mall е секогаш пријатен, на лето е свежо, а зима е топло – кои параметри на температри ги имате поставено?

Тука можам да кажам дека се придржуваме на препораките и усвоени стандарди. Тоа се проектирани параметри, односно на надворешна летна температура од 35 степени, амбиенталниот воздух да биде 26 степени, додека на надворешна зимска температура од -15 степени, внатрешниот амбиентален воздух да биде околу 20 степени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Денар: Како ја оценувате макроекономската состојба во Македонија? Макроекономската состојба во Македонија во првата половина на 2017-та година во голема мера беше под влијание на политичката…

 • Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Илирика како врвна финансиска институција нуди високо ниво на инвестициски услуги кои покрај разните предизвици секогаш е доследна во своите стратегии кои резултираат со долгорочни…

 • Интервју со Олга Дервенџи – Менаџер за лизинг на Skopje City Mall

  Интервју со Олга Дервенџи – Менаџер за лизинг на Skopje City Mall

  Денар: Skopje City Mall е нашиот најголем трговски центар, чија работа и функционирање мора постојано да ја следите. Како се справувате со оваа задача, односно…

 • Интервју со Дарко Панчевски – претставник од маркетинг секторот на Skopje City Mall

  Интервју со Дарко Панчевски – претставник од маркетинг секторот на Skopje City Mall

  Денар: Овој месец Skopje City Mall слави 5 години постоење и за овие неколку години успеа да се позиционира како лидер на пазарот. Што е…

 • Интервју со Валентина Николовска – менаџер за комерцијализација на Skopje City Mall

  Интервју со Валентина Николовска – менаџер за комерцијализација на Skopje City Mall

  Задоволните и лојални клиенти се нашиот најголем успех и сатисфакција Skopje City Mall е првиот современ трговски центар во Македонија кој утре слави 5 години…

 • Интервју со г. Филип Поповски, Генерален Секретар на ФФМ

  Интервју со г. Филип Поповски, Генерален Секретар на ФФМ

  Со изградбата на стадионот “Младост” во Струмица добивме нов репрезентативен терен според високите стандарди на УЕФА Денар: Помина скоро еден месец  од организацијата на Скопје…

 • Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Интервју со Петер Скварча, извршен директор на Сава Осигурување

  Денар: Се поактуелни стануваат темите поврзани со осигурувањето. Какво е вашето мислење? Каде е осигурувањето во Македонија, каде сте вие на пазарот? Одговор: Задоволни сме…

 • Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Интервју со Марија Михаилова – менаџер за контрола на квалитет во Макпрогрес Виница

  Макпрогрес е компанија која работи по највисоките стандарди за квалитет и безбедност на производите Денар: Како една од најголемите прехранбени индустрии на пазарот, која постојано…

 • Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Интервју со Оливер Димитровски, сопственик на групацијата ЊУ ВЕЈ Лимитед

  Недвижностите сѐ уште се најсигурен избор за инвестиција Побарувачката и инвестицијата во недвижности сѐ уште се на високо ниво. Со експанзијата во градежништвото, постојано се…

 • Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Интервју со Миле Бошков, Претседател на Бизнис Конфедерација на Македонија

  Бизнис Конфедерација на Македонија со нови препораки за бизнис климата во земјата Денар:Бизнис Конфедерација на Македонија 15 години ја артикулира бизнис климата во земјава, што…