Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    

За подобро здравје – јадете круши

Време: 13:18

Датум: септември 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Овие сочни плодови се богати со витамини и минерали, кои ги прават незаменлива намирница.

Меките, слатки круши се совршена храна која денес е достапна речиси преку целата година и е одличен извор на витамини и минерали важни за благосостојбата на целото тело.

Крушите се плод кој изобилува со растителни влакна. Добро е познато дека исхраната богата со растителни влакна помага во спречување на надуеност, одржувањето на здравото нивото на холестерол, а храната полна со влакна е многу добра за превенција од рак, срцеви болести и дијабетес тип два.

Крушите се извор на голем број на витамини – Ц, К , Б2, Б3 и Б6. Идеално овошје за бремени жени или мајки кои дојат, бидејќи содржат фолна киселина. Кога се минералите во прашање крушите содржат калциум, магнезиум, калиум, бакар и манган. Витаминот Ц и бакарот се антиоксиданси, па една круша дневно ќе направи чуда за вашиот имунитет.

Крушите го содржат и минералот бор, кој е потребен на нашето тело за подобра апсорпција на калциум, што го прави ова овошје силен сојузник во борбата против остеопорозата.

Јадењето три или повеќе порции овошје дневно, може да го намали ризикот од деменција, која е најчеста причина за губење на видот кај постарите лица.

Кората од круша содржи кверцетин, антиоксиданс кој помага во спречување на рак и оштетување на артериите кои предизвикуваат срцева болест. Неодамнешните студии покажаа дека јадењето круши може да помогне и во спречувањето на Алцхајмеровата болест.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Што се можеме да излекуваме со зелката

  Што се можеме да излекуваме со зелката

  Зелката на нашите простори се користи и како храна и како лек, благодарение на нејзините богати витамински состојки. Освен тоа што има само 40 калории…

 • Имајте ги секогаш во домот овие седум здрави намирници

  Имајте ги секогаш во домот овие седум здрави намирници

  Потрудете се секогаш кога ќе го отворите фрижидерот, во него да ги има овие седум исклучително здрави намирници. Здравјето започнува во чинијата – затоа снабдете…

 • Енергетски шејк за совршен почеток на денот

  Енергетски шејк за совршен почеток на денот

  Феноменален детокс на организмот пред појадокот! Состојки: – една лажица изрендан ѓумбир – едно чешне бел лук – лажица јаболков оцет – лажица мед –…

 • Излекувајте ги раните на природен начин…

  Излекувајте ги раните на природен начин…

  Имате некоја раничка или гребнатина и таа никако да заздрави, обидете се да си помогнете на природен начин… Денес постојат илјадници продукти кои што можат…

 • Здрави зачини кои го гасат апетитот

  Здрави зачини кои го гасат апетитот

  Дали знаевте дека постојат намирници кои можат да согорат масти во вашето тело? Во продолжение проверете ги здравите зачини кои може да го намалат апетитот……

 • Сакате да го заштитите секој дел од телото? Еве кои намирници треба да ги употребувате

  Сакате да го заштитите секој дел од телото? Еве кои намирници треба да ги употребувате

  Сакате да го заштитите секој дел од телото? Еве кои намирници треба да ги употребувате… Очи Ако јадете јајца, немојте да ги фрлате жолчките, бидејќи…

 • Чоколадо за појадок? Може, но…

  Чоколадо за појадок? Може, но…

  Сигурно мислите дека ова е најлошиот избор за појадок, но изгледа дека не е така. Науката вели дека нема ништо лошо во тоа наутро да…

 • Како да ја намалите температурата без лекови

  Како да ја намалите температурата без лекови

  Ако имате висока температура немојте веднаш да посегнувате по лекови, прово пробајте ги следниве природни нешта… Течност на секој еден час Најдобро е да не…

 • Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Овој есенски плод е совршен за подмладување

  Цвеклото е исклучително здрава и хранлива намирница. А сега ви откриваме и дека е многу погодна како ваш есенски сојузник во убавината. Тоник од цвекло за…

 • Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Врз основа на крвната група дознајте кој чај е идеален за вас

  Чaјот е исклучително здрав напиток, но дали сте знаеле дека влијанието на оваа течност на вас, исто така, зависи и од вашата крвна група? Видете…